Wiki Loves Monuments on maailma suurim fotovõistlus ja selle raames korjatakse Vikipeediasse pilte kultuurimälestistest. Eestis toimub võistlus taas 1.–30. septembrini 2024. Varasemalt on seda Eestis läbi viidud septembrikuus viiel järjestikusel aastal (2011–2015).

Võistlust korraldavad Wikimedia Eesti ja Muinsuskaitseamet.

Rahvusvahelise finaali jaoks valitakse välja 10 parimat fotot. Kohaliku võistluse auhinnafond on 1000 eurot ning žürii saab välja anda ka mitmeid eriauhindu.

 

Ajalugu

 

Eestis toimus võistlus esmakordselt 2011. aastal, kui 71 osalejat esitas võistlusele 3112 fotot 1717 mälestisest. 2012. aastal osales 75 inimest 2600 pildiga 1404 erinevast mälestisest ning 2013. aastal oli võistluse saagiks 1563 fotot 66 osalejalt. 2014. aastal osales võistlusel 81 inimest, kes lisasid kokku 1764 fotot 854-st erinevast mälestisest. 2015. aastal lisasid 27 osalejat 812 fotot.

Osalemiseks oli vaja luua konto Vikipeedia keskkonnas ja laadida kampaanialehel üles pilte kultuurimälestistest Wikimedia Commonsisse. Võistlusel osalevad ainult need fotod, mis on lisatud ametliku üleslaadimisvormi kaudu võistlusperioodi jooksul ning mille juures on mälestise registrinumber.

Osalejad on oodatud lisama oma fotosid ka Vikipeedia artiklitesse. Siit näed lisatud pilte.

Vastuseid erinevatele küsimustele võib täiendavalt otsida siit (inglise keeles).

Osalemisega seotud küsimusi saab esitada siinse lehekülje arutelusse. Korraldamisega seotud küsimusi saab esitada Ivo Kruusamäele (ivoättwikimedia.ee).

Kõigi Eesti kultuurimälestiste ja muinsuskaitsealade asukohti näeb siit Maa-ameti kaardilt. Neile klõpsates on võimalik näha ka mälestise registrinumbrit.

Pilte üles laadides on oluline tähelepanu pöörata kirjelduse lahtrile. Tarvilik oleks kirja panna foto tegemise koht ja/või mida fotol näeb. Mälestise registrinumbrile on eraldi lahter. Samuti peaks pildile antav nimi olema kirjeldav, mitte lihtsalt mittemidagiütlev kombinatsioon tähtedest ja numbritest.

Tasub meeles pidada, et kuna Eesti seaduses puudub panoraamivabadus, siis ei sobi lisada vikikeskkonda päris igasuguseid pilte objektidest, mille autor on surnud vähem kui 70 aastat tagasi, sest siin võivad rakenduda mitmed autoriõiguslikud piirangud.