Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL) esitas eile tulevaseks koalitsioonileppeks seitse ettepanekut, mis aitaksid tugevdada vabaühendusi ja kodanikuühiskonda Eestis.
Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL) esitas eile tulevaseks koalitsioonileppeks seitse ettepanekut, mis aitaksid tugevdada vabaühendusi ja kodanikuühiskonda Eestis.
Vabaühenduste kärajatel, erinevates aruteludes ning aastavahetuse veebihääletusel kogutud mõtetest valis EMSL välja seitse olulisemat ettepanekut, mis käsitlevad kodanike ja nende ühenduste kaasamist, vabaühenduste rahastamist, annetamist, kodanikuharidust ning riigi poolt ühenduste kohta kogutavate andmete vabalt kättesaadavaks tegemist.
EMSLi juhataja Urmo Kübar kutsus üles ettepanekuid ka Riigikokku pürgijatele edasi saatma. „Kui oled ise ettepanekud läbi lugenud, saada need palun oma ringkonnas kandideerijatele (näiteks sellele, kelle poolt kavatsed hääletada) või räägi neist, kui kohtud mõne kandidaadiga valimisüritustel või mujal,“ kirjutas Kübar EMSLi kodulehel.
Vabaühenduste seitse ettepanekut 2011. aasta koalitsioonileppesse:
1. Muuta riigi kogutavad andmed vabaühenduste kohta - aastaaruanded ja põhikirjad - tasuta kättesaadavaks ning eristada registris vabaühendused ja avaliku võimu asutatud ja kontrollitavad mittetulundusühendused.
2. Korraldada ümber hasartmängumaksust mittetulundusühenduste toetamine, eristades taotlemis- ja aruandlusnõuded projekti- ja tegevustoetustele, viies väikeprojektide hindamise maakondadesse ning kaasates otsuste tegemisse vabaühenduste esindajaid.
3. Muuta valitsuse kinnitatava tulumaksusoodustusega mittetulundusühenduste nimekirja pääsemise tingimusi, kaotades sealt heategevuslikkuse nõude ja piirdudes avalikes huvides tegutsemise ja kodanikualgatuslikkuse nõuetega.
4. Töötada välja ja käivitada kõigis ministeeriumides avalikes huvides tegutsevatele vabaühendustele tegevustoetuste eraldamise süsteem.
5. Kodanike ja vabaühenduste paremaks kaasamiseks teha ühe portaali kaudu kättesaadavaks informatsioon kõigi riigi tasandil toimuvate strateegiate ja arengukavade ning õigusaktide eelnõude kohta, näidates ära protsessi etapid, ajakava ning avalikkuse võimalused otsuse kujundamises osaleda.
6. Viia üldhariduskoolides õppeprogrammi osana ühiskonnaõpetuse raames sisse kogukonnatöö tund, kus õpilased praktiseerivad kogenumate juhendamisel mõnes kohalikus vabaühenduses.
7. Anda tuludeklaratsioonis inimestele võimalus määrata, kas nad soovivad vabaühendustele tehtud annetustelt saadavat tulumaksutagastust endale või suunavad täiendavalt ka selle annetuse saanud organisatsioonile.
Pikemat versiooni ettepanekutest koos põhjendustega saab lugeda EMSLi kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta