Telia selgitas läheneva digikoristuspäeva raames välja kõige vanemad mobiiltelefonid, mis ettevõtte võrgus töötavad. Selgub, et kõige vanem telefon pärineb 30 aasta tagusest ajast.
- Tarbimine ja tervis
- 19. jaanuar 2024
- Foto: Nokia 2110 / Commons.wikimedia org
Sarnaselt eelmise aastaga on võrgus siiani aktiivses kasutuses üks Nokia 2110 mudel, mis jõudis turule 1994. aastal ehk 30 aastat tagasi. Mõnevõrra üllatuslikult on selle kõrvale ilmunud veel üks 1994. aastast pärit mudel ehk Nokia 2010, mida näiteks eelmisel aastal võrgus polnud.
Seejuures tasub märkida, et mobiiliga sai Eestis rääkima hakata kõigest kolm aastat varem ehk 1991. aastal, mil Eesti Mobiiltelefon (EMT) avas Eestis NMT 450 tehnoloogial põhineva mobiilivõrgu.
„See, et meie mobiilivõrgus töötavad telefonid, mis pärinevad siinse mobiiliajastu algusaastatest, on märkimisväärne tulemus ning suurepärane näide kestlikust kasutusest, kuna telefonid pole jäänud sahtlipõhja seisma ja teenivad omanikke edasi,“ sõnas Telia tehnilise teeninduse juht Tanel Peep.
1995. aasta telefonidest on Telia võrgus vapralt vastu pidanud mõned Ericsson GH388 mudelid – kui eelmisel aastal oli neid võrgus veel 7 tükki, siis selle aasta alguses on järele jäänud 5 seadet. Samas on viimase aasta jooksul võrgust kadunud Ericsson GA628 ja GH688 mudelid.
Küll on aga Telia mobiilivõrgus „aktiivseks“ muutunud mitmed vanemad Nokia mudelid, mida eelmisel aastal võrgus näha polnud.
„Tundub, et meie poolt eelmisel aastal tehtud vanimate telefonide kokkuvõttel on olnud mõju vanade mobiilide eluea pikendamisele ja taaskasutamisele ning nii mõnedki kliendid on oma kunagised telefonid uuesti kasutusele võtnud. Kui 2023. aasta alguses oli Nokia 1611 mudeleid Telia võrgus vaid 2 tükki, siis 2024. aasta jaanuaris vaatab neid sealt vastu lausa 10,“ ütles Peep. Nokia 1611 telefon lansseeriti 1997. aasta alguses ehk 27 aastat tagasi.
Hiljuti Nortstati poolt läbi viidud digiprügi teemalisest uuringust selgus, et koguni 73 protsendil inimestest seisab kodus vanu nutiseadmeid, mida enam ei kasutata. Sellest võib järeldada, et Eesti kodudes seisab kasutuna kümneid kui mitte sadu tuhandeid seadmeid eesotsas mobiiltelefonidega.
26. jaanuaril toimub juba kuues üle-eestiline digikoristuspäev, mille raames kutsutakse inimesi ja ettevõtteid kustutama oma andmeprügi ning tagastama vanu elektroonikaseadmeid. Digikoristuspäevaga saab liituda siin. Bioneer.ee on juba liitunud ja vabaneb oma mittevajalikust tehnikast ja aegunud fotodest..
Telia julgustab kõiki inimesi ja ettevõtteid vanu ning kasutuna seisvaid seadmeid tagastama, et suunata need kas uuele ringile või materjalide ümbertöötlemisse. Nii on igaühel võimalik teha väike keskkonnaalane heategu, sest vanade seadmete ümbertöötlemine aitab vähendada täiesti uute seadmete tootmisele kuluvaid ressursse.
Bioneer.ee julgustab inimesi kasutama veel tarbimiskorras tehnikat ja kaaluma, kas ikka kõiki moodsaid lahendusi on vaja ilmtingimata kasutusele võtta.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta