Juulis 5-ndat sünnipäeva tähistanud Foxway Recommerce on loetud aastatega kasvanud 500 töötajaga rahvusvaheliseks ettevõtteks, mis omandab konkurente Saksamaal ja Hispaanias ning ületab prognoosi kohaselt tänavu 100 miljoni euro käibepiiri. Ühtlasi võib Foxway-d pidada Eestis teerajajaks jätkusuutlikkuses, sest nutitehnika ringmajandamisel põhinev ärimudel on ühtaegu tulus ja keskkonnasõbralik.
- Ettevõtlus
- 28. juuli 2021
- Foto: Foxway/Andres Sutt
Foxway Recommerce on osa Foxway Group’ist, kus töötab üle 700 töötaja kogu maailmas.
Foxway tegeleb kasutatud nutitelefonide ja arvutite ringmajandamisega, mille käigus ostetakse telekomiettevõtetelt kokku nende klientide kasutatud ent töökorras nutiseadmed. Seejärel läbivad seadmed tehnilise kontrolli ja testimise, vajadusel remondi, ning seejärel paisatakse need uuele ringile müüki. Nii annab Foxway iga aasta uue elu vähemalt miljonile nutitelefonile.
Nutiseadmete taaskäitlemine toimub Tartus, kus on ka Foxway Recommerce peakontor ja enamus töötajatest. Lisaks on ettevõttel harukontorid üheksas riigis ning aktiivne äritegevus enam, kui 50-s riigis. Viimase aasta jooksul kasvas Foxway kõige kiiremini Lääne-Euroopas, kus omandati konkureerivad ettevõtted Hispaanias ja Saksamaal. Tänane suurim turg on Prantsusmaa, kus ettevõttel on partneritega sõlmitud pikaajalised kokkulepped.
Foxway Recommerce tegevjuhi Agnes Makki sõnul on ettevõtte kiiret kasvu olulisel määral toetanud inimeste kasvav keskkonnateadlikkus.
„Inimesed mõistavad oma jalajälje olulisust ning soovivad tarbijatena teha loodussäästlikumaid valikuid. Nutielektroonikata on tänapäeval keeruline elada, kuid ostes näiteks uue telefoni asemel vähekasutatud, kuid tehnilise kontrolli läbinud ja heas korras seadme, on võimalik säästa nii raha kui ka vähendada oma keskkonnajalajälge,“ selgitab Makk.
Hiljuti avaldas Foxway raporti, mis aitab võrrelda uue ja kasutatud seadme ostmisel tekkivat keskkonnajälge. Nimelt kulub põhiosa ressurssidest seadme tootmiseks, kuid lisades seadmele põhjaliku hooldusega teise ja/või kolmandagi elutsükli, on võimalik pikendada selle kasutusiga. Nii on näiteks sülearvutit soetades uue seadme CO2 ekvivalent-jalajälg 312 kg, kuid kasutatud seadme puhul vaid 6,65 kg, mis tekib selle käitlemisel ja transpordil.
Foxway-d külastanud IT- ja majandusministri Andres Sutti sõnul on ettevõte suurepärane näide sellest, kuidas ringmajandusel põhinev roheline ärimudel saab olla ühtaegu tulus ja tohutu kasvupotentsiaaliga.
„Eesti ettevõtte on vaid loetud aastatega kasvatanud oma käibe 100 miljoni euroni, loonud Tartusse üle 400 kõrge lisandväärtusega töökohta ning vähendanud sealjuures oma äritegevusega tuhandetes tonnides meie CO2 jalajälge. See annab aimu, milline kasvupotentsiaal peitub rohe-, digi- ja innovatsioonipöördes ning riik kindlasti teeb omaltpoolt kõik, et Foxway sarnaseid edulugusid tekiks Eestisse veelgi,“ ütles Sutt.
Agnes Makki sõnul on nõudlus kasutatud nutiseadmete järele olnud eriti suur Lääne-Euroopas, kuid järgmist kasvupotentsiaali näeb ettevõte Kesk- ja Ida-Euroopas ning muidugi suurematel turgudel Aafrikas ja Aasias, kus esimesed kokkulepped on juba saavutanud. Nõudlus on viimase paari aastaga kiiresti kasvanud ka Eestis, kus Foxway-ga koostöös pakub kasutatud seadmeid näiteks Telia.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta