„Kui mõnel suvel randades sinivetikaid ei ole, kirjutavad ajalehed, et Läänemerega on kõik korras. See on kahetsusväärne näide sellest, kui pealiskaudselt suhtub üldsus tihtipeale Läänemeres toimuvasse. Läänemere keskkonnaprobleemid on kahjuks väga ulatuslikud,“ rääkis Maailma Looduse Fondi merenduse spetsialist Sampsa Vilhunen tudengite teaduskonverentsil TalveAkadeemia 2010 „Läänemeri – vaga vesi, sügav põhi.“

Eelmisel nädalavahetusel Viinistus toimunud tudengite teaduskonverentsil TalveAkadeemia sündis taas kolmeks päevaks erinevatest kõrgkoolidest pärit osalejate, esinejate ja korraldajate vahel ainulaadne koosolemise ja -tegemise sünergia. "Alternatiivsete ideede sessioonid, mis on võimalus tudengitel tutvustada oma ideid ja kutsuda teisi oma mõtete üle arutama ja elluviimiseplaane pidama, toimusid väga erinevatel teemadel, näiteks kuidas luua Tartus otsesuhtlus mahetalunikega. Loodame nüüd, et räägitu ei jää vaid jutuks ja ideed viiakse ellu," ütles TalveAkadeemia 2010 projektijuht Eeva Kauba.

Konverentsil räägiti lahendustest erinevatele Läänemere probleemidele, näiteks Tallinn 2011 projektijuht Filipp Kruusvall rääkis ideest teha mererannikul koristustalgud ja ehitada korjatud prahist parv, millega seilata Turku ning kutsus tudengeid seda ideed elluviima ja Sampsa Vilhunen tutvustas, kuidas Soomes taastatakse põllumajandusmaastike juures märgalasid eesmärgiga luua looduslike filtreid vee puhastumiseks.

Konverentsil tegid ettekandeid sügis-talvel toimunud säästva arengu teemalise üliõpilasartiklite konkursi parimate tööde autorid. Konkursi esikoha ja publiku lemmiku auhinna võitis Tartu Ülikooli doktorant Sven-Eerik Enno artikliga „Välgulöökide ajalis-ruumiline jaotus Eesti piirkonnas 2005-2009“.

Konverentsil oma uurimistööd tutvustanud ja Läänemere tuleviku teemalises diskussioonis osalenud Eestimaa Looduse Fondi tegevjuht Jüri Ott Salm: „TalveAkadeemia annab väga hea ülevaate üliõpilaste tehtavast uurimistööst. Ülikoolide vaheline koostöövaim, mida TalveAkadeemia edendab, võiks veelgi võimenduda.“

TalveAkadeemia 2010 konverentsi ettekannete videosalvestused on alates järgmisest nädalast üleval www.talveakadeemia.ee, samuti ilmuvad veebi esinejate ettekanded ja konverentsi ajakiri, kus on esinejate, ettekannete ja konverentsi teemade taust pikemalt lahti kirjutatud.

Parimad TalveAkadeemia tänavusel konkursil osalenud artiklid avaldatakse kogumikus, mis mõne aja pärast on olemas Eesti suuremate kõrgkoolide raamatukogudes. Läbi aastate konkursil osalenud tööde nimekiri on olemas TalveAkadeemia veebilehel.

TalveAkadeemia suurtoetajad on Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Swedbanki noorteprojektide konkurss „Tähed Särama“. Lisaks andsid olulise panuse konkursi ja konverentsi toimumisse Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Hasartmängumaksu Nõukogu, Haridus- ja teadusministeerium ja Edelaraudtee.

TalveAkadeemiat korraldavad koostöös üliõpilased kõigist suurimatest Eesti ülikoolidest.