Bostoni Kolledži ja Massachusetsi Tehnoloogiainstituudi teadlased töötasid välja hübriidse päikesepaneeli, mis suudab korraga päikesekiirte abil elektrit toota ning Päikeselt saabuva soojuskiirguse toimel vett soojendada. Paneel on selle loojate sõnul kaheksa korda efektiivsem, kui varem väljatöötatud termoelektrilised seadmed, kuid samas mitte oluliselt kallim.

Päikese soojusenergia kogumine on seni olnud kallis ja seda kasutatakse pigem suurprojektides, kus koondatakse peegliväljade abil suurelt alalt kogutud kiirgus ühte punkti – enamasti tornis asuvasse generaatorisse – ning muundatakse soojus vee aurustamise ja turbiinide abil elektrienergiaks.

Koduses kasutuses on seni olnud peamiselt kahte tüüpi päikesepaneele: ühed, mis soojendavad päikesekiirguse abil tarbevett ja teised, mis muundavad päikesekiirguse elektriks. Uudse paneelitehnoloogia juures suutsid teadlased need kaks omadust kokku viia. Kuna paneelid ise ei ole senistest lahendustest oluliselt kallimad, siis on nende kogutav energia odavam ja paneelide tasuvusaeg lühem, kirjutab physorg.com.

Paneelide loomiseks kasutasid teadlased nanotehnoloogia võimalusi, et ühendada selektiivsed valguskiirguse „neelajad“ ning efektiivsed termoelektrilised materjalid ühtsesse vaakum-torusse. Bostoni Kolledži füüsikaprofessor Zhifeng Reni sõnul aitab kahe tehnoloogia kombineerimine paneelidel lisaks soojale veele ka elektrit toota ning muudab paneelide tasuvusaja kasutaja jaoks kolmandiku võrra lühemaks.

Reni sõnul ei tee lisandunud materjalid paneeli oluliselt kallimaks, kuid suurendavad oluliselt paneelide toodetava energia kogust. Tema hinnangul tähendab paneelide võime toota elektrit ja sooja vett samaaegselt, muutes olemasolevat tehnoloogiat vaid väikese kuluga paremaks, seda, et seade tasub end majanduslikus mõttes ära lühema ajaga. Niinimetatud puhta energia turgude jaoks on see oluline edusamm.