25.-30. mail toimus Esna mõisas ja Koordi külas rahvusvaheline seminar saviehituse meistritele. Seminaril vahetati kogemusi ja õpiti uusi nippe. Ökoehituse oskusi aitasid osalejatel lihvida Bill ja Athena Steen Ameerikast. Nendelt küsis Bioneer mõned küsimused.

Kuidas te jõudsite ökoehituse juurde?

Athena: Me oleme ökoehitust kogu aeg praktiseerinud, kuna ma olen indiaani juurtega. Me oleme kogu aeg ehitanud savitellistest. 1983.aastal ehitasin pisikese põhupakimaja ja elasin selles järgnevad viis aastat. Põhumaja idee oli suurepärane idee. Bill kuulis minu ettevõtmisest ja tuli maja pildistama. Nii me kokku saimegi.

Bill: Mind on kogu aeg huvitanud veidi alternatiivsemad tegevused. Neist ökoehitamisest on saanud praeguseks minu peamine tegevus. Olen tegelnud ka fotograafiaga ning olnud jooga treener. Nüüd ehitan põhust, taaskasutatavatest materjalidest ja savist maju ning isegi mööblit. Me ei käi tegemas tellimustöid, kuna siis peaksime tegema ka ehitisi, mis meeldivad võib-olla ainult tellijatele. Meile meeldib oma asja ajada, seetõttu me oleme valinud vähem tulusa, kuid kindlasti enam rahuldust pakkuva koolitustöö. Ka Eestisse sattusime just seetõttu, et oleme Euroopas koolitusreisil. Külastame mitmeid erinevaid maid.

Miks ökoehitus on oluline?

Athena ja Bill: Ökoehitus on oluline, sest see on kõige tervislikum, nii inimesele endale, kogukonnale kui ka loodusele. Kui oled ökoehitusega alustanud, siis ei ole muul asjal enam sinu jaoks lööki.

Kas ökoehitusega on seotud mõni müüt, mida eelistaksite purustada? 

Athena ja Bill: Kindlasti! Näiteks arvatakse, et sellised majad lagunevad kergesti. Vastupidavus pole aga kinni mitte materjalides, vaid ehitustehnikas. Suurim müüt on see, et ehitamine on nii lihtne, et kõik saavad hakkama ja eeltööd polegi vaja teha. Valmistumine ja harjutamine on siiski vajalikud. Seetõttu tasub esimesena teha valmis mõni abihoone, mitte alustada kohe suure elumaja rajamist. Kui teadmised on juba piisavad, siis tasub alles keerukama eluhoone ehitamisega tegelema hakata. Veel kardetakse jubedalt savi ja niiskust, aga selleks pole põhjust, sest savimajad kestavad üllatavalt hästi.

Nimetage mõni lihtne nipp, mis ka tavalise elamise oluliselt keskkonnasõbralikumaks muudaksid?

Athena ja Bill: Peamine nipp on teadlikkus. Tähtis on, et valikud poleks automaatsed ja ei tugineks vaid reklaamidel.

Te olete Mehhikos käinud maju ehitamas? Rääkige veidi sellest ettevõtmisest?

Athena ja Bill: Mehhikos oli tunne nagu oleksid koolis. Me pidime õppima, kuidas teha mitte millestki midagi. Mehhiko oli suurepärane kool õppimaks rahata imeliste tulemuste saavutamist. Saime teada, kuidas hakkama saada ilma terviklahenduste ostmise võimalusteta.

Mis te arvate, kas nn lääne inimesed oskaksid oma elu rohkem väärtustada, kui nad Mehhiko mõistes vaesust näeksid?

Athena ja Bill: Kindlasti! Mehhiklased olid väga õnnelikud. Nad on heasüdamlikud andjad, kuigi endal pole mitte midagi. Nad annavad oma viimasegi ära.

Kui saaksite oma täiskasvanu elu uuesti elada, kas teeksite oma valikutes midagi teisiti?

Athena ja Bill: Ei teeks. Me oleme olnud koguaeg teadlikud sellest, mis me teeme, seega oleme rahul kõikide oma valikutega.