Eile tähistas oma neljandat järjestikust tegevuspäeva Rahvusvaheline Vastuhakk Väljasuremisele (inlise keeles Extinction Rebellion). Kümned tuhanded inimesed üle maailma on rahumeelselt, aga sihikindlalt oma pealinnade tänavatel, et nõuda valitsustelt reaalseid tegusid üha süveneva keskkonnakriisi ja kliimamuutuste lahendamisel.

Väljasuremisele vastuhakkajate sõnum kõlab järgmiselt:

Senini ei ole valitsused suutnud oma kohustusi täita - see ei ole uudis. Aga tuhanded tavalised inimesed osalemas massilistes kodanikuallumatuse aktsioonide meie ühise elukeskkonna säilimise nimel - SEE on uudis. Aga me ei näe seda Eesti Rahvusringhäälingu kajastuses. MIKS!?

Võib-olla eestlasi ei huvita, sest nad ei ole kliimamuutustest teadlikud? Tõsi, teadlikus nendest teemadest on meie seas väga madal. Aga eestlased ei ole ju teadlikud ka arhitektuurist või religioonist - seega miks on rahvusringhäälingu esilehte sel nädalal täitnud peamiselt artiklid ühest põlenud kirikust Pariisis!?

Võib-olla rahvusringhääling ei peagi selliseid teemasid kajastama? Tõsi, maailmas toimub ka palju muud põnevat. Aga Eesti Rahvusringhäälingu Seaduse paragrahv 4 alusel on meie ühise meedia eesmärgid muuseas:

    osutada asjaoludele, mis võivad ohustada Eesti riigi ja eesti rahvuse püsimist;
    selgitada looduskeskkonna säästliku kasutamise vajadust; ja
    tagada igaühele vabaks eneseteostuseks vajaliku informatsiooni saamine.

Kui ökosüsteemide kokkukukkumine ei vääri kajastamis, siis mis üldse väärib!?

Võib-olla on tegemist libauudisega kusagilt kaugelt? Tõsi, eksisteerib mitmeid kliimakriisi täielikke eitajaid, kellest osad on jõudnud ka Eesti vabariigi värskesse valitsusse. Aga meie oleme praegu siin ja ütleme, et jätkuvast tegevusetusest tulenev ökoloogiline katastroof on tõde ja meie oleme nõus selle vältimise nimel tegutsema - kajastage siis vähemalt sedagi!

Ja lõpetuseks ilmateade: maailma keskmine temperatuur on tõusmas, mered muutumas üha happelisemaks, mullastik kehvemaks ja õhk saastatumaks. Seega, tänavale minnes võtke kindlasti oma protestiloosungid kaasa! Kohtumiseni!


Otseülekanne eilselt aktsioonilt.