Keeruline majanduskeskkond ei ole mõjutanud Eestis elavate inimeste reisiharjumusi. Ekspertide sõnul reisitakse hoolimata lennupiletite ja reiside hinnatõusust hoogsalt nii Türki, Egiptusesse kui ka kaugematesse sihtkohtadesse ning reiside eest tasumiseks kasutatakse üha enam erinevaid makselahendusi.

“Tänase majandusolukorra valguses tundub, et koomale tõmmatakse igalt poolt mujalt, aga mitte puhkuse- ja elamusreiside arvelt,” ütles Go Traveli tootejuht Jane Laurisoo. Kuigi prognoositakse, et reiside ja lennupiletite hinnad tõusevad veelgi, loodetakse stabiliseerumist käesoleval aastal. 

Laurisoo sõnul eelistati eelmisel aastal nädalase kestusega pakettreise sooja sihtkohta ning sama trend jätkub ka sel aastal.

“Kaugemate ja eksootilisemate sihtkohtade osakaal on ajas pigem muutumatuna püsinud. Populaarsed sihtkohad on läbi aegade olnud Türgi ja Egiptus. Üheks lemmikuks Kreeka saarte kõrval on tõusnud Montenegro ja sellel aastal näitab kasvutrendi uus suvine reisisihtkoht Albaania, kuhu juba hoogsasti broneeringuid tehakse,” tõi Laurisoo välja. 

 

Reisitakse nii omal käel kui ka reisibüroode abil

 

Kuna otselendude arv on jõudsalt kasvamas ja Tallinnast saab mugavalt lennata järjest rohkematesse sihtkohtadesse, kasutavad inimesed Go Traveli hinnangul järjest enam omal käel reisimist ning pöörduvad reisibüroo poole vaid ühe teenuse saamiseks. “Näiteks lennupiletid ostetakse reisibüroost, aga soodne majutus hoopis  AirBnB kaudu või siis vastupidi – lennupiletid ostetakse ise ja reisibüroost majutus,” selgitas Laurisoo.

Go Traveli statistika näitab, et keskmise reisipaketi hind perele on ca 3500 eurot, mis võib varieeruda sõltuvalt laste vanusest, reisi kestvusest, valitud hotelli tasemest ja toitlustuse tüübist. Pikema elamusreisi keskmine maksumus on ca 3000 eurot reisija kohta. 

Inbanki tarbimistrendide uuringust selgus, et võrreldes eelmise aastaga on kasvanud nende inimeste osakaal, kes plaanivad laenutooteid kasutada reiside eest tasumiseks. “Reisi planeerimise üks osa on reisiga seotud kulutuste välja selgitamine. Enne reisi broneerimist tuleks hoolikalt läbi mõelda, milliseks kujuneb konkreetse reisi kogumaksumus, sh arvestada nii lennupiletite hindu, majutuse maksumust kui ka läbi mõelda kohapealsed kulutused. Seejärel analüüsida, kas finantseering on juba endal olemas, tuleks vajaminev summa koguda või kasutada lisafinantseeringut,” selgitas Inbanki partnerkanali juht Birgit Listmann.  

 

Reiside eest tasumiseks kasutatakse üha enam uudseid makselahendusi

 

Ta lisas, et täna pakuvad ka enamik reisibüroodest paindlikke makselahendusi ja graafikuid reiside eest tasumiseks. “Eelmisel aastal  kasvas jõudsalt “osta kohe, maksa hiljem” lahenduste kasutamine reiside eest tasumiseks: kogu vaba aja ja reisimise makselepingute arvust tasuti 84% kasutades “osta kohe, maksa hiljem” lahendust, millega on võimalik intressivabalt kogu reisisumma osadeks jagada,” selgitas Inbanki ekspert reiside eest tasumise trende. 

Listmann toonitas, et kuigi finantseerimistoodete kasutamine on tarbijale väga mugavaks tehtud, kaasneb iga laenutoote kasutamisega kohustus ning seega tuleb tarbijal iga ostuotsus hoolikalt läbi mõelda.

“Kõik algab hoolikast planeerimisest: millal on mõistlik reisi eest tasuda oma vahenditega, millal kasutada “osta kohe, maksa hiljem” lahendust ning millal kasutada lisafinantseeringut. Tarbija peab enne iga finantskohustuse võtmist oskama hinnata ka enda tagasimaksevõimekust,” nentis Listmann.

Go Traveli tootejuhi sõnul broneeritakse järjest enam reise pikalt ette, eriti just suvepuhkusteks ja koolivaheaegadeks, kuna on juba ette teada, et nõudlus on kõrge ja hinnad pidevas kasvutrendis. “Pakettreisi pikalt ette ostes on ka maksetingimused mugavad ja paindlikud. Kuigi reisipakettide hinnad võivad sihtkohtades erineda, saab reeglina Türgis ja Egiptuses sama raha eest rohkem, kui mujal. Näiteks „kõik hinnas“ toitlustusega reisipaketi puhul võib koha peal arvestada null lisakuluga, sest kõik on juba ette makstud,” tõi Laurisoo välja ning lisas, et järelmaksu kasutatakse enim viimase hetke reiside puhul – kui tekib mõte kohe minna, aga oma vahenditest jääb puudu.