Beebide kosmeetika on tulus äri, aga kas see äri on ohutu ka lastele. Bioneeri toimetaja Katrin Lipp katsub täna leida sellele küsimusele vastuseid.

  • Tarbimine ja tervis
  • 23. oktoober 2008
  • https://pixabay.com/photos/baby-child-sleeping-asleep-napping-21998/

Ma ei ole isiklikult näinud ühtegi imikukosmeetika reklaami, mis hoiataks, võimalike ohtlike ainete eest toodetes. Alati räägitakse vaid heaolust ja näidatakse naeratavaid beebisid.

Üks võimalus olla teadlik lapsevanem, on õppida ohtlike ainete nimetused lihtsalt selgeks. See on aga parajalt raske ettevõtmine, sest aineid võib nimetada mitmeti.

Teiseks võite osta mahekosmeetikat tuntud ja hinnatud tegijatelt. Lapsevaenulikke ühendeid ei tohiks nendes vähemalt idee järgi olla.

Kolmas võimalus on kasutada asjatundjate poolt kokku pandud tabeleid. Sellised nimekirjad on head, aga neist ei leia kogu tootevalikut. Ka eestimaist kaupa sellistes tabelites ei ole.

Kui ma ise väikese lapsega kodus olin, siis kuulsin teistelt emmedelt sageli põhjendust, et ükski kosmeetikatootja ei oleks ju nii rumal, et paneks imikute toodetesse mürke või ohtlikke aineid. Kindlasti on ju olemas mingid normid, mis taoliste ainete kasutamist keelavad.

Tegelikult on kosmeetikatööstus karm äri, mille peamine eesmärk on teenida raha. Paljudel tootjatel paistab laste tervisest üsna ükskõik olevat.

Näiteks aadressil www.cosmeticsdatabase.com võib leida infot kõikvõimaliku kosmeetika kohta, kaasa arvatud beebikosmeetika.

Testi põhjalikkusele viitab kasvõi võrreldud toodete suur hulk. Beebidele mõeldud nahaõlisid leiab sellest nimekirjas tervelt 77 tükki, ihupiimasid 117 tükki ja beebišampoone 99. Valikus on ka teised imikutele ja lastele mõeldud tooted nagu seebid, hambapastad, vannivahud ja pepupühkimislapid.

Kuigi nimekirjad ei ole 100% eestimaiste poodide kaubavalikule vastavad, saab sealt leida enda jaoks suuniseid. Enim võis nn „halbades“ edetabelites kohata kosmeetikasarja Johnson & Johnson, mille toodetes ei puudunud ka vähki, allergiat ja immuunsushäireid tekitavad ained.

Katrin Lipp, säästva elustiili portaal www.bioneer.ee
Foto: dailymail.co.uk