15.-20. augustini 2011 toimub Põlvamaal Ökofestival “Rohelisem elu 2011” . Bioneer.ee intervjueeris festivali korraldajat Ulla-Maia Timmot, et saada teada ürituse tagamaade ning selleaastaste tõmbenumbrite kohta.

Kuidas tuli idee ökofestivali teha?

Põlvamaa sai tunnuslause "Rohelisem Elu" ning loodusemeelse logo endale kümmekond aastat tagasi ja umbes sel ajal algas ka nö rohelise maakonna identiteedi loomine. Eks erinevaid tegevusi ja otsimisi oli mitmeid, kuid esimest korda toimus Ökofestivali nimeline üritus 2006. aastal. Mitmete organisatsioonide ja inimeste ühiste tegutsemise tulemusel kasvas toonasest ühepäevasest üritusest välja mitu päeva kestev festival, mis tänasel kujul - kus on nädalajagu õpitubasid ja retkesid koos suure laadapäevaga Karilatsis - toimub nüüd juba neljandat korda.

Kuidas ökofestivalil läbi aastate läinud on?

Festival on aasta-aastalt muutunud populaarsemaks ning võib öelda, et sellest on saanud üks Põlvamaa mainekamaid üritusi.

Eelmisel aastal külastas festivali kokku üle 6000 inimese, nendest ligikaudu 350 inimest osales erinevates õpitubades ja retkedel.

Mida ökofestival sel aastal pakub?

Selle aasta festival on pühendatud metsa-aastale. Mets on eestlaste jaoks ammustest aegadest peale olnud oluline toidu, soojuse ja turvalisuse allikas. Eesti on võrreldes paljude teiste riikidega väga metsarikas ja me ise oleme sellega nii harjunud. Selle aasta ökofestival väärtustab retkede ja õitubade kaudu metsaande ning looduslikke elupaiku. Toimuvad mitmed loodusretked, käiakse seenel, valmistatakse roikamööblit jms. Kuid head suhted on alati kahepoolsed, sestap toimuvad sellel aastal kahed talgud, et omalt poolt ka midagi loodusele vastu anda.

Keda Te ökofestivalile ootate?

Ootame veendunud loodusesõpru, aga ka niisama huvilisi, kes ehk veel pole oma rohelisemat meelt avalikult tunnistanud, kuid kelle hinges juba kripeldab. Ökofestival ongi mõeldud selleks, et juhatada inimesi keskkonnahoidlikuma elustiili poole. Ökofestivali kontekstis ei tähenda keskkonnasäästlikkus mitte roheliste piketti mõne metsasalu juures, vaid keskendub looduse hoidmisele läbi inimese enda elustiili muutmise - rahulikumaks, puhtamaks ning säästlikumaks. Usun, et me ei tea kunagi täpselt, kus roheline mõttelaad meis idanema võib hakata. Sellepärast on festivali programm mitmekesine, et igaühel oleks võimalus leida just endale meelepärane tegevus.

Kas üritusel on ka lastele põnevaid tegemisi?

Turovski juhendatud loodusretkedele võib loomulikult tulla lastega, kuid enamik teisi õpitubasid on siiski mõeldud täiskasvanutele. Küll aga on just Ökofestivali perepäevale 20. augustil Karilatsi, Põlva Talurahvamuuseumisse tore tulla koos lastega - saab sõita tõukerattaga, saab toreda loodusgiidiga veidi metsas kolada, uudistada vahvaid koduloomi jm. Lastetelgis meisterdamine -joonistustamine pere pisematele. Emal-isal aga on võimalik osta kõiksugu kraami kohalikelt talunikelt ja väikeettevõtjatelt. Laadamelu täiendavad Jäääär ja teised toredad muusikud-tantsijad. Ja kogu üritus on tasuta

Kellele festivali eest aitäh tuleb öelda?

Festivali korraldab SA Põlvamaa Arenduskeskus. Tänada tuleb eelkõige Keskkonnainvesteeringute Keskust (KIK), kes on festivali pearahastaja, kaasa aitavad ka Põlva Maavalitsus, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Värska Vesi, Keskkonnaamet ning

Europe Direct. Ja muidugi väärivad sügavat kummardust kõikide meie retkede ja õpitubade läbiviijad!

Milline sündmus festivali raames Teile endale enim huvi pakub?

Ma ise olen suur restaureerimise huviline ning seenel käin ka ülimeelsasti. Kokkamine, sh. hoidiste tegemine on samuti äärmiselt seltskondlikud ning maandavad tegevused. Aga kõige suurem heameel on mul festivali kontekstis sellest, et meie talgutele on registreerunud nii palju huvilisi ja et talguviisiline ühistegevus on Eestis taas ausse tõusmas.

Kas ka järgmiseks aastaks on plaane tehtud?

Jah, mis salata - olgugi, et selle aasta festival on alles ees, mõtleme me juba järgmise aasta peale. Konkreetseid kokkuleppeid küll veel sõlitud pole, kuid mõningaid uusi mõtteid on juba meeskonnas mõeldud ja väljagi öeldud.


Artiklit rahastas SA Põlvamaa Arenduskeskus.