Kolmapäeval, 24. augustil tähistab eestikeelne Vikipeedia 20. sünnipäeva.
- Bioneeri uudised
- 24. august 2022
- Foto: Pixabay
Sünnipäeval tunnustatakse administraatoreid pika ja põhjaliku töö eest, samuti kõlab muusika ja pakutakse pruukosti.
“Administraatorid on vaat, et Vikipeedia olulisim osa,” sõnab MTÜ Wikimedia Eesti tegevjuht Käbi Laan, “seetõttu oleme kahekümnendal juubelil otsustanud pöörata suuremat tähelepanu just olemasolevatele inimestele ja neid ka sümboolselt tunnustada.”
Eestikeelse Vikipeedia administraator Ivo Kruusamägi toob välja, et juba enam kui 15 aasta eest oli lõplikult selge, et Vikipeedia mudel töötab.
"Eestikeelse versiooni olulisus on aga selle mudeli toomises meie kultuuriruumi, et antud teabele pääseks ligi ka eesti keeles. Kohati aga tähtsamgi ülesanne on koguda Eesti kohta käivat materjali, et teha meid digiruumis nähtavaks ning talletada meie enda kultuuri ja ajalugu."
Eestikeelne Vikipeedia tekkis 2002. aasta hilissuvel, kui 24. augusti alustas prantslane kasutajanimega Kalev korduma kippuvate küsimuste lehega. Sama päeva õhtul loodi vastmoodustatud keeleversiooni esimene kahelauseline artikkel. Kui algusajal kasvatasid Vikipeediat peamiselt kaks välismaalasest tõlkijat, kes olid erialalt soome-ugri keeleteadlased, siis 2003. aastal alustas tegevust ka esimene aktiivne eestlane, filosoofia õppejõud Andres Luure. Kümnendi keskpaigaks oli selle ümber koondunud aga juba paarkümmend aktiivsemat kaastöölist ning sealt alates on keeleversioon kasvanud umbes 30 uue artikliga iga päev. Tänaseks on eestikeelses Vikipeedias pea 230 000 artiklit.
Wikimedia Eesti on 2010. aastal loodud mittetulundusühing, mis tegeleb Vikipeedia ja selle sõsarprojektide arengu toetamisega. See on rahvusvahelise Wikimedia Foundationi kohalik haru ning kutsub ellu koostööprojekte, tutvustab Vikipeediat, korraldab võistlusi jm aktsioone, kuid ei tegele artiklite kirjutamise ega võrguentsüklopeedia sisu haldamisega.
Eestikeelse Vikipeedia sünnipäeva tähistatakse täna Tartus aadressil Struve 4 algusega kell 17.00.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta