Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (CDC) värskest uuringust selgus, et USAs aset leidnud veipimisega seotud haigestumiste ja surmade põhjustajaks oli salaturult pärit e-vitamiini õli sisaldavate THC (kanepi) vedelike kasutamine. Uuring hoiatab salaturult soetatud vedelike kasutamise eest.

“Kurvad sündmused USAs näitavad selgelt, millised ohud salaturult soetatud vedelikega kaasnevad. See on oluline õppetund tervishoiuasutustele, kes ei pidanud vajalikuks jagada inimestele e-sigarettide kasutamisega seotud ohutusalast infot. Loodan, et ka Eesti tervishoiuasutused õpivad USA juhtumitest ning töötavad välja ja avaldavad e-sigarettide alased ohutusjuhendid,” ütles Suitsuvaba Eesti ühenduse juhatuse liige Ingmar Kurg.

Uuring lükkas ümber algsed väited, mis seostasid juhtumitega nikotiiniga e-sigareti vedelikke. Tuginedes valeinfole vaatasid mitmed riigid ümber oma tubakapoliitika ja kehtestasid mitmesuguseid piiranguid e-sigarettidele. Näiteks otsustati Indias e-sigarettide müük ja kasutamine täielikult keelata.

“On kahetsusväärne, et terviseametnikud tõttasid esimeste juhtumite järel süüdistama legaalseid e-sigareti vedelikke, mis taoliste juhtumiteta on müügil olnud juba kümmekond aastat. Tänaseks alusetuks osutunud kahtlustused on teinud suurt kahju rahvatervisele, sest osad e-sigareti kasutajad naasesid tavaliste sigarettide suitsetamise juurde, mis on tervisele kordades kahjulikum. Nüüd tuleb seni levitatud väärinfo ümber lükata ning teha vastavad korrektuurid nii seadustes kui ka teavitustöös,” sõnas Ingmar Kurg.

Alates augustist on taoliste salaturult pärit vedelike veipimise tõttu USA-s haigestunud üle 2000 inimese ja surnud 39 inimest.

Suurbritannias, Hollandis ja Uus-Meremaal jätkati USAs toimunud juhtumitele vaatamata senise poliitika elluviimist, mille kohaselt kasutatakse ära e-sigarette kui efektiivseid suitsetamisest loobumise vahendeid. Inglismaa Terviseamet kordas uuringutele tuginedes üle, et e-sigareti kasutamine on vähemalt 95% vähem kahjulik kui suitsetamine ja suitsetajad, kes pole suutnud suitsetamisest loobuda, peaks võtma kasutusele e-sigareti.

Euroopas ja Eestis müüdavad e-sigareti vedelikud on läbinud kohustusliku laboratoorse kontrolli, millega tagatakse kasutajate ohutus. “Selle juures on oluline märkida, et kontrollitud vedelikud on müügil ainult ametlikes e-sigareti müügikohtades. Salaturult soetatud e-vedelike päritolus ei saa kindel olla. Need, kes segavad e-sigareti vedelikke ise kokku, peavad meeles pidama, et mitte kunagi ei tohi selleks kasutada õli baasil komponente, mille sissehingamise tulemusena tekib lämbumine,” rõhutas Ingmar Kurg.

Uuringu tulemustega saab tutvuda siin.