XXXII Viljandi pärimusmuusika festival kutsub lustliku plakatiga end 24.–27. juulini maast lahti kergitama ja koosolemisest rõõmu tundma. Festivali teema „Maast lahti!“ peegeldab ühelt poolt tantsurõõmu. Teisalt aga suunab pilgu ka nende rahvaste muusikatraditsioonidele, kes on pidanud oma kodudest võõrsile pagema.

  • Bioneeri uudised
  • 26. november 2024
  • Foto: Trad Attack esinemas 26 juulil 2024/ Martin Kosseson

Esimeste välismaiste artistidena on oma osalemise kinnitanud Iirimaa ja Šotimaa päritolu grupp Ímar ning Põhja-Makedoonia ansambel Džambo Aguševi Orchestra.

Ímar, üle maailma hinnatud Iirimaa, Šotimaa ja Isle of Mani juurtega kvintett, on hetkel üks kuumimaid folgibände Glasgow’s. 2016. aastal tõi neile laialdase tuntuse ülemaailmseks hitiks saanud debüütvideo “L’Air Mignonne”. BBC Radio 2 folkmuusika auhinna võitnud ansambel, kelle repertuaar toetub rikkalikule Iiri muusikapärandile, paistab silma liikmete virtuoossuse ja lausa säriseva lavalise sünergiaga. Nende albumid “Afterlight” ja “Avalanche” on pälvinud laia kuulajaskonna ning esinemised lummavad publikut elava ja kaasahaarava energiaga.

“Ímar on meie ammune unistus ja nüüd läks lõpuks õnneks! Oleme neid kaua oma festivalile igatsenud ja ma olen kindel, et kes veel ei ole nende helikeelega tuttavad, saavad festivalil kütkestava elamuse osaliseks. See on väga hea minekuga muusika,” kinnitas festivali pealik Ando Kiviberg.

Džambo Aguševi Orchestra / Goran Potkonjak
Džambo Aguševi Orchestra / Goran Potkonjak

Teist väliskülalist, Džambo Aguševi Orchestrat, peetakse Kogu Balkani kõige silmapaistvamaks puhkpilliorkestriks, mis annab oma 21. sajandi brass fusion muusikaga Balkani muusikale uue näo. Nende elujõuline, pöörane, lõbus ja uuenduslik muusika, mida  Songlines’i ajakiri on nimetanud üheks maailma põnevaimaks, toob Balkani muusikasse värske vaatenurga. Viljandi pärimusmuusika festivali publikule on Balkan brassi viljalevad ansamblid olnud alati väga oodatud külalisteks. Album “Brasses For The Masses” on pälvinud ka kriitikute tunnustuse, sealhulgas Saksa Critics Pool Awardi. 
 
Festivali programmijuht Tarmo Noormaa tõi välja, et Džambo Aguševi Orchestra on seni ainus mitte-serbia kollektiiv, mis on kunagi võitnud Guča, Serbia kuulsaima puhkpilliorkestrite festivali auhinna “Kuldne trompet”.

“See on kõige olulisem Balkani vaskpillide võistlus. See muusikastiil, mis kujunes välja türgi, balkani ja mustlasmuusika mõjul peamiselt Serbias ja Põhja-Makedoonias, on praeguseks muutunud globaalseks fenomeniks ja iga festivali unistus on saada endale üks selline 100% kütet andev peobänd. Nad on metsikult head muusikud – elus traditsioon, järjepidevus, kaasaegsus – täiega maast lahti,” selgitas Noormaa.
 

Ímar / Pressifoto
Ímar / Pressifoto

Esimesed Eesti esinejad on samuti oma osalemise kinnitanud. Mulluse publikurekordi püstitanud Trad.Attack! on ka sel aastal festivalikülalisi rõõmustamas ning maast lahti kergitamas. Trad.Attack!’i loomingut ja tegevust on märgatud ning tunnustatud Eestis 30 muusikaauhinnaga, sealhulgas mitmel korral aasta ansambli ja aasta albumi tiitliga. 

Eesti ja Šotimaa muusikud Cätlin ja Marko Mägi ning Finlay MacDonald ja Ali Hutton ühendavad Viljandi pärimusmuusika festivalil kaks duot, et luua energiline ja rahvusepiire ületav kvartett. Eestlastele tuttav kodumaine duo toob kuulajateni arhailiste toru- ja parmupillilugude ning saksofonide kaasaegsete improvisatsioonide sulami. Finlay MacDonald on aga tuntud kui üks silmapaistvamaid traditsiooni kaasaegse lähenemisega siduvaid torupillimängijaid. Teda toetab Ali Hutton, mitmekülgne multiinstrumentalist, kes valdab meisterlikult kitarri, vilesid ja torupilli, tuues esitusse energiat ja mitmekesisust. Esimest korda musitseerisid kaks duot koos Edinburgh International Festivalil 2024. aastal, kust alguse saanud koostöö tõotab pakkuda siirast ja kaasahaaravat muusikalist elamust.

Mitmekesiseid kultuurisaadikuid aitavad publikuni tuua Premia, Moe Distillery, Põhjala pruulikoda ja Mariine Auto.

Viljandi pärimusmuusika festivali passid saabuvad müügile 1. detsembril kell 10. Lisainfo: viljandifolk.ee.