Tuntud moelooja Reet Ausi ning keskkonnaekspert Harri Moora juhendamisel toimus sel aastal Eesti Kunstiakadeemias väärtustavale taaskasutusele suunatud kursus, mille käigus valmisid vanadest tööriietest stiilsed disainesemed. Vaata galeriist, milliste šikkide disainesemetega noored moeloojad välja tulid ning saa inspireeritud!

Kevadsemestri kuue nädala jooksul said EKA noored moeloojad nii praktikas kui ka teoorias tutvuda ringmajanduse põhimõtetega tekstiilitööstuses. Praktilise töö käigus valmistasid tudengid tööriietest ainulaadsed disainesemed, alates praktilistest üleõla- ja vöökottidest kuni multifunktsionaalsete põlledeni. 

“Tänane tekstiilisektor, mis põhineb odaval toormel, saastaval tootmisel ja raiskaval tarbimisel, ei sobi kokku meie eesmärkidega, mis püüdlevad süsinikneutraalsuse ning ringmajanduse põhimõtete poole,” sõnas kursuse üks eestvedajatest, disainer Reet Aus. “See kursus on üks osa ülemaailmse probleemi lahendamisest, andes noortele disaineritele juba koolist kaasa tunnetuse, et mood on palju enamat, kui lihtsalt ese üheks hooajaks,” ütles ta.  

Aus toob välja, et tekstiilivaldkond on koguni maailma suuruselt neljas ressursikasutaja pärast toidu-, eluaseme- ja transpordisektorit. Et selle tööstuse negatiivne mõju väheneks, on vaja pikendada riideesemete eluiga ning võimalusel kasutada oma elutsükli lõpetanud tekstiile algmaterjalina. Sellest põhimõttest lähtuvalt kaasati projekti rohelise mõtteviisiga tekstiilirendiettevõtte Lindström, kes andis noortele toormeks tööriideid, mis olid oma elu selles rollis ära elanud.

Lindströmi tegevjuht Kadrian Jaagundi sõnul on neil väga hea meel, et nad sellesse projekti kaasati: “Ringmajandusele üleminek nõuab ühist pingutust väga mitmelt osapoolelt: ettevõtjad ja disainerid saavad siin olla suunanäitajad, kuid ilma poliitikakujundajateta võibki see jääda vaid väga väikese kogukonna südameasjaks. Uutele koostöövormidele avatud partnerid aitavad keskkonnamõju vähendamise kindlasti lihtsamaks muuta. Iga pikendatud elutsükkel tähendab vähem koormust meie planeedile,” sõnas ta ja avaldas lootust, et ehk õnnestub sarnaseid projekte ka tulevikus teha.  

Töötunkedest valmisid ainulaadsed disainesemed