Täna, 22. veebruaril esitletakse Tallinnas Swissôtelis Eesti teadus- ja innovatsioonisüsteemi uuringu tulemusi, millele järgneb paneelarutelu teemal „Eesti teadus- ja innovatsioonisüsteem majanduse konkurentsivõime alusena“. Üritusel osalevad haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ning majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, uuring saigi teoks mõlema ministeeriumi initsiatiivil.

Välishindamise läbi viinud European Research Area Committee (ERAC) on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu Nõukogu strateegil istes teadus- ja innovatsioonipoliitika küsimustes nõustav liikmesriikide esindajatest koosnev organ. Üheks ERACi ülesandeks on liikmesriikide teadus- ja innovatsioonipoliitika hindamine läbi nn süsteemitasandi „peer-review“ protsessi.

Eesti teadus- ja innovatsioonipoliitika ning -süsteemi hindamise tulemusena tuuakse välja soovitused, mis aitavad kaasa uue teadus- ja innovatsioonistrateegia ettevalmistamisel. Väliseksperdid olid kaasatud Soomest, Taanist, Sloveeniast ja Iisraelist.

Väliseksperdid soovitavad Eestil siduda teadus- ja innovatsioonitegevus rohkem majanduslike ja ühiskondlike eesmärkide saavutamisega. Täna keskendub teadus- ja innovatsioonipoliitika suures osas kõrge lisandväärtusega sektoritele, kuid tähelepanu tuleks pöörata ka teistele, väiksema lisandväärtusega sektorite arendamisele. Teadus- ja innovatsioonipoliitikat on vaja rohkem fokusseerida, vähendada riiklikke teadus- ja arendusprogramme ning tõhustada nende elluviimist.

Eestile soovitatakse muu hulgas arendada ka nn turukeskset poliitikat ning tugevdada riigi rolli teaduse ja innovatsiooni tellijana. Eesti teadus on rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline ja keskendunud teadusele endale, kuid seda on vaja üle kanda ka majandussektorile.

Raportis on öeldud ka, et üheks teadussüsteemi kitsaskohaks on inimressursi nappus. Eestil tuleb keskenduda tööjõu kvaliteedile ning tagada teadlaste ja inseneride elukutse atraktiivsus. Samuti tuleb selgeks teha, millist inimkapitali peaks meie haridus- ja teadussüsteem tuleviku majandusstruktuuri arvestades ette valmistama.