NASA astronaut Maurizio Cheli tegi 10. juunil rekordi vesinikupõhisel elektrimootoril lendaval väikelennukil SkySpark. Lend kestis 8 minutit Torinos aset leidnud World Air Games 2009 üritusel. Maurizio Cheli saavutas tippkiiruse 250 km/h, mis on seni absoluutne rekord elektrimootori jõul lendavale lennukile.

SkySpark on varustatud Sicme Motori poolt toodetud vesijahutusega Valentino mootoriga, mis on olnud arenduses alates 2007 aasta septembrist. Vaatamata saavutusele ei pea arendajad kiirust siiski tippsaavutuseks. Edasiste arendustööde tulemusena soovitakse jõuda 300 km/h tippkiiruse juurde. Kuigi vesinikul toimivate lennukite arendus on alles algusjärgus ja saavutatud kiirus võrreldes tavalennukitega siiski madal, hindavad projekti initsiaatorid tulevikku paljulubavaks. SkySparki meeskond plaanib jätkata vesinikupõhise kütuseelemendil toimiva mootori võimsuse, lennuki kiiruse ja lennukauguse suurendamisega.

Lennuk ise on ehitatud Pioneer Alpi 300 põhjale, mida viib edasi liitium-polümeerakudelt toituv 75kW elektrimootor. Projekti taga on veel ettevõte DigiSky ja Torino polütehniline instituut.

Allikas: Treehugger