Valitud Eesti poodides on nüüd saadaval maailma esimene regeneratiivselt ehk taastava põllumajanduse meetodil kasvatatud odrast toodetud viin Koskenkorva Vodka Climate Action. Kuna haruldase joogi tootmiseks sobilikku otra kasvatab vaid üks Soome farm, ei ole Altia esindaja sõnul võimalik täna ette ennustaada, kas toode jääb meie poelettidele figureerima püsivalt või on saadaval vaid piiratud aja jooksul. 

  • Toit ja aiandus
  • 8. juuni 2021
  • Foto: Koskenkorva Climate Action viin/Pressifoto

Koskenkorva brändijuhi Kerli Tamme sõnul on tegu esimese viinaga, mis mitte lihtsalt ei ole valmistatud keskkonnasäästlikkuse põhimõtteid järgides, vaid mille tootmisega kaasnevad positiivsed kliimamuutused.

Koskenkorva Vodka Climate Action on esimene toode, mis on valminud koostöös süsinikujalajälge vähendavat põllumajandust edendavaid ettevõtteid ja eksperte koondava Baltic Sea Action Groupiga (BSAG).

Tegu on nii-öelda single-estate viinaga, mille tootmiseks kasutatud oder on kasvatatud Setälä-Eerola farmis 2020. aasta suvel järgides regeneratiivse ehk taastava põllumajanduse põhimõtteid - mulla viljakuse taastamiseks on viidud miinimumini mullas elutsevate organismide tegevust häiriv kündmine ja äestamine, põldudel rakendatakse aastaringselt maksimaalset katvust ja vilja vahekoristust ning kasutusel on vaid orgaanilised väetised.

“Selline viljakasvatus muudab põllud heiteallikatest hoopis olulisteks süsiniku neeldajateks, leevendades seeläbi kliimamuutusi ja kaitstes bioloogilist mitmekesisust. Regeneratiivne viljakasvatusmeetod seob süsinikdioksiidi põllumajanduslikes muldades toitaineteks, tänu millele on võimalik kasvatada paremaid põllukultuure ning vähendada erosiooni. On arvatud, et kui kõik maailma põllumehed läheksid üle taastuvkasvatusele, saaksime atmosfäärist eemaldada kuni 322 miljardit tonni CO2, mis on pea 10 aasta globaalne heitkogus,” selgitas Koskenkorva brändijuht Kerli Tamm keskkonnasõbraliku joogi väljatöötamise tagamaid.

Tema sõnul järgitakse Koskenkorva Vodka Climate Actioni tootmisel ka ringmajanduse põhimõtteid - 99.9% tootmise tagajärjel tekkinud saadustest taaskasutatakse. Näiteks kasutatakse tootmisel saadud tuhka väetisena, odrakesti bioenergiajaama kütusena ning tärklist loomasöödana. 2021. Aprillis pälvis Koskenkorva oma keskkonnaalaste pingutuste eest mainekalt TRBusiness ajakirjalt Jätkusuutlikkuse teerajaja (Sustainability Trailblazer) tiitli. 2018. aastal omistas joogimaailma juhtiv väljaanne The Drinks Business Koskenkorvat tootvale Altiale "Green Company of the Year" märgise. Lisaks liigub viina tootev Altia jõudsalt eesmärgi poole saavutada aastaks 2025 oma tootmises täielik süsinikneutraalsus.

Sarnaselt traditsioonilisele Koskenkorva viinale on Vodka Climate Action äärmiselt lihtsa tootmisprotsessiga.

“Pumpame puhast allikavett 7-8 meetri sügavuselt moreenikihtide vahelt, mistõttu ei pea vett ega sellest valminud piiritust ühelgi moel filtreerima. Tänu sellele on Koskenkorva viin erakordselt pehme ja puhta maitsega,” selgitas Tamm.

Tema sõnul on Eesti joogigurmaanidel ainulaadne võimalus maitsta nii kõrge jätkusuutlikkuse näitajaga viina. “Viljakasvatus on teatavasti väga tundlik ilmastiku ja muude mõjutajate suhtes, mistõttu on uudset viina võimalik valmistada vaid juhul, kui otra kasvataval farmil on hea vilja-aasta. Loodame, et roheliselt mõtlevad tarbijad leiavad siiski võimaluse seda unikaalset toodet proovida ning veenduda, et häid jooke saab toota ja nautida ka planeeti kaitstes,” rääkis Tamm.

Koskenkorva Vodka Climate Action on täna müügil Stockmanni kaubamajas, Solarise ning Viimsi  Delice’is ja Tondi Selveris. Juuni algul on toode kahenädalase kampaania korras müügil ka Rimi Hüpermarketites ning juuli algul on see saadaval 51 Selveri kaupluses üle Eesti.