Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri osakonna elav labor koos projektiga Kureeritud elurikkus kutsuvad linlasi töötuppa, mille eesmärk on selgitada, kuidas kesklinna pargid ja jõeäär oleksid atraktiivsemad. Töötuba toimub laupäeval, 30. aprillil kell 11-15 kultuuribaaris Naiiv.

2020. aastal vaatlesid maaülikooli tudengid kesklinna parkide kasutamist ning leidsid, et enamasti on pargid läbikäimiseks ning istumiseks, ometi on kesklinna rohealadel potentsiaali palju enamaks.

Töötoa eesmärk on mõelda koos läbi, kuidas väärtuslikku kesklinna pargi- ja jõeruumi nii kujundada, et sellesse mahuksid ära nii loodus kui ka inimene. Koos vaadatakse Vabaduse puiestikku ja mõeldakse, mis on selle head ja vead ning mida peaks tegema, et see oleks linastele väärikas ja atraktiivne puhkeala.

Töötuba juhendavad maaülikooli maastikuarhitektuuri osakonna õppejõud ja tudengid. Töötuba sobib kõigile ja eelnev kogemus kujundamise vallas pole vajalik. 

Töötuba toimub laupäeval, 30. aprillil kell 11-15 kultuuribaaris Naiiv aadressil Vabaduse pst 5. Soovijatel tuleb end registreerida aadressil: merlekar@gmail.com

 

Töötoa ülesehitus:

 

  • sissejuhatav lühiloeng;
  • jalutuskäik Vabaduse puiestikus ja sissejuhatav ülesanne;
  • kohvipaus ja esimeste muljete peegeldamine;
  • koosdisaini meetodi tutvustamine ja eesmärkide seadmine;
  • koosdisainimine;
  • tulemuste üle arutamine.

Töötoa tulemustega töötatakse edasi maaülikooli elava labori rahvusvahelisel kursusel. Ühtlasi aitab koosdisaini ettevõtmine „Salu tuleb pika aru peale“ sõnastada projekti Kureeritud elurikkus edasisi samme ja eesmärke.

Projekti Kureeritud elurikkus eesmärk on tuua Tartu kesklinna rikkalikuma elu: rohkem inimesi, lopsakama taimestiku, huvitavad tegevused, mängu- ja sportimisvõimalused ja maastikukunsti. Seniste tegevustena on kesklinna pargis jäetud osad maalapid niitmata, Uueturu parki loodud linnaniit ja Vabaduse puiestikku linnasalu. Loe projekti kohta rohkem: www.tartu2024.ee/elurikkus

Maaülikooli maastikuarhitektuuri ERASMUSE programmi rahastatud projekti WAVE (Water Areas Vision for Europe) elav labor on vaatluse alla võtnud linna ja selles asuva veekogu suhte. Seda vaadeldakse nii üliõpilastega stuudiumi eri kursuste käigus kui ka kohalikku kogukonda kaasates. Projekti üks eesmärk on luua partnerriikides elavad laborid, mis toovad kokku kohalikud elanikud, et linna, vee ja rohealade suhte ja arenguvõimaluste üle arutada. Selleks kasutatakse nii fookusgrupi intervjuusid, koosdisaini töötubasid, arutelusid, jalutuskäike, süvaintervjuusid jms. Kaasamislabori eesmärk Tartus on seega saada alusandmeid parkide ja jõeäärse piirkonna edasiseks kavandamiseks. 

Projektis osalevad kõrgkoolid Rumeeniast, Saksamaalt, Itaaliast, Eestis, Belgiast ja Hollandist. Loe lähemalt: wave.hfwu.de/index.php?title=Main_Page