Täna, 22. jaanuaril muutis Vabariigi Valitsus metsaressursi arvestuse riikliku registri põhimäärust, mis loob õigusliku aluse uute metsainventeerimisandmete kandmiseks metsaregistrisse.

  • Maamajandus
  • 22. jaanuar 2009
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Alates selle aasta 1. jaanuarist ei näe metsaseadus ette metsamajandamiskava kehtestamist, metsa majandamine toimub nüüdsest inventeerimisandmete alusel. Sellest tulenevalt sätestab eelnõu uute metsa inventeerimisandmete metsaregistrisse kandmise alused metsaregistri põhimääruses, varem registrisse kantud andmed säilitavad oma kehtivuse metsaseadusega sätestatud tähtajani. Määruse kohaselt on andmete esitamise õigus ainult metsakorralduse tegevusluba omavatel ettevõtetel, kõik andmed tuleb esitada registrisse elektroonselt.

Inventeerimisandmed muutuvad kehtivateks nende kandmisest metsaregistrisse. Muudatuste kohaselt on metsaregistri andmed avalikud seadusega sätestatud ulatuses. Andmete levitamise õigust omab ainult Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskus kui metsaregistri volitatud töötleja.

Samuti on põhimääruses täiendatud metsa inventeerimisandmete arhiveerimise osa. Kui seni arhiveeriti andmed ainult uute andmete kandmisel registrisse, siis muudatused lubavad andmeid arhiveerida ka metsamaa muutumisel muuks kõlvikuliigiks, vigade või puuduste avastamisel registris olevates andmetes ja juhul, kui nende registrisse kandmisest on möödunud kümme aastat. Vastavalt metsaseadusele on inventeerimisandmed kehtivad kümme aastat nende registrisse kandmisest alates.

Metsaregistri andmed väljastatakse metsaregistri volitatud töötlejale esitatud kirjaliku taotluse alusel, kusjuures õigus saada kõiki registriandmeid on ainult metsaomanikul. Kõigile huvilistele on osalised metsaregistri andmed vaadatavad läbi Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskuse kodulehel oleva metsaregistri avaliku veebiteenuse, aadressil http://register.metsad.ee/avalik/.

Määruse rakendamisega kaasnevad riigieelarvelised kulutused seoses metsaregistri sisendandmete formaadi uuendamisega. Registri tarkvara andmebaasi struktuuri muutustega tuleb tellida täiendavaid programmeerimistöid 200 000 krooni ulatuses. Mõningaid kulutusi toob määruse muudatus ka metsakorraldusettevõtetele, kes peavad kohandama oma metsakorralduslikku arvutitarkvara määruse nõuetele. Üleminek täielikult elektroonilisele asjaajamisele aitab kokku hoida kulutusi postisidele ja paberile ning lühendab toimingute tegemiseks kuluvat aega.

Määrus jõustub pärast Riigi Teatajas ilmumist.