Viru folk kutsub Käsmusse

Täna algav ja pühapäevani kestev Viru folk saab teoks kauni loodusega ajaloolises Käsmu kaptenite külas Lahemaal. Kontserte, merematku, filme, loenguid, luuleprogrammi ja muudki pakkuv suvine festival toimub tänavu viiendat korda.

Käsmu: kaptenite küla

Käsmut mainitakse kirjalikes allikates esmakordselt 1453. aastal. Küla hiilgeajad olid enne Esimest maailmasõda, kui Käsmus oli merekoolil, tänu millele sai küla kaptenite elupaigaks. Sellest ajast pärineb enamus Käsmu hooneid. Kaptenite majadele omaselt on Käsmus hooned valgeks värvitud.

Praegusel ajal on Käsmu nostalgilise hõnguga suvitusasula. Siin asuvad ka kirjanike puhkekodu ja 20-aastaseks saav meremuuseum.

Tallinnast tunni tee autosõidu kaugusel asuv Käsmu on leidnud endale niši suviste väliõhuürituste korraldamisega. Sellesse ettevõtmisse on kaasatud enamus külaelanikke, kellele kontserdid on lisatulu teenimise ning eneseteostuse allikaks.

Elu festivalil

Kuna Käsmus pole alalist poodi peavad festivali külastajad leppima kas kaubitsejate poolt pakutava, kodust kaasa võetuga või käima kuue kilomeetri kaugusel Võsul poes.

Kuid märksa sõbralikum lahendus on käsmulaste poolt pakutavad õuekohvikud. Kohalikud pered on külastajate jaoks seadnud koduõuedele valmis mõnusad istumiskohad, kus saab nautida kodust toitu ja omavahelist suhtlemist.

Festivali pealava asub Lainela puhkeküla hoovis. Väiksemad lavad leiab ka näiteks muuseumi tagant, põhjapoolsest metsast, rahvamajast, kabelist, kirikust ja kirjanike maja hoovist. Väga paljud üritused on tasuta.

Minu enda lemmikuks on kindlasti Peterburist pärinev Atlantida, mis oma lavašõult meenutab veidi Pussy Riotit, muidugi kodumaine jalakeerutaja Legshaker, romantiliselt popp Pööloy Gläänz ja humoorikas koolipoistefolkpunt Ukerdajad. Seni Vikerraadio eetrisagedustelt kuuda olnud Vinland annab kontserdi  Käsmu kabelis.

Kuid igalühel on erinev maitse ning loodetavasti leiab sellelt festivalilt igaüks midagi endale omast. Kui muusikast ollakse tüdinud, saab minna merematkale või rännata giidiga mööda männimetsalist Käsmu poolsaart.

Käsmu filmi- ja fotoprogrammi raames saab sel aastal näha mitmeid muusika ja dokumentaalfilme. Tähelepanu on pööratud nii esimesele eestlasest ümbermaailmapurjetajale Ahto Valterile kui ka erinevatele muusikutele alates Svjata Vatrast regilauluni.

Reedel  saab rahvamajas kuulata Moses Maimoni poolt pakutavat loengut tantristliku seksi algkursusest. Kellel tahtmist meelt lahutada, võib sealtki läbi astuda. Kuid eelmise aasta loengu põhjal võib arvata, et praktilist nõu seksi vallas oodata pole, pigem kuulete meelelahutust või müügijuttu. Teised loengute pidajad on reeglina väga asjalikud.

Viru Folk on omapärane ka sellepärast, et festivali programm ei katke laupäeva öösel vastu pühapäeva hetkekski, pidevalt on võimalik enesele tegevust leida. Peale kontsertide lõppu saab öö läbi vihtuda tantsu tantsuklubis, juba varahommikul alustatakse uuesti loitsimise ja loengutega.

Viru folk on jalgrattasõbralik

Sel aastal on festival korraldatud nii, et auto tuleb jätta Käsmust nelja kilomeetri kaugusele tasuta parklasse. Autoga külla sisse sõitmisel eest tuleb iga kord eraldi maksta 5 eurot. Parkla ja peopaiga vahel kursseerib 30-minutilise intervalliga tasuta buss.

Jalgrattaga on läbipääs tasuta

Siiski ei soovitaks jalgrattaga hakata kontserdipaikade vahel tiirutama, kuna jalakäijaid liigub Käsmu peatänaval kontsertite lõppedes väga tihedalt. Soovituslik oleks oma sõidud ära sõita nii, et ei peaks liikuma läbi küla ainsat peatänavat täitva rahvamassi.

Kohtumiseni Käsmus!