Oleme harjunud kasvatama kultuurtaimi põllul ning tarvitama vaid nende kindlaid osi. Ehedas looduses kasvavatest taimedest satuvad meie toidulauale vaid vähesed. Taimede tundmine annab julguse neid ka köögis kasutada. Roheline värav nimetab mõned ideed, kuidas taimedest saab maitsvaid ja erilisi roogi valmistada.

Päikeseline fanta

Päikesevärvi joogi saab ise kokku segada lihtsatest algainetest. Segades ebaküdooniamahla astelpajumahlaga, tekitab see tunde, nagu jook oleks gaasiline. Lisades suhkrut, saab loodusliku fanta just endale sobivaks tempida.

Coca-Cola loodusest

Kokapõõsa asemel saab Eestis kasutada mitmeid tugevaid toonikud. Coca-Cola valmistamiseks looduslikest materjalidest tuleks aluseks võtta kasemahl, millele lisada juurde ebaküdoonia- ja õunamahla ning Siberi päritolu hariliku eleuterokoki (Eleutherococcus senticosus) või raotu eleuterokoki (Acanthopanax sessiliflorus) tinktuuri.

Võrratud seened

Seenesõbrad saavad oma lauale maitsvaid seeneroogi hakata valmistama juba kevadel, kui pea pistavad mullast välja kupatamist vajavad kevadkogritsad (Gyromitra esculenta Fr) ja kupatamist mittevajavad mürklid (M. Conica Fr). Eestis tavatsetakse seeni marineerida ja soolata, kuid neid võiks ka kuivatada. Talvel saab kuivatatud seentest teha maitsvat puljongit. Puljongi valmistamisel tuleb kuivatatud seened eelmisel päeval likku panna. Leeme sisse lisada porgandit ja pisut sibulat ning keeta nagu lihapuljongit. Maitsetada ning lõigata peale odratõusmeid.

Maitsev lillevalik

Paljud kaunid lilled meie aias sobivad ka kasutamiseks toidus. Süüa võib näiteks mungalille (Tropaeolum majus), lõhnavat kannikest (Viola odorata), saialille (Calendula officinalis) jne. Õiesalatisse sobib kaste, mis sisaldab õli, midagi magusat ja haput, veidi soola ning pipart teravama maitsega taimede tasakaalustamiseks.

Taim toiduks juurest ladvani

Mittemürgiste taimede erinevaid osi võib julgelt söögiks tarbida: näiteks võib süüa porgandi ja mustsõstra lehti. Kui porgandid hakkavad valmis saama, saab nende pealseid kuivatada ja peenestada ning lisada hiljem rohelist jahu erinevatele roogadele.

Joogi ja söögi valmistamisel looduslikest komponentidest tuleb olla ettevaatlik taimse algmatarjali koguse ja päritoluga.

Head katsetamist!

Retseptid ja ideed pärinevad Mercedes Merimaa raamatust „Minu tee taimede väeni“, Tallinn: 2010