Reedel, 17. mail 2013 kell 16 avab Teaduskeskus AHHAA Tartu AHHAAs tuumasünteesialase näituse „Termotuumaenergia on tulevik”, mis tutvustab Euroopa tuumasünteesiuuringute arengut ning selle kasutuselevõtu vajadust tulevikus uut tüüpi energiaallikana. Õhtul kell 18 on kõik oodatud samal teemal toimuvasse tasuta teaduskohvikusse.
- Keskkonnaharidus
- Andres Juur, AHHAA keskus
- 15. mai 2013
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
„Selleks, et elektriautod ei peaks põlevkiviga ringi tossutama, püüavad teadlased päikesel toimuvaid tuumareaktsioone „purki“ suruda ning seeläbi Maa peal puhast energiat toota. Meie uus näitus annab hea ülevaate just selle tehnoloogia hetkeseisust,“ ütles AHHAA juhatuse liige Andres Juur.
Näitus kajastab ka seda, millega termotuumasünteesi valdkonnas tegelevad Tartu Ülikooli teadlased. Lisaks sellele, et näituse abil saab selgeks tuumasünteesi olemus, on kõigil näitusekülastajatel võimalik katsetada ka temaatilisi „käed-külge“ eksponaate.
Pärast näituse avamist, kell 18 on kõik huvilised oodatud kultuuriklubisse Nälg (Rüütli 8, Tartu), kus algab teaduskohvik „Elu pärast põlevkivi“. Kohvikus arutlevad Tartu Ülikooli füüsikud Siiri Suursoo, Kadri Isakar ja Madis Kiisk, mida teha siis, kui umbes 80 aasta pärast põlevkivivarud otsa saavad, kas tuumasünteesienergia on ohutu ning kuidas sobituks see maailmas hetkel eksisteerivasse energeetikapilti.
Tuumasünteesi protsessis ühinevad kerged aatomituumad raskemateks tuumadeks vallandades suurel hulgal energiat. Ühinemine saab siiski toimuda ainult väga kõrgete temperatuuride (Maa tingimustes kümnete miljonite kraadide) juures, mis teeb tuumasünteesi kasutamise juhitud energiaallikana nii teaduslikult kui tehnoloogiliselt ülimalt keeruliseks. Siiski, ületades need takistused ning valides sobivalt tuumasünteesikütuse materjali, on võimalik toota kogu inimkonnale küllaldasel hulgal keskkonnasõbralikku energiat ohutul moel.
Näituse on koostanud Euroopa Komisjon ning sellega saab tutvuda Tartu AHHAA (Sadama 1) fuajees kuni juuli lõpuni 2013.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta