Selle aasta konkursi „Andmepärl 2023“ parima andmeloo tiitli võitis Taavi Pae raamat „Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel“. Parima infograafika tunnustuse pälvisid Riin Aljas, Toom Tragel, Mart Nigola ja Delfi Meedia interaktiivselt esitatud Eesti Ekspressi looga Tallinna elanike kohta.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 13. aprill 2023
- Foto: Pixabay
Parima andmeloo võitja on Taavi Pae raamatuga „Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel“, mis juhib suurepäraselt tähelepanu andmeallikate mitmekesisusele. Konkursi „Andmepärl 2023“ žürii esimehe, statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabuski sõnul annavad viguriga kaardid äärmiselt huvitava ülevaate Eestist väga erinevate vaatenurkade alt, alates kiviaedadest ja lõpetades toomingate õitsemise ajaga erinevates piirkondades. „Hea andmeloo tunnuseks on, et see suudab keerulised valdkonnad teha kergemini hoomatavaks ning lihtsasti arusaadavamaks,“ sõnas Paabusk.
Parima andmeloo tiitli võitja Taavi Pae sõnul ajendasid raamatut koostama mitmed kolleegid, kes ühel või teisel moel postitasid sotsiaalmeedias kaarte, mis tundusid huvitavad ja vajalikud. Raamatu idee kasvas välja läbi Postimehe nädalalõpulisana ilmunud kaardisarja.
„Kaart on suurepärane meedium, sest sellest saavad inimesed enamasti lihtsasti aru ja haaravad informatsiooni kiiresti. Viguriga kaartide sarja koostamine oli ka heaks võimaluseks murda natuke kastist välja. Nägin siin võimalust koostada kaarte, mis erinevad tavapärasest kooli- ja teatmekartograafiast,“ selgitas Pae.
Parima infograafika auhinna saavad Riin Aljas, Toom Tragel, Mart Nigola ja Delfi Meedia koostatud Eesti Ekspressi artikliga „Sisesta oma aadress ja vaata, kuidas sinu kodukoht Tallinnas muutunud on“. Artikkel on üks osa Tallinnast rääkivast sarjast. Eesti Ekspress, Levila ja Tartu Ülikooli teadlased viisid esimest korda läbi andmeanalüüsi, mis valgustab läbi Tallinna elanike sotsiaalmajandusliku seisu ja selle arengu 30 aasta jooksul kvartal kvartali haaval. Andmemassiiv paljastab, kuidas igal tänaval elatakse. Loo tegemiseks kasutati erinevaid rahvaloenduse andmeid. Sellise detailsusega ei ole varem tavainimesele Tallinna kätte toodud. „Ehkki inimesed teavad umbkaudu, mis on näiteks Eesti keskmine palk, Tallinnas kinnisvara üür või keskmine vanus, ei tea enamik meist aga seda, kuivõrd need näitajad kasvõi ühe linna sees erinevad. Rahvaloenduse andmetega saime selle info aga väga detailselt kaardile panna ning nelja erineva aasta võrdlemine - 1989, 2000, 2011 ja 2020 - andis veel omakorda põneva dimensiooni juurde,“ selgitas üks loo autoritest Riin Aljas.
Žürii esimehe, statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabuski sõnul olid mõlemasse kategooriasse laekunud tööd nii vormilt kui ka valdkondlikult mitmekesised.
„Valikut teha oli heas mõttes keeruline, kuna enamik töid olid oma kvaliteedilt üsna kõrged,“ lisas Paabusk.
Konkursi Andmepärl võitjad selgusid rahvahääletuse ja žürii hinnete kokku liitmise tulemusel. Parima andmeloo žüriisse kuulusid andmeteadlane ja Tartu Ülikooli andmeteaduse õppejõud Indrek Seppo; Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi ja andmeteaduse õppetooli juhataja, professor Jaak Vilo; Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus; andmeuurija ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Anu Masso; statistikaameti juhtivanalüütik Kaja Sõstra ja konkursi "Andmepärl 2022" võitja, Tervisekassa statistiline programmeerija ja andmeanalüütik Ksenia Niglas ning žürii esimees Kaido Paabusk.
Infograafika kategooriasse esitatud tööd pakkusid Paabuski sõnul nutikaid lahendusi väga keeruliste eluvaldkondade selgitamiseks lihtsamas keeles või suurte andmemassiivide kasutajasõbralikumaks töötlemiseks.
Infograafikat hindasid loovagentuuri Optimist loovstrateeg Agnus Laane, ASi Delfi Meedia multimeedia teostusüksuse juht Ivar Kuldver, Geenius Meedia disainer, infograafika kujundaja Ahto Meri, statistikaameti juhtivanalüütik Märt Leesment, Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumi kuraator Sandra Nuut ning žürii esimees Kaido Paabusk.
Mõlema kategooria võitjad saavad auhinnaks kunstnik Ann Pajuväli loodud andmemaailma kujutava graafilise lehe ja elektroonikapoe 1000-eurose kinkekaardi. Tutvu „Andmepärl 2023“ võidutöödega siin.
Konkursi „Andmepärl“ algatas statistikaamet 2021. aastal oma 100. sünnipäeva puhul, et propageerida andmete kasutamist ja mõtestamist ning parandada ühiskonna andmekirjaoskust. Kohtumiseni konkursil „Andmepärl 2024“!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta