Lisaks pimedale ajale on detsembrikuu kõige suurem stressiallikas jõulukinkide ostmine. Eestis ostetakse detsembris tervelt 21% rohkem kaupu kui muidu. Läbimõtlematult ostetud kingid koormavad mõttetult lähedaste kodusid ja ostja rahakotti, lisaks on nad sageli kahjulikud ka ülejäänud maailmale.

Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert Anna Karolini sõnul on meie jõuluostudel arenguriikidele suur mõju. “Jättes kingituse päritolule ja ökoloogilisele jalajäljele tähelepanu pööramata, võime oma ostuga sattuda toetama näiteks lapstööjõu kasutamist või sõjalisi konflikte. Näiteks tuleb suur osa nutiseadmete toorainest Kongost, kus kaevandustes töötavad lapsed ja tulu läheb kohalikele sõjapealikele. Plastist mänguasjad on aga sageli toodetud arengumaade tehastes, kus pikkade tööpäevade palk on kaugel sellest, mis võimaldaks äraelamist. Kui tahta, et jõulurahu ei oleks ainult klišee, siis tuleb globaalselt mõelda ka kingitusi ostes” leiab Karolin.

Sageli arvatakse, et kingituste tegemine on kohustuslik ja nii ostetakse viimasel hetkel poest mõni järjekordne vidin. Soovimata kingitused lõpetavad paari kuu pärast prügimäel, saastades meie ja teiste riikide keskkonda. Vastutustundliku tarbimise põhitõed on väärt ka oma lastele edasiandmist.

Siin on mõned ideed, kuidas jõule hoolivalt tähistada:

  1. Ära kingi üldse. Tee oma pere ja sõpradega kokkulepe, et sel aastal peate jõule teisiti ja kingitusi ei tee. Kingituste asemel võib hoopis koos aega veeta, näiteks ühise õhtusöögi, talvise matka või muu aktiivse ettevõtmise näol.

  2. Eelista kodumaist. Mida lähemal on kingid valmistatud, seda paremini saame teada, kuidas ja kes nad valmistas. Eestis on palju andekaid kunstnikke, väikeettevõtjaid ja ökotalusid, kelle headest ideedest saab mõnusad kingitused. Näiteks 12.-13. detsembril saab kingitusi osta Eesti Kunstiakadeemia tudengitelt EKA jõulumüügilt, 20. detsembril aga Eesti disaini jõuluturult Kultuurikatlas. Suurematest toidu- ja ökopoodidest leiab maitsvaid Loodusväe ökotooteid.

  3. Vali sotsiaalne ettevõtja. Ostes sotsiaalse ettevõtte toote, läheb kogu tulu mõne ühiskondliku probleemi lahendamiseks. Mondo sheavõi ja eksootiline käsitöö Afganistanist, Ghanast ja Ugandast on valmistatud kohalikes kogukondades. Veel põnevaid tooteid leiad Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumist.

  4. Paranda kingiga maailma. Mida kinkida inimesele, kellel on kõik olemas? Tehes tema nimel eetilise kingituse, aitate mõnel abivajajal oma eluga paremini toime tulla. Näiteks saab kinkida kitse Ghana lesknaisele, soetada lasteaedadele mänguasju või saata Afganistani lastele koolitarbeid. Kui soovid toetada Eesti mittetulundusühinguid, vaata siia.

  5. Usalda õiglast kaubandust. Selleks, et kingitus või kas või meie jõuluroog poleks tehtud sunnitöö või pisaratega, eelista õiglase kaubamärgiga tooteid. Proovi näiteks esimest Eesti enda õiglase kaubanduse märgiga käsitööšokolaadi Chocolala. Kõik õiglased tooted leiad Õiglase kaubanduse liikumise kodulehel või poodidest nende märgi abil.

  6. Kui saad kingi mida ei vaja, vii see taaskasutusse, nt arenguriikide haridust ja heaolu toetavasse Humanasse või Eesti taaskasutust toetavasse Uuskasutuskeskusesse.

Tee ka enda jõulud hoolivaks, võttes osa hoolivate jõulude Facebooki üritusest “Võidab see, kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi”.

Veel kingiideid

Käsitöömeened (töökogemuse ja rakenduse andmiseks erivajadustega inimestele):

Tallinnas Merimetsa Tugikeskus, Hea Hoog SA

Tartus Maarja Küla SA, Iseseisev Elu MTÜ

Saaremaal Randvere Tööõppekeskus MTÜ.

Eesti tooteid Tallinnas:

Harineri erinevad harjad ja kirjutusvahendite hoidjad (nägemise kaotanud inimeste tööhõive heaks)

Tagurpidi Lavka maitsvad ja tervislikud jõulupakid (puhta talutoidu kasvatamiseks ja tootmiseks Eestis)

Eesti tooteid Tartus:

Eesti Trükimuuseumi märkmikud ja pliiatsihoidjad (taaskasutus ja kultuuripärandi säilitamine)

Luke Mõisa käsitöömeened (kultuuripärandi säilitamiseks)

 

Stressivabasid jõule soovivad

Arengukoostöö Ümarlaud

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum

Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik