Mida teha, et oma igapäevaelu keskkonnasõbralikumalt veeta.

1.       Eelista jahedamat tuba. Kui sul on toas jahedavõitu, siis pane pigem üks kiht riideid juurde kui lisa soojapügalaid. Mõõdukalt jahedas olek on ka tervisele kasulikum. Parimaks peetakse 18-20 kraadi. Iga kraad kõrgemat temperatuuri tõstab küttekulu 5% võrra.

2.       Ära küta ruume, mida keegi ei kasuta. Isegi kui sa ei kasuta tuba päev või kaks, lülita seal küte välja või jäta ahi kütmata.

3.       Nõudepesumasin töötagu täislastis. Nõudepesumasin tarbib pooltühjalt täpselt sama palju elektrit ja vett kui täislastis töötades. Järelikult pane masin nii täis kui võimalik. Lülita sisse energiasäästunupp ning lõpeta pesemine siis, kui algab kuivatamise protsess – avatud uksega kuivatad nõud ka õhu käes kiiresti.

4.       Hambapesu ajal keera kraan kinni. Kui hambapesu ajal kraan kinni keerata, kulub ainult tassitäis kuni kaks liitrit, ülejäänud 35-40 liitrit hoiad kokku.

5.       Pühi tolmu. Tolmu pühkimine on väga oluline, sest arvutid ja telerid kuluvad kiiremini läbi, kui lasta tolmul nende strateegilistesse osadesse koguneda.

6.       Vii auto tehnilisse ülevaatusesse. Tehniline ülevaatus-parandus vähendab kütusekulu tavaliselt 15% võrra. Igal aastal tuleks lasta auto mehaanikul korra üle vaadata ning kütuseõli vahetada. Vana õli viia ohtlike jäätmete kogumiskohta või teha kindlaks, et autotöökoda seda teeb!

7.       Eelista korduvkasutatavaid asju ühekordsetele. Ära osta nt ühekordseid patareisid, sest need eraldavad äravisatuna keskkonda väga mürgist elavhõbedat. Osta parem laetavad patareid ning nende laadija. Samamoodi tuleks hoiduda plasttaldrikutest ja pabertaskurättidest.

8.       Osta vähem asju. See kehtib igasuguste valdkondade kohta. Käi nt raamatukogus selle asemel, et iga huvitavat raamatut koju osta.

9.       Planeeri poeskäike. Kui lähed poodi autoga, siis osta korraga suured kogused. Nii hoiad keskkonda ka väiksema pakendikulu arvel. Samuti ürita sõita ajal, kui ummikuid on vähe. Kui lähed kuhugi autoga, siis katsu alati korda ajada mitu asja korraga: laps lasteaeda-kooli, ise poodi, pakk posti…

10.    Internetist ostes eelista kodule lähemal asuvaid tootjaid ja tarnijaid. Nii hoiad oma ostu süsihappegaasikulu võimalikult madalana.

________________________________________
Allikas: Väljavõtted Epp Petrone raamatust “Roheliseks kasvamine”