Tallinna Inglise Kolledži traditsioonide kohaselt käivad põhikooli lõpetajad igal aastal lõpureisil Londonis. Sellel aastal avanes võimalus meie lennul (TIKi lend 2019). Kevadvaheajal pakkis umbes viiskümmend õpilast oma kohvri ja sõit Inglismaale, vahemaandumisega Frankfurdis, võis alata. Lennukiga Londoni Heathrow' lennujaama maanduma hakates võis juba silmata Londoni tohutuid parke ning suuri ja väiksemaid veekogusid. Lennujaamast liikusime edasi rongi peale, et ööbimispaika jõuda.

Ööbimiseks oli meile valitud väike ning soodsa hinnaga hostel The Londonears, mis asub Londoni kesklinnast natuke maad eemal. Tubades elasime kahe- või kolmekesi. Ruumi oli toas piisavalt ja kõik sujus. Saabumise päeval oli meile ette nähtud vaba aeg.

Saime ise ümbrusega tutvuda ja esimesi sisseoste teha, sest hostelis ei olnud meile söögikordi ette nähtud. Õnneks asus läheduses palju söögikohti ning ka kohvikuid oli igale maitsele. Toitlustusasutustes pakuti nii suppe kui ka erinevaid praade. Metroo ei asunud ööbimiskohast sugugi kaugel, seega polnud vaja pikka maad jalgsi käia. Nii meie esimene päev õhtusse veereski.

Ilmaga meil vedas. Kui Eestis on aprillis veel külm ja kõle, siis Londonis paistis päike ja oli mõnusalt soe, nii et jope oleks võinud koju jätta.

Järgmisel päeval oli kell kaheksa äratus, pärast mida sõime põgusa hommikusöögi õdusas üle tee asuvas kohvikus. Selleks päevaks oli paika pandud üsna tihe päevaplaan. Külastamist ootasid St. Pauli katedraal, Tower of London, Buckinghami palee ja Shakespeare'i Globe Theater.

Viimases tehti meile ekskursioon ja saime tutvuda välja pandud näitusega. Kodus tuli meil kõigil teha ettevalmistustööd, sest iga vaatamisväärsuse juures pidid kaks õpilast seda inglise keeles teistele tutvustama. St. Pauli katedraal on üks vanimaid kirikuid Londonis.

Sinna on maetud mitmed kuulsad inglased, näiteks arhitekt Christopher Wren. Katedraali tipust avaneb maaliline vaade kogu Londonile, kuid kõrgusekartlikel inimestel ei soovitaks sinna minna. Võin öelda, et juba tippu ronimine on omamoodi elamus.

Tower of London on üks Inglismaa kõige ligitõmbavamaid vaatamisväärsusi. Pikka aega tegutses hoones vangla, kuid veel on seal asunud varakamber, kus hoiti salajas riigi relvasid. Kuulus on Tower oma kroonjuveelide poolest, mis seal kunagi hoiul olid. Tänapäeval võib ehitises näha juveelidest väljapanekut.

Buckinghami paleesse, Suurbritannia monarhi ametlikku residentsi, me kahjuks sisse ei pääsenud, sest kuninganna Elizabeth II oli kodus. Shakespeare'i Globe Theater on üks kuulsamaid vabaõhuteatreid Inglismaal. Seal on mängitud ning mängitakse siiani erinevaid Shakespeare'i näidendeid. Huvitav fakt etenduste kohta on see, et lavateost saab vaadata nii istudes kui ka seistes. Vahel toimuvad etendused isegi vihmase ilmaga.

Lõunat saime süüa Thamesi-äärsest söögikohast. Õhtul läks pool seltskonnast vaatama muusikali „Matilda“, teine pool sai aga teatri lähedal asuvas raamatupoes aega veeta ja tahtmise korral ka endale põnevaid raamatuid osta, mida paljud ka tegid. Usinamad tulid poest välja seitsme või isegi kaheksa raamatuga. Linnas ringi liikudes märkasin palju jalgrattureid. Neile olid rajatud eraldi teed, seega polnud muret, et mõni neist kogemata jalakäijatele otsa sõidaks.

Kolmas hommik algas varajase äratuse ja kiire hommikusöögiga. Päeva esimeses pooles külastasime Kuninglikku Observatooriumit, mis kahjuks enam ei tööta. Observatooriumi asemel on seal nüüd muuseum, kuhu viib mäkketõusev park. Muuseumi lähedal asub ka Greenwichi park, mida ümbritseb tohutu puiestee.

Tegemist oli väga looduskauni kohaga. Pargis ja alleel oli väga erinevaid inimesi- osa pidas piknikku, osa jalutas lemmikloomaga, mõni tegi tervisejooksu. Enamik inimestest kandis värvikirevaid ja moodsaid riideid. Pärast eelnimetatud kohtade külastamist saime Greenwichi turul maitsta Inglismaa kuulsat toitu- praetud kala friikartulitega ehk fish and chipse.

Turul olid puhtuse hoidmisega palju suuremad probleemid kui mujal Greenwichis. Müügilaudade vaheline ala oli räpane ja prahti täis. Õhtul käisime London Dungeonis, kus saime kuulda loovalt väljendatud lugusid Londoni kõige kurikuulsamatest kurjategijatest ja kuritegudest.

Neljapäeva hommikul pärast söömist otsustasime minna Westminster Abbey kirikut vaatama ̶ koht, kuhu on maetud palju kuningaid ja kus on kroonitud enamus Inglismaa valitsejaid. Lisaks käisime Trafalgari väljakul. Väljak oli tõeliselt ilus ja üsna puhas. Inimesed nautisid kevadet. Õhtupoolikul läks üks osa reisiseltskonnast teatrisse näidendit vaatama. Hilisõhtul saime aga klassikaaslastega mõnusalt voodite peal lebades muljeid vahetada ja päevasündmusi kokku võtta.

Reedel sõitsime Londonist rongiga Oxfordi. Sõit kestis tund aega. Otsustasime sinna minna kahel põhjusel- esiteks on tegu kuulsa ülikoolilinnaga ja teiseks on seal rohkelt meie kooli lõpetajaid. Oxford jättis mulle unustamatu mulje. Vaatamata sombusele ilmale oli seal väga rahulik ja ilus.

Inimesed olid viisakad, alati valmis aitama ning oma elukohast rääkima. Saime ka võimaluse külastada Ashmoleani muuseumi- vanimat muuseumi Inglismaal. Oxfordis olid õpetajad meile ette valmistanud orienteerumisvõistluse. Territoorium moodustas Oxfordist suure osa ning tänu sellele saime linnast hea ülevaate. Siiski suutsime ka veidi ära eksida, kuid see ei heidutanud meid linna nautimast.

Huvitav juhus oli see, et viibisime Londonis just kuninganna Elizabeth II sünnipäevanädalal. 21. aprillil, kuninganna õigel sünnipäeval, pandi liiklus kinni, inimesed tulid lippudega tänavatele ja olid väga heas tujus. See oli tõeline Inglismaa pidu.

Kõige meeldejäävam oli minu jaoks Suurbritannia parlamendi külastus, kus oli väga palju tähelepanu pööratud turvalisusele. Iga nurga peal võis kohata turvameest ning igas koridoris seisis mõni relvastatud politseinik. Omamoodi kogemus oli oma silmaga näha parlamendiistungit. Naljakas oli see, et esinejad lugesid oma lehtede pealt umbes viie lehekülje pikkuse jutu maha ning ülejäänud ametnikud olid samal ajal oma nutitelefonides ega kuulanud ettekandeid.

Laupäev oli meie reisi viimane päev. Andsime oma kohvrid hotelli administraatorite kätte hoiule ning läksime linna peale. Selle päeva programm ei olnud nii tihe. Saime võimaluse käia Natural History Museumis ehk ajaloomuuseumis ja Science Museumis ehk teadusmuuseumis. Aega jäi ka šoppamiseks.

Meie reis oli väga hästi ajastatud ̶ tähistati Shakespeare'i 400. surma-aastapäeva ning Inglismaa kuninganna sai 90-aastaseks. London paistab silma oma ilusa looduse ja liigirikkuse poolest. Kõikjal leidub rohelisi parke ja alleesid. Parkides kohtab ohtralt tuvisid ja oravaid, keda saab soovi korral pildistada. Sealsed oravad on muidugi paksemad kui need, kes Eestis elavad.

Ühistransport on Inglismaal väga hea kvaliteediga. Hinnad jäid nelja-viie euro vahemikku, kõik sujus, kunagi ei pidanud kaua metrood või bussi ootama ja sõit oli väga mugav. Õhtusel ajal oli vahel ruumipuudus, kuid see ei häirinud eriti. Inimesed käitusid ühissõidukis väärikalt ja ei trüginud, tavaliselt lasti meid isegi ette.

Kui kõigele tagasi mõelda, siis võib öelda, et Inglismaa on väga tore ja looduskaunis riik. London on üllatavalt puhas, arvestades sellega, kui palju seal inimesi elab. Erinevalt Eestist seisid majade ees mustad prügikotid, mis hiljem veetakse prügiautodega ära. Prügiautosid mul kahjuks näha ei õnnestunud. Samuti ei näinud ma tänavatel kodutuid. Kui Londoni elanikest rääkida, siis võib öelda, et nad on suhtlusaltid, abivalmid ja sõbralikud. Üldse tundus kõik hästi kodune ning oleksin rõõmuga valmis sinna kolima.

Suurbritannia otsustas vastavalt rahvahääletusele Euroopa Liidust välja astuda (Brexit). Sellel ajal, kui mina oma lennuga Inglismaal viibisin, ei olnud Brexitist ühtegi märki, mitte kuskil ei räägitud sellest.

Londoni reis oli üks kõige meeldejäävamaid klassiekskursioone. Kuna mõned inimesed jätkavad gümnaasiumi mõnes teises koolis, siis oli tore viimast korda kogu klassiga aega veeta. Reis oli Tallinna Inglise Kolledži õpetajate poolt ülimalt hästi organiseeritud. Kindlasti soovitan kõigil imeilusat Londonit külastada.

Reis on kallis, kuid samas unustamatu. Õige Inglismaa tunde kättesaamiseks oleks soovitatav ööbida mõnes väiksemas hostelis. London Dungeon, Houses of Parliament, Buckinghami palee, Tower of London- need on kohad, mida tuleks kindlasti külastada. Võimalusel soovitan ära käia ka Oxfordis. Kõikidesse eelnimetatud kohtadesse pääseb metrooga. Ühe sõidu hind jääb nelja-viie euro vahele, kuid tahtmise korral võib osta mitme korra kaardi, millega tuleb kokkuvõttes odavam.

Kahjuks jäi meil reisi jooksul osa kohti ka nägemata. Kurb on see, et me ei saanud Buckinghami paleesse sisse minna, oleksin väga tahtnud seal ära käia. Samas oleks võinud käia vaatamas ka jalgpalli, mille poolest Inglismaa väga tuntud on. Mõned minu klassikaaslased ostsid omale pileti ja käisid iseseisvalt siiski mängu vaatamas. Seltskonnal vedas, sest nad said video peale kaks väravat, mille Manchester Unitedi meeskond vastasmeeskonnale lõi – klassikaaslaste päev oli korda läinud.