Ajad, kus oma purgiga kalja sai ostmas käidud ja piimaautost müüdi igas turuväravas piima otse soovija klaaspudelisse, on hakanud ununema. Pigem saab tarbija iga ostuga kaasa pakendi. Teinekord on pakendit rohkem kui kaupa ennast. Nii tekitame oma ostudega järjest enam pakendijäätmeid, mis rändavad kas tavalise üldprügi hulka või pakendikonteineritesse. Siiski saame pakendeid ka taaskasutada, millest Bioneer täna räägibki.
Ajad, kus oma purgiga kalja sai ostmas käidud ja piimaautost müüdi igas turuväravas piima otse soovija klaaspudelisse, on hakanud ununema. Pigem saab tarbija iga ostuga kaasa pakendi. Teinekord on pakendit rohkem kui kaupa ennast. Nii tekitame oma ostudega järjest enam pakendijäätmeid, mis rändavad kas tavalise üldprügi hulka või pakendikonteineritesse. Siiski saame pakendeid ka taaskasutada, millest Bioneer täna räägibki.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar
- 9. detsember 2010
Üldised nõuanded
Olge loov!
Mõelge juba poes, mida te pakendiga pärast peale hakkate!
Jagage omi teadmisi ja nippe ka teistega!
Kuidas taaskasutada kilekotte?
Andke pagaritoodete kotid tuttavale koeraomanikule, kui te seda ise ei ole. Linnades on reeglid, et koerte pabulad tuleb looma peremeestel tänavalt üles korjata ja prügikasti toimetada. Väga paljud loomaomanikud ostavad selleks otstarbeks eraldi kilekotte või käivad poodide köögiviljalettidest õhukesi kilekotte koju toomas. Te saate loomaomanike kilekottidetarbimist ja rahakulu vähendada, pakkudes oma pagaritoodete kotte taaskasutusse.
Kasutage kilekotte uuesti köögiabilistena. Kui te teete parajasti kotletti või pirukat ja teie telefon heliseb või laps palub teil televiisoril kanalit vahetada, siis kasutage abivahendina vana leivakotti. Pange käsi koti sisse, võtke telefon vastu või vajutage telekapulti ja pärast tehke köögitoimetusi edasi. Nii ei pea te vahepeal käsi kiiresti pesema, tehnikariistad jäävad puhtaks ja närvikulu jääb olemata. Mustaks läinud kilekoti saate üle loputada ja uuesti kasutusse võtta. Kasulik on kilekott juba varakult köögilauale söögitegemise ajaks valmis panna, siis ei pea seda otsima.
Kasutatud kilekottidest on abi väikelapse vanematel. Kui olete potil mitte käiva lapse vanem, siis varuge endale käekotti alati paar kilekotti juhuks, kui laps riided märjaks pissib või kakab. Leiva-saia kilekott on tavaliselt piisavalt pikk, et võimaldada sõlme tegemist. Nii säästate kaaskodanikke ebameeldivatest lõhnadest. Kodus loputage kilekott vajadusel üle ja saate seda uuesti taaskasutada.
Kasutage kilekotte maitseainete purustamise ja ümbervalamise juures. Kui ostate poest maitseaineid ja valate neid juba kasutuses olnud purki või purustate aineid uhmris, kipub väärt kraami ikka üle serva kukkuma. Kui olete enne maitseainetega tegelema asumist lauale asetanud puhta leiva- või saiakoti, saate sellelt maitseainejäägid muretult kätte. Kilekottide taaskasutamisest on abi ka suhkru ja soola valamisel kitsamasse anumasse.
Juba kasutuses olnud kilekotist saate matkal teha padja. Täitke kilekott oma riiete, turbasambla või liivaga ja saategi peaaluse. Liivaga täidetud kilekotti on mugav kasutada ka rannas.
Tühja kilekotiga saate paadipõhjast vajadusel kätte vett, kui kopsikut võtta ei ole. Kui tühja kilekotti ei ole, saab abi ka pooleks lõigatud plastikpudelist või konservikarbist. On oluline, et vee loopimise tuhinas te ei viskaks kilekotti, purki või kopsikut ennast vette. Ka pakendite vette viskamine on looduse reostamine.
Kilekotid aitavad jagada metsasaaduseid, kui olete metsa minnes kaasa võtnud vaid ühe korvi. Nii saate sama korvi sisse koguda seeni ja marju või mitut erinevat liiki marju.
Kilest piimapakkidest saab teha niiskuskindlaid vaipasid. Vanasti leidus väga paljudes saunades piimapakkidest vaipasid, sest need olid vastupidavad ja odavad. Selleks lõigatakse kilematerjalist valmistatud piimapakist sentimeetri laiused ribad ja heegeldatakse neist jämeda heegelnõelaga sobiva kujuga vaip. Pikemad ribad saab, kui lõigata pakki ringikujuliselt spiraalina. Piimapakkidest vaipasid on kasutatud ka kasvuhoonetes kahe peenra vahel ja aiamaal umbrohukindla teekattena.
Kilekotis saab leotada ja pesta matkarõivaid. Kui tahad matkapäeva lõpus näiteks sokid üle loputada, siis saab seda mugavalt teha kilekoti abil. Pane vesi koos sokkidega kilekotti ja pese sokke või leota neid.
Kilekotist saab teha mobiilikaitse. Kui viibite või töötate ajutiselt väga tolmuses või niiskes kohas, saate telefoni kotti panna ning seda mustuse ja pritsmete eest kaitsta.
Kilekottidest saate teha jalakaitsed. Kui olete märja ilmaga õue minemas, aga teil puuduvad veekindlad jalatsid, siis võite sokkide sisse tõmmata ka kilekotid. Nii säästate ennast külmetamisest ja niiskusest. Eriti on kilekottidest sellises olukorras abi laste puhul, sest märjad jalad toovad sageli kaasa haigestumise.
Vanad leiva-saia kilekotid sobivad toiduainete külmutamiseks. Pange üheks kasutuskorraks sobiv kogus marju või köögivilju kilekotti ja seejärel asetage sügavkülma. Hiljem on väiksemat kogust mugav kasutada.
Värvilisi kilekotiribasid võib panna puude ja põõsaste külge lindude peletamiseks.
Kasutage piima ja keefiri ümber olnud kilest pakendeid vastupidava säilituskotina. Koguge näiteks erinevad pisividinad kokku ja kasutage kilekoti asemel piimapakki. Piimapakk on tavalise kilekotiga võrreldes märkimisväärselt vastupidavam. Piimapaki peale saab markeriga väga kenasti kirjutada, mis seal sees on.
Kuidas taaskasutada plastikust pudeleid?
Hoidke suhkrut suurtes plastpudelites. Tihti ostetakse maakodusse suures kogustes suhkrut, et suhkru hinda soodsamaks saada ja hoidiseid teha. Suure lahtise koti sees on suhkur aga tõmbenumbriks närilistele. Siin aitab keeratava korgiga plastpudelite taaskasutamine, sest maal on klaaspurgid sageli hoidiste taarana juba rakendatud. Plastpudelist on hiljem suhkrut väga mugav välja valada. Suhkru pudelisse valamiseks vajate lehtrit. Plastikpudeli suhkrusäilitajana muudab kasulikuks ka asjaolu, et pole oluline, kas pudel on püsti või pikali. Saate selle paigutada vastavalt vabale ruumile. Pudelid ei kolise ja ei lagune kukkudes.
Tühjast plastikpudelist on abi rannas. Võtke rannast lahkudes kaasa pudelitäis merevett. Sellega on hea liivavabale alale jõudes jalad puhtaks pesta.
Tehke sangaga plastikpudelist kopsik. Lõigake pudelil ülemine pool ära nii, et alles jääb ainult sangaga alumine pool. Ülemine pool visake pakendikonteinerisse või kasutage seda lehtrina. Nüüd saate plastikust kopsikuga aias taimi kasta, sinna sisse marju või pesulõkse korjata, kasutada kopsikut toiduainete kaalumise nõuna või käepärase biojäätmete kogumise anumana. Valik on teie!
Tehke sangaga plastikpudelist kühvel. Lõigake pudelil ülemine pool ära nii, et alles jääb ainult sangaga alumine pool, nagu soovitasime eelmisegi nõuande puhul. Ülemine pool visake pakendikonteinerisse. Nüüd lõigake ära ka üks kopsiku seintest või üks nurk. Vaadake ise, kuidas otstarbekam on. Kühvlit saate kasutada jahu, suhkru, marjade, savi, liiva vms tõstmiseks. Taaskasutatud pudelitest kühvlid on vägagi populaarsed turumüüjate hulgas.
Tehke plastikpudeli ülemisest poolest lehter. Sellise lehtrit saab kasutada kitsama kaelaga purkidesse valamisel abivahendina. Lehter on abiks näiteks marjade külmutuskotti valamisel, rosinate purki saamisel, mutrite valamisel jne.
Külma ilma korral aitavad pudelid saada sooja voodi. Selleks valage plastikpudelitesse sooja vett ning hoidke neid mõnda aega teki all. Jahtunud vett võite kasutada näiteks toalillede kastmiseks. Sama nipiga saab soojaks ka külmad autoistmed, kui puudub istmete soojendus. Plastikpudeli eeliseks klaaspudeli ees on siinkohal keeratav kork, mis välistab vee sattumise linadele.
Hoidke lindude mõeldud toitu plastikpudelis. Laia suuga pudelist on toitu mugavam valada otse linnumajja.
Tühja plastikpudelit saab kasutada patareide kogumise nõuna. Kui pudel täis saab, viige see patareide kogumise punkti.
Plastikpudelisse või -purki on hea varuda liiva või tuhka. Kui peate autoga maale minema libeda ilmaga, saate kõndimise ajal enda ette ühte vahenditest puistata. Kui liivahunnik on maja juures olemas ja vahendit kaasa võtma ei pea, sobib puistamiseks ka plastikpudelist kopsik või kühvel.
Tehke tühjadest pudelitest hantlid. Pange pudelid vett või liiva täis ja treenige. Väiksemad pudelid on mõnusad ka võimlemise ja jooksmise lisaraskustena.
Tehke matkal väikestest limonaadipudelitest pokaalid. Keerake pudelitele kork peale ja lõigake põhi maha. Need pole küll eriti kaunid pokaalid, aga täitsa kasutamiskõlbulikud.
Tehke reisi ajal toidunõud plastikpudelist. Suure plastikpudeli põhjast saab teha toidukausi ja väikese pudeli põhjast jooginõu. Kirjutage markeriga nõudele nimi peale, siis ei lähe toidunõud sassi. Reisi lõpus võite nõud lihtsalt pakendikonteinerisse visata.
Tehke plastikpudelist lindudele toidumaja. Selleks vajate 1,5-liitrist plastikpudelit. Lõigake plastikpudelisse neli auku: kaks suuremat, kust linnud sisse ja välja lennata saavad, ning kaks väiksemat, kuhu torgata pikem pulk, millel linnud istuda saavad. Pudeli põhja saab raputada linnutoitu. Et pudelit saaks puu otsa riputada tehke korgi sisse auk. Pange august nöör läbi ja tehke nööri otsa suur sõlm. Võite seejuures abivahendina kasutada ka väikest puupulka, et sõlm august läbi ei tuleks. Võite nööri siduda ka ümber pudelikaela, kui teile nii mugavam tundub.
Tehke plastikpudelist puuviljakärbeste püüdja. Lõigake pudel pooleks nii, et alla poole jääks 2/3 osa pudelist ja ära lõigatud ülemisse osasse 1/3 pudelist. Valage pudelipõhja mahla, suhkruvett, sidrunivett vms ja pange korgita pudeli ülemine osa tagurpidi pudeli sisse. Puuviljakärbsed lendavad kerge vaevaga pudeli sisse, aga välja enam ei oska lennata. Selline abivahend on eriti kasulik õunte korjamise hooajal.
Tehke limonaadipudelist väikelapsele kõristi. Pudeli sisse saate panna makarone, riisi, tatart, soola vms toiduainet. Iga sisu heliseb ja näeb välja erinevalt.
Kasutage plastipudelit külmaelemendina. Kui peate transportima mõnda toiduainet, mida on vaja säilitada külmas, siis on jälle abi vanast plastpudelist. Pange plastikpudelisse vett nii, et pudel ei oleks lõpuni täis. Laske veel sügavkülmas jäätuda ja külmaelement ongi valmis! Kui pudel on lõpuni vett täis pandud, võib plastikpudel lõhki minna, kui vesi jäätub.
Kuidas taaskasutada mahlapakke?
Tehke mahlapakkidest nukumajasid. Tänapäeva koolieelikutel on palju väikeseid mänguasju, sest pisilelusid saab kaasa nii üllatusmunade, ajakirjade kui ka kõikvõimalike legodega. Kui mahlapakkidele uksed ja aknad sisse lõigata, saate lihtsa vaevaga valmistada nii elumajasid kui ka autogaraaže. Miks mitte proovida mahlapakkidest ka rakettide ja allveelaevade tegemist.
Ehitage pakenditest linnumajasid. Mahlapakkidest, vanadest plastikust lillepottidest ja paksust plastikust jogurtipakkidest (nt Esko talu jogurt) saate ehitada lindude toidulaudasid. Siinkohal pidage meeles, et linnud vajavad toitmist ainult talvel.
Tehke mahlapakkidest järjehoidjaid. Mahlapaki materjal on vastupidav ja värviline ning õige mahlapaki puhul võite saada väga ilusa motiiviga järjehoidja.
Mahlapakkidest võib teha rahakotte. Rahakoti meisterdamine on jõukohane ka lastele.
Mahlapakke võib kasutada värvide paletina ja voolimise alustena. Nii jäävad pere nooremate liikmete värvinõud puhtamaks ja voolimine ei riku lauapindasid. Peske mahlapakk puhtaks ja lõigake mõlemad otsad ära. Nüüd lõigake pakk lahti nii, et saate pakimaterjalist lehe. Võite ka mitu mahlapakki kokku teipida ja teha taaskasutatud materjalidest suurema joonistamisaluse. Nii säästate raha.
Tehke mahlapakkidest toidunõusid. Mahlapakkidest nõud sobivad hästi matkale kaasa võtmiseks ja piknikule. Need on kerged ja ootamatult vastupidavad.
Tehke mahlapakkidest pliiatsihoidjaid ja ehitustarvete karpe. Näiteks saab lühemaks lõigatud mahlapakkides hoida ka mutreid naelu, kustukumme ning pliiateid. Te ei ei pea alati ostma uusi karpe.
Kuidas taaskasutada klaasist ja plastikust purke?
Suuremad klaaspurgid on head toiduainete säilitamiseks. Alati ei pea ostma säilituskarpe. Kolmeliitristes klaaspurkides on paras hoida näiteks makarone, müslit ja pudruhelbeid. Läbipaistev purk annab aimu, palju toitu veel järel on. Kui peate lugu käsitööst, võite purkidele meisterdada kaunid sildid või korgikatted.
Suure purgisuuga klaas- või plastikuspurkide sees saate hoida teeküünlaid ja tikke. Nii leiate küünlad ja tikud alati üles.
Väiksemates klaaspurkides saate hoida maitseaineid ja ravimteesid. Maitseainete varude säilitamiseks sobivad hästi näiteks beebitoidu purgid. Ravimteede jaoks passivad kunagised moosi- ja kurgipurgid.
Hoidistage! Loomulikult sobivad kasutatud ja terved klaaspurgid hoidiste säilitamiseks.
Kuidas taaskasutada piimapakke?
Tehke pannkoogitainast või omletisegu piimapakis. Nii jääb üks kauss hiljem pesemata. Pange kõik taigna või omleti koostisained otse pakki ja segage. Piimapakiga on alles jäänud pannkoogitainast ka hea säilitada.
Säilitage piimapakkides jahtunud kisselli. Pakist on kisselli hea uuesti välja valada. Piimapakk võtab külmikus vähem ruumi kui supipott.
Kui teete kama tervele perele, siis lisage kama juba pakis olevale hapupiimale. Milleks määrida potti või kannu? Kui peres on väikesed lapsed, siis jääb ära ka suur pudistamine, mida kama tassidesse panemine endaga kaasa võib tuua. Samuti võite otse pakki teha kakaojooki või maitsestatud jogurtit.
Tehke piimapakist lemmikule sööginõu. Kui olete läinud suvilasse või külla ja unustanud maha koera või kassi sööginõu, siis saate piimapakist lõigata sobiva anuma.
Kasutage piimapakki taara hoidjana. Pudelid ja väikesed purgid ei kolise, kui need panna piimapakkidesse. Samuti on pakkidesse pistetud mahlapudelid ja moosipurgid kaitstumad valguse kahjustava mõju eest.
Kuidas taaskasutada pappkarpe?
Korrastage kappe pappkarpide abil. Pappkarbid on head, sest neile saab peale kirjutada, mis on karbi sees. Suletavate ustega kappides ei pea alati olema kallid sisustuskarbid, vaid hoopis praktilisemateks võivad osutuda tavalised pappkarbid.
Näidake karpe kaunistades oma isikupära. Kes tahab kaunimaid karpe kappidesse, võib oma käsitööoskused appi võtta ning veidike meisterdada. Kaaluge ühtse kujundusega pappkastide ostmist vaid juhul, kui hoiate säilituskaste pidevalt nähtaval kohal. Pappkaste tekib suuremate asjade ostmisel ja neid võib ka toidupoodidest küsida.
Pappkarpidest saab ehitada lastele nukumaju ja teatreid. Värvige pappkarbid üle ja kaunistage neid vastavalt soovidele.
Tooge toidukaup koju pappkastiga. Kui käite poes autoga ning hoiate sõidu ajal toitu auto pakiruumis, siis võite toitu transportida ka käeavadega pappkastis. Valige selleks tugev ja vastupidav kast ning korduvkasutage seda julgesti.
Kuidas taaskasutada metallist karpe ja purke?
Metallist karpides on hea säilitada kõikvõimalikke kruvisid, polte ja naelu. Metallpakend on vastupidav ja selle võib ka aastaid hiljem taaskasutusse suunata.
Tehke matkatingimustesse sobiv küünlahoidja. Lihtsama küünlahoidja saate, kui teete naela, naaskli või noa abil konservikarpi augud, et valgus ka külje pealt välja paistaks.
Metallist konservikarpe võib panna vanemat tüüpi metallist aiapostide otsa, et vesi postide sisse ei sajaks. Aastakümnete eest oli see nipp väga levinud ja maakohtades kasutatakse seda siiani.
Joogipurki saab kasutada rahakassana väiksemate müntide korral. Nii jääb eraldi rahakassa ostmise raha kulutamata. Plekkpurgist rahakassa on purunemiskindel.
Kuidas taaskasutada vahtplasti?
Vahtplastist toidualusest saab vastupidava nõudepesukäsnade hoidja. Vahtplast on üsna keskkonnavaenulik materjal, mis ei kõdune ja mida ei töödelda ka ümber. Seega, kui te olete vahtplastist toiduainete aluse koos toiduga endale koju ostnud, siis on väga tervitatav, kui leiate sellele uue rakenduse.
Kuidas taaskasutada paberis kotte?
Kasutage vanu paberkotte biojäätmete või paberjäätmete kogumiseks. Te ei pea ostma eraldi pakendit, et teisi jäätmeid koguda.
Tehke kottidest lastele maske. Koti sisse saab kerge vaevaka lõigata augud silmade, nina, suu ja kõrvade jaoks. Maski kaunistamine jääb juba iga tegija ülesandeks!
Tekst on ilmunud ka tasuta Bioneeri e-õppes. Bioneeri e-õppest leiate ka lugejate omavahelise arutelu antud teemal. Bioneeri e-õppesse saate registreeruda täites järgneva ankeedi: http://www.bioneer.ee/login/?op=register Oletete oodatud!
Bioneeri Intelligentse Egoismi e-õpe saab teoks tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta