Raamat toob lugejateni kolmeteistkümne lapsendajapere loo, kus läbi inimeste isiklike kogemuste saame teada, mida tähendab teistest vanematest sündinud laste kasvatamine tänases Eestis. Raamatu autor on Helen Michaels ja koostaja MTÜ Oma Pere.

Lapsendamise eesmärk on ajas väga palju muutunud. Veel sajandeid tagasi olid lapsendamise põhjusteks pärija või uue perepea leidmine ja peale suuri sõdasid ka praktiline vajadus leida orbudele uus pere. Tänases Eestis on lapsendamise peamine eesmärk leida lapsele perekond, kes vastaks lapse vajadustele. Eestis elab lapsendaja peredes ligi 1000 last, kuid peresid, kes on ühel või teisel määral seotud teistet vanematest sündinud lapse kasvatamisega, on tunduvalt rohkem.

Sotsiaalantropoloog Brian Palmer on tõestanud, kuidas ühe inimese väike tegu, emotsioon ja lugu võivad muuta kogu maailma. Palmer räägib lugude talletamise tähtsusest, sest kui me neid ei talleta, pole meil tulevikus millestki “õppida ega eeskuju võtta”  kui tsiteerida Palmeri sõnu.

Äsja ilmunud raamatus on talletatud lapsendajate ja lapsendatute hetked ning emotsioonid, mis on päriselt läbi elatud. Raamatu autori Helen Michaelsi sooviks on, et need lood inspireerivad lugejat samamoodi, kui need lood inspireerisid teda neid lugusid kirjutades.

„Põgus pildike teiste inimeste elust võib mõnikord olla sinu enese või sinu oma pere loo avastamisel võtmeks ja inspiratsiooniks,“ lisas Helen, kes on ühtlasi ka Oma Pere juhatuse liige.

MTÜ Oma Pere tegevjuhi Sigrid Petofferi sõnul annab äsja ilmunud raamat kinnitust sellele, kui oluline on lapsendajaperede ettevalmistus, enne kui tehakse otsus võtta perre kasvama teistest vanematest sündinud laps.

Petoffer on asendushoolduse valdkonnas tegutsenud üle kahekümne aasta ja on rõõmus, et selle ajaga on Eestis mitmed müüdid hakanud murduma ning kui varasemalt vaadati lapsendajatele kui erilistele heategijatele, siis äsja ilmunud raamatus avaldatud lugudest selgub, et õnnestunud lapsendamisest võidavad nii pere kui laps.

“Oluline, et kaotuskogemusega laps asuks elama turvalisse perekonda ja et vanematel on oskused märgata lapse vajadusi ning last igakülgselt toetada. Perede toetamiseks pakub ühing erinevaid tugiteenuseid nagu näiteks telefoni- ja grupinõustamine,“ julgustab Petoffer kõiki vanemaid vajadusel abi otsima.

Raamat on saadaval kauplustes Apollo ja Rahva Raamat. Müügitulu läheb lapsendatud, eestkostel ja perekonnas hooldusel olevate laste tugigruppide läbiviimiseks ja psühholoogilise nõustamise korraldamiseks. Raamatu väljaandmist toetas Hasartmängumaksu Nõukogu.