Kuidas õpetada lastele toimetulekut? Parimad tulemused saab läbi mängulise ja põneva praktika. Johannese Waldorfkooli 3.-4. klasside lapsed lõpetasid oma tänavuse kooliaasta ümara leivaahju valmistamisega. Neid juhendasid www.juured.ee tegijad.
- Ehitus ja renoveerimine
- Jaanus Viese, juured.ee
- 7. juuli 2008
Cob tehnika ehk liiva, savi ja põhu abil valminud ümara ahju ehitamisel ehituspoodi ei olnud vaja minna, kuna ainsaks ostetud asjaks oli üksik prügikott. Ahju vundament rajati vanadest tellistest ning kuppel vooliti ümbruskonnast saadud liiva ja savi segust. Ahjusoojuse pikemaajaliseks säilitamiseks lisati kupli väliskihti põhku. Õpilased said teada, et praktilise väärtusega esemeid on võimalik valmistada ka kohapealt saadud käepärastest materjalidest.
Leivaahju valmistamise käigus segasid õpilased materjali jalgadega tampides ühtlaseks massiks ning sellest vooliti ümar kuppelahi. Seega lastele suunatud ettevõtmises oli olemas kõik vajalik – praktilise oskuse omandamine, savis plätserdamise mängulisus ja võimalus näha oma tegevuse tulemust.
Cob tehnika on saviehitus meetod, mida kasutatakse ümarate vormidega mööbli, seinte ja ahjude valmistamisel. Cob ehitusviisi puhul segatakse liiv, savi ja põhk segu tavaliselt augus või presendi peal ühtlaseks massiks. Segu koostisest on ca 50-85% liiv, ülejäänud on savi ja põhk.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta