4. juunil tunnustati maailma keskkonnapäeva saabumise puhul Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu, kes pälvisid süsteemse keskkonnaharidusliku töö eest ülemaailmselt tuntud märgise „Roheline lipp”. Kultuurikatlas toimunud sündmusel tervitas õppeasutusi ka programmi patroon president Kersti Kaljulaid. Rohelipu saavad õppeasutused on analüüsinud oma keskkonnamõju, lõiminud keskkonnateemad õppekavasse ja leppinud kokku ühised keskkonnapõhimõtted.
- Keskkonnaharidus
- 5. juuni 2024
- Foto: Rohelise kooli konverents / Mikk Otsar
Sel aastal said keskkonnamärgise „Roheline lipp” kokku 58 õppeasutust: 13 üldhariduskooli, üks kutseõppeasutus, 42 lasteaeda ja kaks lasteaed-kooli. Rohelipu kasutusõigus antakse õppeasutusele kaheks aastaks. Kokku on keskkonnamärgis “Roheline lipp” Eestis 120 õppeasutusel.
Rohelise kooli programmi koordinaatori Maris Mägi sõnul on rõõmustav näha, et järjest enam ulatub Rohelise kooli programmi mõju väljapoole lasteaia- või kooliruume. “Laste abil saavad keskkonnateadlikumaks ka nende vanemad. Sellel õppeaastal näiteks avati meie asutuste eestvedamisel mitu toiduringluskappi, mis viivad teadlikkuse ja tegutsemise ka kogukonnani. Järjest enam lasteaedu ja koole on rajanud endale võimaluse toidutaimede kasvatamiseks, populaarsust on kogunud mänguasjade vabad kuud ja igasugused taaskasutusprojektid.”
“Tänased lapsed on tulevased otsustajad ja ettevõtjad, haritlased ja aktiivsed inimesed. Ja juba täna on nad tihti vanematest keskkonnateemadel tähelepanelikumad ja teadlikumad, märkavad probleeme ja oskavad lahendustele mõelda. Õige ju ka: neid puudutab keskkonnaga seonduv ju rohkem ja kauem. Seega on näiteks täiesti loogiline, et kui olen näinud lasteaedades peenraid kõrvitsate-maasikate-porganditega, siis nende üle on uhked nii lasteaiapere kui lapsed ise. Tore, et selline komme on hakanud levima ja tore, et meil on toimiv Rohelise kooli võrgustik, kus ideid jagada ja põrgatada.” võtab programmi olulisuse kokku patroon president Kersti Kaljulaid.
Rohelise kooli programm on tuntuim ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm õppeasutustele, mille eesmärgiks on süsteemselt ja jätkusuutlikult integreerida keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja käitumist kooli või lasteaia tegevustesse. Üle maailma on võrgustikus 74 riiki. Programmi juhib Taanis asuv Foundation of Environmental Education (FEE), Eestis on tegevuste koordinaatoriks Tartu loodusmaja.
Programmi koordineerimist ja tegevuste elluviimist Eestis toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja President Kaljulaidi Fond. Tallinna linna õppeasutuste osalemist toetab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ning Tallinna Haridusamet, Pärnu õppeasutuste osalemist toetab Pärnu Linnavalitsus.
Keskkonnamärgiste pälvijate nimekirja leiab kodulehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta