Söömine on teretulnud paus päevasesse rutiini. Mida aga teha, kui kontoris töötaval inimesel puudub töökohas kohvik või söökla ning läheduses pole ka võimalust väljas einestada? Kuidas tagada, et kaasavõetud toit vastaks vajadustele ja oleks ka mitmekesine ning tasakaalustatud?

Eesti Toiduliidu tellitud kolme Balti riigi toitumisharjumuste uuring näitas, et enamik eestlasi sööb oma lõunat kodunt väljas, enamik leedulasi eelistab aga lõunat süüa koduses keskkonnas. Sellega on eestlaste käitumine lähedane meie põhjanaabritele soomlastele, kelle töötajatest 30% sööb oma lõuna töökoha toitlustusasutustes.

30% Soome meestest ja 45% naistest võtavad aga toidu kodust kaasa. Uuringud näitavad sedagi, et töökoha sööklas einestamist võib seostada tervislikumate toitumisharjumustega.

Mida siis teha, kui kontoris töötaval inimesel puudub töökohas kohvik või söökla ning läheduses pole ka võimalust väljas einestada? Kõige kohesem efekt, mida hea toitumine tagab, on ju töö tõhususe tõus ja emotsionaalse stressi vähenemine.

Skandinaavia praktika - puuviljad kontorisse

Hea eeskujuna võiks siinkohal välja tuua Taani ja Norra kogemuse, kus on edukalt käivitunud töökohal puuviljade jagamise skeem. Nii on ettevõtetel võimalus tellida oma töötajatele (ja neile on see tasuta), puu- ja köögiviljakorv, et soodustada nende söömist. Selliseks toimimiseks võiks meiegi tööandjad sõlmida pikaajalise lepingu mõne hulgilaoga.

Põhjamaades on levinud ka võimalus, et tööandja korraldab töökohtadel pakitud/valmis lõunaeinete pakkumise, mille valmistamisel on arvestataud tasakaalustatud menüü soovitusi. Ühtlasi tagaks see selle, et toit on ka mitmekesine ning vastab soovitustele.

Kui tööandja ei ole teinud pingutusi, et toit oleks kohapeal töötajaile kättesaadav, peaks ta toetama toidu kohaletoomise teenust. Kui tööandjal ei ole võimalik toetada puuviljade pakkumist või sooja toidu toomist igapäevaselt, siis teha seda kasvõi ainult teatud päevadel. Oluline on töötajate vajadustega arvestamine ning väikeste muudatustega saaks neid Põhjamaade praktikaid kohandada ka meie ettevõtetes.

Elementaarne - vesi ja kööginurk

Kindlasti peaks kõigile töötajaile alati kättesaadav olema puhas joogivesi. Samuti peaks igas kontoris leiduma võimalus tööruumist eraldatud ja vaikse puhketoa või -nurga jaoks, kus saab oma toitu soojendada ja külmkapis hoida. Kui töökohal on toidu soojendamise võimalus, on kõige odavam võimalus võtta kodust kaasa eelmisel õhtul üle jäänud toitu ning seda tööl soojendada. Kõrvale süüa leiba ja juues piima-keefiri või mahla. Samuti on mõttekas ise teha ka toorsalatid.

Kui kodust kaasavõetud toitu ei ole võimalik soojendada, tuleks eelistada  poest ostetud või kodunt kaasa võetud toite, näiteks puuviljad, köögiviljalõigud, toorsalatid; võileivad (soovitavalt täisteraleib, sobib ka näkileib) juustu, toor- või kodujuustu, kala(konservi), lahja singi, tomati- või kurgiviiludega; jogurt, müsli (maitsestamata) jogurtiga, kama, kohupiim marjadega; joogiks mahlad, piim või keefir.

Kui ei ole võimalik või tahtmist ise kodus valmistatud toitu kaasa võtta, võib soojendatavat toitu valida ka poest ning neid töökoha külmikus käepärast hoida. Siinkohal tuleks kindlasti eelistada pakendatud toitu, mille sildilt saab lugeda informatsiooni toote soola- ja rasvasisalduse kohta ning teha erinevate toodete seast parim valik.

Halvim variant oma tervisele on see kui lõunasöök jäetakse täielikult ära või näksitakse niisama küpsiseid või piirdutakse vaid puuviljadega.

Töötaja kõht on tööandja mure

Töökeskkonda puudutavad muutused vajavad suuremat juhtkonna poolset panust. Sageli peetakse inimese lõunatamisega seotud aspekte töötaja isiklikeks valikuteks ning ei seostata seda töökeskkonna poolt pealesurutud võimalustega. Kui tööandja hoolitseb oma töötajate võimaluste eest tervislikult toituda ja kehaliselt liikuda, aitab see kaasa ka firma positiivse maine kujunemisele nii oma töötajate hulgas kui väljapoole kollektiivi, see vähendab töötajate voolavust ning töölt ärajäämist haigestumise tõttu või muudel põhjustel.

Ettevõttesse söögikohta planeerides peaks teadma, et kõige kasulikum on omada sööklat, milles töötavad inimesed on ettevõtte enda palgal – sel juhul on võimalik teha toitu töötajatele kõige taskukohasema hinnaga ning kergem koostada sobilikku menüüd. Kui see võimalus puudub, tuleks toitlustusfirmadega teha korralikud lepingud selliselt, et menüü koostamisel saaks ka ettevõtte juhtkond ning töötajad kaasa rääkida


Soovitatavaid ooteid töökohal:
• Puu- ja köögiviljad, toorsalatid, mahl
• Leib, näkileib, võileivad
• Jogurt, kohupiim, piim
• Kama, müsli
• Vahetevahel ka kuivatatud puuviljad, pähklid

Need pole head abimehed töökohal:
• Saiakesed, pirukad, koogid, küpsised
• Majoneesi- ja/või hapukoorekastmega salatid
• Karastusjoogid, mahlajoogid
• Kommid, muud maiustused
• Kartulikrõpsud, popkorn

Allikas: sekretar.ee