AS Tallinna Vesi annab käiku Paljassaare Reoveepuhastusjaama biofiltri, mille tulemusena väheneb märgatavalt Tallinna lahte suubuva lämmastiku hulk ning paraneb Tallinna randade veekvaliteet. Biofiltri ehitustööd teostas Nordecon AS ning projekti kogumaksus on 9 miljonit eurot.

ASi Tallinna Vesi juhatuse esimehe Ian Plenderleithi sõnul on tegemist ainulaadse keskkonnaprojektiga kogu Baltikumis ja Ida-Euroopas nii oma investeeringumahult kui keerukuselt. “Tänu uuele puhastusetapile väheneb Läänemerre juhitava lämmastiku kogus 350 tonni võrra aastas. Tallinlastele tähendab see paremaid ujumisvõimalusi ja puhtamat rannaala”, selgitas Plenderleith.

Plenderleithi sõnul on AS Tallinna Vesi ennegi panustanud reoveepuhastusprotsessi. “Selle üheks suurimaks tunnustuseks on Tallinna eemaldamine Läänemere puhtust kaitsva organisatsiooni HELCOM-i nn. tulipunktide nimekirjast,“ lisas ta.

Biofilter käivitati juulikuus ning seni on toimunud protsessi tõhususe testimine. Biofiltri projektijuht Ellen Mihklepp rääkis, et protsess toimib hästi ja eeldatud nitraatide eemaldamise tõhusus 85% on ületatud. “Meie jaoks on see oluline läbimurre, kuna viimase aastakümne jooksul on saasteainete hulk Tallinna reovees näidanud pidevat kasvutrendi. Biofilter aitab keeruliselt eemaldatavat reostusainet nagu lämmastik, tõhusalt heitveest välja saada,“ lisas ta.

Mihklepa sõnul on positiivne ka asjaolu, et biofilter tuleb tõhusalt toime lühema-ajalistest suurtest sademevetest põhjustatud lisareoveehulkade puhastamisega.

Ligikaudu aasta väldanud ehitustöid teostas Nordecon AS. “Biofilter oli tõeliselt keerukas ülesanne ka ehitajale, kuna nii mahuka spetsiifilise projektiga kaasnes rida tõsiseid insenertehnilisi väljakutseid, millest saadi üle tänu väga asjalikule koostööle tellija meeskonnaga,” selgitas AS-i Nordecon juhatuse esimees Jaano Vink. “Samuti on mul hea meel, et suutsime kõigi partneritega projekti edukalt lõpetada äärmiselt keerukates majanduslikes tingimustes, kus nii mõnigi kord pandi proovile osapoolte võimekus ja oskused.“

Puhastusprotsessi tarnimise ja käivitamisega tegeles Soome firma Aquaflow OY, kes jätkab veel protsessi optimeerimist ja testimist erinevates tingimustes. Automaatika ja juhtimissüsteemi tarnis ja paigaldas firma ABB OY.