Keskkonnaministeeriumi eestvõttel on valminud metsanduse arengukava 2011-2020 eelnõu, mille põhieesmärk on tagada Eesti metsade elujõulisus, liigirikkus ning mitmekesine ja tõhus kasutamine.

Tegemist on juba teise metsanduse arengukavaga, esimene ehk praegu kehtiv valmis kümme aastat tagasi. Arengukava määrab Eesti metsanduse tulevikusuunad ning kirjeldab nende saavutamiseks vajalikke meetmeid ja vahendeid.

“Kui esimese arengukava koostamist mõjutasid kõige enam erametsaomanike teke ja puidutööstuse kiire areng, siis nüüd on oluline ära määrata see, kuidas kõige paremini tagada meie metsade ja kogu metsandusvaldkonna jätkusuutlikkus,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi.

Uus arengukava näebki ette puidu kui taastuva loodusressursi senisest optimaalsema kasutamise nii puidutööstuses kui ka energeetikas. Kindlasti tuleb aga seejuures järgida keskkonnanõudeid, mis tagavad metsade liigirikkuse säilimise.

Eesti metsamaa pindala on viimase poole sajandi jooksul kahekordistunud. Suurenenud on ka raieküpsete metsade osa, sest puidukasutus on järjest vähenenud. Praegune raiemaht moodustab vaid poole sellest, kui palju juurde kasvab. Kui selline suundumus jätkub, siis langeb metsade juurdekasv ja süsiniku sidumise võime, kahaneb metsaomanike ja riigi tulu ja metsasektori konkurentsivõime. Kannatab kogu metsasektori jätkusuutlikkus.

Arengukava keskendub ka sellele, et luua eeldused metsandusettevõtete konkurentsivõime ning arengu parandamiseks. Seejuures on oluline töökohtade loomine ja säilitamine ning teadus- ja arendustegevuse senisest suurem rahastamine.

Oluliste eesmärkidena toob arengukava esile ka vajaduse mitmekesistada metsades puhke- ja vaba aja veetmise võimalusi, tõhustada erametsaomanike majanduslikku koostööd ja parandada kogu metsasektori mainet.

Metsanduse arengukava eelnõu koostamisse kaasati metsandusega seotud riigiasutuste ja ettevõtete, organisatsioonide, ülikoolide, siht- ja riigitulundusasutuse ning mittetulundusühingute esindajad jt huvitatud isikud. Arengustsenaariumite väljatöötamises osalesid eksperdid. Algatatud on ka arengukava keskkonnamõju strateegiline hindamine.

Kuni 17. juunini saavad kõik huvilised osalusveebi www.osale.ee kaudu esitada arengukava eelnõu kohta oma arvamusi ja ettepanekuid.