Tallinna 21. Kooli õpilasfirma Mossy võitis 2023. aasta Eesti Parima Õpilasfirma võistlusel teise koha, tootes Baltikumis esimesena keskkonnasõbralike filtritega õhupuhasteid. Nüüdseks on noored ettevõtjad kasvatanud aastaga õpilasfirmast startupi, mis on võitnud auhindu ja osalenud mainekatel võistlustel.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 26. juuli 2023
- Foto: Gregor-Mattias Froš, Eliise Lehtsaar, Marii Heleen Rannala, Frederik Rossar, Mossy asutajaliikmed / Kaimar Tauri Tamm
Noorte idee luua oma õhupuhasti algas avastusest, et aastas visatakse kodumajapidamistes ära mitu tonni lagunematuid õhupuhastites kasutatavaid HEPA-filtreid. Mossy on loonud õhu puhastamiseks ainulaadse neljakihilise filtri, mis koosneb kompostuvatest ja keskkonnasõbralikest materjalidest.
18-aastaste gümnasistide loodud õhupuhasti puhastab õhku omaleiutatud filtriga, mis on testitud Tallinna Tehnikaülikoolis professionaalse osakestemõõtjaga. Innovaatiline filtrikombinatsioon koosneb põdrasamblikust, kanepimattidest, lambavillast ja aktiivsöe kangast. Filtri osad, peale aktiivsöest kanga, saab kasutaja peale filtri eluea lõppu visata biojäätmete hulka ja nendest saab jäätmejaamades kompost. Aktiivsöest kangas visatakse olmeprügisse. Mossy filter võtab HEPA-filtrile sarnaselt ära osakesed suuruses PM1-PM10 ning lisaks eemaldab õhust kahjulikud gaasid, mida tavalised HEPA-filtrid ei tee.
“Peame oluliseks inimestele teadvustada nende valikute tagajärgi ja et neil on võimalik valida keskkonnasõbralik alternatiiv. Inimestega rääkides oleme märganud, et paljud ei ole varem mõelnud, milline on kodudes ja kontorites kasutatavate õhupuhastite ökoloogiline jalajälg,” sõnas Eliise Lehtsaar, Mossy tegevjuht ja üks kaasasutajatest.
Õhupuhastid on kasulikud eelkõige allergikutele ja astmaatikutele, kelle tervist õhus olevad allergeenid ja osakesed mõjutavad. Lisaks võiksid õhupuhastid olla ka loomaomanikel ja linnas elavatel inimestel, kelle kodus paratamatult saasteaineid rohkem tekib. Kui seni oli pea ainus võimalus kasutada õhu puhastamiseks plastikut sisaldavaid HEPA-filtreid, siis noorte keskkonnasõbralike filtritega Mossy võimaldab teha head nii enda tervisele kui ka keskkonnale.
Mossy õhupuhasti tootearendusprotsess kestis pea pool aastat, mille vältel suheldi erinevate teadlastega nii Eestist kui ka välismaalt, et oma ideedele kinnitust saada. Kõige suuremaks proovikiviks osutus filtrikombinatsiooni leiutamine, sest looduslike materjalide kasutamist õhu filtreerimiseks on võrdlemisi vähe uuritud. Sobiv filter sündis seetõttu katsetamise teel, mille tarbeks telliti huvitavaid materjale üle kogu Euroopa. Õhupuhasti korpus otsustati biolaguneva printimisvaiguga 3D-printida, sest nii ei teki tootmises ülejääke. Noored pidasid toodet disainides silmas lisaks praktilisusele ka esteetilisust, sest enamik õhupuhastitest on massiivsed ja ei sobi kodude või kontorite sisustusega. Kirjutuslauale mahtuva õhupuhasti disain sai inspiratsiooni loodusest ja meenutab eelkõige koralli.
Aastaga on noored kooli kõrvalt oma ideega korjanud erinevaid auhindu, osalenud võistlustel ning registreerinud enda ettevõtte. Õpilasfirmana võideti üleriigilisel võistlusel teine koht, pärjati rahvusvahelisel õpilasfirmade võistlusel Riias kõige innovaatilisema toote auhinnaga ja tunnustati Wise’i poolt õpilasfirmade laadal innovatsiooniauhinnaga. Mossy meeskond võitis tuntud roheideede konkursi Negavatt 10. hooaja, mille auhinnaraha oli 10 000 eurot. Hetkel võistleb Mossy noorimate osalejatena Ajujahi kiirendiprogrammis, kuhu pääses vaid 20 iduettevõtet 120. kandideerinud ettevõtte seast. “Omaette saavutuseks peame kindlasti ka seda, et meie õhupuhasti kingiti kliimaminister Kristen Michalile,” muigab Lehtsaar rõõmsalt.
“Meie eesmärk on olla eeskujuks noortele, kes kardavad ettevõtluses esimest sammu teha. Usun, et oleme hea näide sellest, kuidas tahtejõud ja hulljulgus viivad sihile. Alustasime ilma varasemate teadmisteta tootearenduses ja ettevõtluses ning seda kõike kooli kõrvalt. Tänu motivatsioonile ja julgusele nõu ning abi küsida ei jäänud eelnevate oskuste puudumise tõttu ükski probleem lahendamata. Kõik on võimalik – vähemalt Eestis,” sõnas Eliise Lehtsaar.
Mossy õhupuhastitega saab lähemalt tutvuda kodulehel bymossy.com.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta