Euroopa Komisjon avaldas tooteohutusele keskendunud projekti CASP 2021 lõpparuande, millega võetakse kokku poolteist aastat väldanud tegevuste tulemused. Projektis osales kokku 38 asutust 19 erinevast Euroopa Majanduspiirkonna riigist, kes ühendasid pooleteise aasta jooksul oma turujärelevalvealased jõupingutused Euroopa turule lastavate toodete ohutuse suurendamiseks.  

Projekt CASP 2021 algas möödunud aasta jaanuaris ja kestis käesoleva aasta keskpaigani. Sarnaselt varasematele aastatele kutsuti Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riikide turujärelevalveasutusi projekti algul välja valima tootekategooriaid, mis olid  nende jaoks 2021. aastal kõige olulisemad. 

Kokku koguti 627 toote näidised viiest eri kategooriast ja võltsitud kiivritest, mis saadeti katsetamiseks EL-is asuvatesse akrediteeritud laboritesse. 

 

Mänguasjadest e-sigarettideni – tooteohutus on oluline 

 

Projektis uuriti viie kategooria toodete ohutust. Nende seas olid plastist mänguasjad EL-i välistest veebipoodidest, elektrilised mänguasjad, beebide lamamistoolid ja beebikiiged, e-sigaretid ja nende vedelikud ning isikukaitsevahendid (s.h näiteks kiivrid, helkurid/LED-tuled, helkurvestid).  

Väljavalitud tootekategooriate ohutuse hindamiseks lepiti kokku koostöös, et katsetada tooteid akrediteeritud laborites, määrata kindlaks riskid, mida uuritavad tooted võivad põhjustada, ning koostada riikideüleselt ühised seisukohad ja viia läbi menetlused ohtlike toodete turult kõrvaldamiseks. Ühine projekt võimaldab osalevatel asutustel kiirelt reageerida ning eemaldada kogu Euroopa turult tooted, mis ei vasta nõuetele ja ohustavad tarbijate tervist. 

 

Võltsitud kiiver ei kaitse liiklejat 

 

Lisaks võeti projektis eraldi suurema tähelepanu alla ohtlike võltsitud toodete katsetamine. Selleks koguti näidiseid jalgratturitele, rulatajatele ja rulluisutajatele mõeldud võltsitud kiivritest, testiti neid sarnaselt autentsetele kiivritele ning võrreldi katsetulemusi samal ajal autentsete kiivrite peal läbiviidud katsete tulemustega.  

Selgus, et mitte ükski valimis olnud võltsitud kiivritest ei vastanud nõutud ohutusstandarditele ning sellise kiivri kandmine mitte ei kaitse liiklejat ohtlikus olukorras, vaid võib tekitada täiendavaid riske tema elule ja tervisele. 

 

Tihedam koostöö riikide vahel 

 

Lisaks toodete testimisele vahetati projektis ka turujärelevalve alaseid parimaid praktikaid ning töötati välja ühiseid juhendmaterjale. Parimate praktikate vahetamisel keskenduti kolmele olulisemale valdkonnale: veebituru järelevalve, riskihindamine ja -juhtimine, kriisivalmidus ja -juhtimine. 

CASP 2021 tegevuste käigus kogutud teadmised toodete katsetamise ja turujärelevalvega seotud teemade kohta ei ole väärtuslikud mitte ainult turujärelevalveasutuste jaoks, vaid mõjutavad otseselt ka tarbijaid ja ettevõtjaid.