Bioneeri šampoonivabaduse eksperimendi kuuendaks katseks sai valitud juuste pesemine leivaga, mida soovitasid eksperimendi ettevalmistamise ajal nii eakad memmed kui juuksurid. Tuleb tunnistada, et leib oli esimene šampoonivaba vahend, mille tulemus tekitas minus ehedat vaimustust, aga seda alles teisel katsel.

Pead sai katse jooksul pestud nii peenleiva kui ka tumeda vormileivaga. Leiva sort tulemust minu meelest ei mõjutanud. Küll aga mõjutas viis, kuidas leiba juustesse kanda.

Esimesena katsetasin soovitust võtta kuivanud leivakannikas, teha leib niiskeks ja hõõruda see mööda juukseid laiali. Minule selline leiva juustesse kandmise viis ei meeldinud. Leivakannikas lagunes käes ära, juuksed jäid pudiseks ja puhastava tulemuse saamiseks tuli hiljem pead pikalt hõõruda. Ka hilisem loputamine läks üle kivide ja kändude, sest peenikest leivapuru oli juustest raske kätte saada.

Teise katsena võtsin kaks värsket leivaviilu, murdsin need tükkideks ja valasin peale kummeliteed. Teed valasin topsikusse just nii palju, et leivatükid kaetud said. Lasin leival ja kummeliteel mõned minutid seista ning tampisin leiva pudrunuiaga katki. Kandsin tekkinud pudru juustesse. Loputama asusin mõned minutid hiljem.

Pudrunuiaga katki tambitud ja leotatud värsket leiba oli juustest palju lihtsam kätte saada, sest leivamass tundus olevat libedam.

Juuksed jäid pärast pesu säravad ja väga pehmed. Eraldi äädikaveega loputada polnud enam vajadust. Puntraid, mida välja kammida ka ei tekkinud.

Kummelitee asemel sobis kasutada ka tavalist vett, musta teed ja erinevaid juuksesõbralikke taimseid leotiseid. Leiva pesemisvõime jäi kõikidel juhtudel alles.

Proovisin ka leivamassi kurnamist läbi marliriide. Nii sai leivast kätte vaid vedeliku ja leivapuru välja loputada või kammida polnud tarvis. Samas võttis kurnamine rohkem aega.

Mulle isiklikult tundus, et puruks tambitud leib tuli mu lühikestest juustest piisavalt lihtsalt välja ning mina kurnata ei viitsi. Samas pikkade juustega piigadel soovitan eelistada leiva kurnamist.

Leib pesemisvahendina, nagu ka mitmed teised šampooniasendajad, sobivad pigem inimesele, kellel on aega oma juustega tegeleda. Siiani parim vahend.


Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar otsustas korraldada šampoonivaba elu eksperimendi, katsetades läbi erinevaid nippe, kuidas saada juuksed puhtaks šampooni kasutamata. Katsetustest saate lugeda esmaspäeviti.