Alanud on konkursi „Andmepärl 2023“ rahvahääletuse voor, et välja selgitada möödunud aasta parim andmelugu ja infograafika Eestis. Hääletus kestab kuni 10. aprillini.

Statistikaameti kokku kutsutud hindamiskomisjon valis konkursile esitatud tööde hulgast välja viis parimat andmelugu ja infograafikat. Parima andmeloo ja infograafika võitja selgub rahvahääletuse ja žüriiliikmete hinnete koondtulemuste põhjal 13. aprillil. Tutvu nomineeritud töödega ja osale rahvahääletusel, et anda hääl oma lemmikule.

Žürii esimehe, statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabuski sõnul olid laekunud tööd nii vormilt kui ka valdkondlikult mitmekesised. „Valikut teha oli heas mõttes keeruline, kuna enamik töid olid oma kvaliteedilt üsna kõrged,“ lisas Paabusk.

Rahvahääletusele pääsenud viis parimat andmelugu on

  • Eesti Rahva Muuseumi näitus „Numbripõnevus. Arutlus andmetest ja mõõtmisest“, autorid Pille Runnel, Pille Pruulmann-Vengerfeldt, Agnes Aljas, Domestic Data Streamers, Kaari Siemer;
  • Raamat „Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel“, autor Taavi Pae (Tartu Ülikooli geograafia osakond);
  • Artikkel „2405 päeva negatiivset Euribori sai lõpu“, autor Martin Sillasoo (SEB Pank);
  • Artikkel "Hiiumaa kaotas aastaga elanike arvus 884 inimest", autor Raul Vinni (Hiiu Leht);
  • Kaardilugu „LIFE IP CleanEST“ Ida- ja Lääne-Virumaa veekogumite seisundi parandamisest, autor Annabel Runnel (Keskkonnaagentuur).  
     

Parima andmeloo žüriisse kuulusid andmeteadlane ja Tartu Ülikooli andmeteaduse õppejõud Indrek Seppo; Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi ja andmeteaduse õppetooli juhataja, professor Jaak Vilo; Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus; andmeuurija ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Anu Masso; statistikaameti juhtivanalüütik Kaja Sõstra ja konkursi "Andmepärl 2022" võitja, Tervisekassa statistiline programmeerija ja andmeanalüütik Ksenija Niglas.

Infograafika kategooriasse esitatud tööd pakkusid Paabuski sõnul nutikaid lahendusi väga keeruliste eluvaldkondade selgitamiseks lihtsamas keeles või suurte andmemassiivide kasutajasõbralikumaks töötlemiseks.

Rahvahääletusele pääsenud viis parimat infograafikat on

  • Põhihariduse tulemuslikkuse skeem veebilehel haridussilm.ee, autor Merike Reiljan (Haridus- ja Teadusministeerium);
  • Eesti Ekspressi artikkel „Sisesta oma aadress ja vaata, kuidas sinu kodukoht Tallinnas muutunud on“, autorid Riin Aljas, Toom Tragel ja Mart Nigola (Delfi Meedia);
  • Keskkonnaagentuuri infograafika „Jahiaastate küttimisstatistika“, autorid Rauno Veeroja ja Silvia Auväärt (Keskkonnaagentuur);
  • Ajalehes Postimees ilmunud infograafikad, autor Indrek Tamming (Postimees Grupp);
  • Keskkonnaagentuuri rõngastusandmete rakendus, autorid Kaire Sirel, Kaarel Kaisel, Erkki Aarma (Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakond, Keskkonnaministeeriumi infotehnoloogiakeskus)
     

Infograafikat hindasid loovagentuuri Optimist loovstrateeg Agnus Laane, ASi Delfi Meedia multimeedia teostusüksuse juht Ivar Kuldver, Geenius Meedia disainer, infograafika kujundaja Ahto Meri, statistikaameti juhtivanalüütik Märt Leesment ja Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumi kuraator Sandra Nuut.

Žürii tööd juhtis statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabusk.

Konkursi hindamiskomisjon ja statistikaamet tänavad kõiki osavõtjaid. Konkursiga „Andmepärl 2023“ soovib statistikaamet innustada andmeid rohkem kasutama ja mõtestama ning arendada ühiskonnas andmekirjaoskust.

 

Anna hääl oma lemmikule siin!