Tartu endine aparaaditehas on pooleteise aastaga arenenud maha jäetud hoonetekompleksist loovaks loomelinnakuks, mis pakub peavarju nii loomeinimestele kui ka erinevatele ettevõtetele.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 9. oktoober 2015
Aparaaditehase territooriumil on ka kahetuhande ruutmeetri suurune sisehoov, mis praegusel juhul on vaid asfalteeritud parkimisplats, kuid kuhu aktiivsed majaasukad loodavad Tartu kaasava eelarve toel luua omanäolise kultuurihoovi, hubase kohtumispaiga, kus kuulata kontserte, vaadata filme ning kus nii sumedatel suveõhtutel kui ka sombustel sügishommikutel oleks lihtsalt mõnus aega veeta.
1952. aastal loodud Tartu tööstuskompleks oli ENSV suurim aparaaditehas, kus peamiselt toodeti külmutus- ja diiselmootorite automaatjuhtimisseadmeid, kuid erinevatel perioodidel ka tarbekaupu, millest populaarseimad olid vihmavarjud ja pööratava hammasrattaga konservikarbiavajad.
Alates 2014 aastast on Tartu endises aparaaditehases aretatud Tallinna Telliskivi kompleksi ajendil loomelinnakut, kuhu luua Tartu võimalusterohkeim kultuurihoov, mis pakuks avastamist nii suurtele kui väikestele.
„Aparaaditehase hoov võiks olla koht, kus kõik selle maja inimesed ja linnarahvas võiksid mõnusalt kokku tulla ja oma mõtteid ning kogemusi maailmast jagada“ unistab Andrus Rehemaa, üks Aparaaditehase paljudest püsielanikest.
Täna toimetab aparaaditehases ligikaudu 60 asukat, kelle seas on nii disainereid, veebiarendajaid, kunstnikke, fotograafe kui ka Trükimuuseum ning kunstikool. Samuti avatakse Aparaaditehase katuse all peagi ka kohvik ning oma headuses tuntud Muhu pagar.
Kuna Aparaaditehase kiviseinte vahele koguneb üha rohkem värvikaid tegijaid, siis seda enam soovib Aparaaditehase üks eestvedajaid Lemmit Kaplinski, et lisaks ustele avaneksid Aparaaditehases ka aknad, et inimesed ja nende tegevused tuleksid hoovi ja teised linnaelanikud saaksid sellest osa saada.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta