Eesti vibusportlased taunivad vibujahi pidamist Eestis ning on vastu sellele, et vibujahti lubataks metskitsedele pidada. Loomade eestkosteorganisatsioon Loomus on algatanud petitsiooni, et keelustada Eestis igasugune vibujahi pidamine, mis on äärmiselt julm ja loomade suhtes hoolimatu meelelahutus. Vibusportlased toetavad petitsiooni ning leiavad, et vibujaht ei peaks olema Eestis lubatud.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 14. märts 2022
- Foto: Pixabay
“Rõõmustasime, et Eesti vibusportlased meiega ühendust võtsid ja väljendasid selget vastuseisu loomade tapmisele vibuga,” rääkis Loomuse jahivastase töögrupi juht Anny Drobet. “Nad ei soovi, et nende spordiala seostataks vibujahiga, mis on julm meelelahutus ja loomade tapmine lõbu pärast.“
Eestis on väikeulukite tapmine vibuga lubatud alates 2013. aastast, kuigi selle vastu olid kõik Eesti loomakaitseorganisatsioonid. Nüüd soovivad vibujahi huvilised, et Eestis oleks lubatud küttida ka suuremaid loomi, nimelt metskitsi.
50-aastase staažiga vibusportlane A. H. Allikvee Pärnu Vibuklubist “Meelis” sõnas, et metskitsedele ja teistele suurulukitele vibujahi pidamine ei ole mõeldav.
“Vibuga laskmisel vigastatakse ulukit ja põhjendus, et ta kukub 50 meetri pärast maha, on absurdne. Vigastatud loomad jäävad ringi jooksma, kuniks vigastatuna surevad. On väga häiriv, et loomi lõbu pärast tappa tahetakse. Mina ja minu sõbrad vibulaskjad, meistersportlased ja suurmeistrid, oleme kümneid aastaid tegelenud vibulaskmisega ja selleks on suurepärased võimalused lasta märklehte või ulukite kujundite pihta. Need vibujahi seadustamise taotlejad võiksid oma osavust näidata võistlustel,” lisas ta.
Loomus koos paljude teiste Eesti loodus- ja loomakaitseorganisatsioonidega on igasugusele vibujahi laiendamisele kategooriliselt vastu ja algatas 11. veebruaril petitsiooni, et Eestis igasugune vibujaht keelustada. Petitsioon on kogunud taas tuhandeid allkirju ning samuti toetavad inimesed Loomuse algatust “Ma armastan aidata” keskkonnas. Petitsiooniga on liitunud paljud Eesti keskkonnaorganisatsioonid, näiteks Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Loomakaitse Liit, Eesti Loomakaitse Selts, kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks, Eesti Metsloomaühing, MTÜ Päästame Eesti Metsad, Sihtasutus Koosloodus, MTÜ Roheline Läänemaa, Raplamaa Loodushoiu MTÜ, MTÜ Roheline Pärnumaa, MTÜ Niilusoo ja rohelise elustiili portaal Bioneer
Eelmine, 2019. aastal Loomuse algatatud petitsioon metskitsede vibujahi peatamiseks kogus väga lühikese ajaga enam kui 10 000 allkirja, mis anti tollal üle ka keskkonnaministrile.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta