Sellel nädalavahetusel rullub Käsmu külas lahti järjekordne Viru Folgi nimetust kandev festival. Viru Folk ei ole pelgalt passiivne muusika kuulamise festival, vaid osa võtta saab ka rikkalikust keskkonnaprogrammist.
- Bioneeri uudised
- 6. august 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
2019. aasta Viru Folk festivali keskkonnaprogrammi leitmotiiviks on suur rõõm väikestest asjadest. Me oleme saanud kingituseks kolm kaunist päeva Lahemaal, keset loodust ja sajanditepikkusi traditsioone. Ja me kasutamegi neid päevi, tänulikud hetkede eest, mida Käsmu, Võsu ja ümbruskond meile jagavad. Programmi alguspunkt on seekord Käsmu ühes kõrgemas punktis, Kabelimäel. Sealt alustame oma teekonda siia ja sinna.
Reede õhtul aga koguneme Metsalava juurde, soristame võidu tänavuse aasta linnu öösorriga: kuulame ansambli Öösorr kontserti ja läheme päevakangelasele külla. See on viisakusvisiit laiskkulli elupaika. Teel sinna räägivad ornitoloogid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa selle toreda linnu igapäevaelust Eestis lähemalt.
Lahemaa Looduskooli noored retkejuhid on teist aastat järjest meiega ning tänavuseks festivaliks kokku pannud eriprogrammi, mis pakub avastamisrõõmu nii ägedamatele matkasellidele kui sahtlipõhja luuletajatele. Loodus, meie ilus Eestimaa loodus on lõputu inspiratsiooni allikas!
Reedest pühapäevani saab varahommikuti ja õhtutundidel mõnusalt matkata, nautida Päikese teed ja kogeda kõigi meeltega metsakümblust. Laupäeva keskpäeval ootavad looduskooli noored kõiki Käsmu rahvamajja, et üheskoos vaadata pilte, proovida töötubades kätt erinevate tegevustega ning väikeses aruteluringis rääkida sellest, mis südamel: Maa-ema tervisest, muutuste tuultest ja sellest, kas ja kuidas igaüks meist saab midagi tasakaalupunkti hoidmisel ära teha.
Pühapäeval, pisut enne keskpäeva on aga loeng, millest ilmselt ükski loodusest hooliv hing ilma jääda ei taha: Mihkel Kangur kutsub kõiki Kabelimäele, et sünniks üks ühine mõttering olemise ja elamise teemal. Kas oleme selle maailma kaotanud või meil on lootust? Aga kui võrdleme end iirlaste või teiste rahvastega, kui palju lootust on meil siis? Kui rikkad oleme me tänu oma loodusele? Saab olema üks põnev kohtumine suurepärase kõneleja, visionääri ja mõttetargaga.
On nõnda suur rõõm, kui võtate Viru Folgil kasvõi tunnikese ümbruskonna looduses mõtestatud liikumiseks, vaatamiseks, kuulamiseks, haistmiseks, ka vaikimiseks.
Viru Folgi keskkonnaprogrammi toetab Keskkonnainvesteeringute keskus.
Reede
18:30 Kabelimägi: retk lilladele liivadele või Saartneemele (Kuradisaarele). Pikem matk, kaasa vesi, näks ja kaamera;
19:30 Kabelimägi: päikeseloojangu retk neeme otsa koos pildistamisega. Matka pikkus 3 km;
23:00 Ingmani metsalava: ööretk öösorri elupaika ornitoloogide Aarne Tuule ja Triin Leetmaa juhendamisel (kestus 1,5h).
Laupäev
04:30 Kabelimägi: Kuusikranna päikesetõusuretk koos metsakümblusega;
11:00 – 12:00 Rahvamaja: Lahemaa looduskooli eriprogramm. Toimuvad öötoad ja arutelud, vaadatakse fotosid ja lühifilme;
12:00 Rahvamaja: Martin Suuroja näitab fotosid ja räägib Eesti väikesaarte loodusest;
13:00 Meremuuseumi õu: Raamatuesitlus, Mati Õun “KADUVIKU LAEVAD”. Ettekanne “Mereajalugu tõe järgses maailmas”;
14:30 Kabelimägi: jalgsimatk Võsule. Kes soovib, võib tulla rattaga või folgibussiga otse Võsule;
16:30 Võsu bussipeatus: ringkäik Võsul. Tagasi Käsmu folgibussiga;
18:30 Kabelimägi: retk lilladele liivadele või Saartneemele (Kuradisaarele). Pikem matk, kaasa vesi, näks ja kaamera;
19:30 Kabelimägi: päikeseloojangu retk koos metsakümblusega. Võta kaasa loov meel, sest teel me luuletame ja laulame!
Pühapäev
04:30 Kabelimägi: päikesetõusuretk koos metsakümblusega;
08:30 Kabelimägi: eelregistreerimisega mereretke algus. Info täpsustub;
11:30 Kabelimägi: Mihkel Kanguri maailmalõpuloeng: “Kellel on suurem võimalus ellu jääda, kas iirlastel või eestlastel?”
13:30 Kabelimägi: väike mõnuring koos metsakümblusega. Luuletame ja laulame.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta