Taastuvenergia ettevõte Eesti Elekter tootis 2019. aastal Salme tuulepargis 18 gigavatt-tundi elektrienergiat, mida on 10% rohkem kui eelneval aastal. Lõviosa Salme toodangust andis Eleoni tehnoloogial põhinev 3 megavatine tuulik Eleon 3M116, mille kasutegur ulatus 45,3 protsendini.
- Energeetika
- 28. jaanuar 2020
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Eesti Elektri juhatuse liikme Oleg Sõnajala sõnul tuli kaks kolmandikku Salme tuulepargi toodangust mullu Eleoni multimegavattklassi tuulikult.
“Eleoni prototüüp-tuulik tootis eelmisel aastal 11,915 miljonit kilovatt-tundi elektrienergiat ning tuuliku kasutegur ulatus 45,34 protsendini, mida peetakse isegi meretuuleparkide puhul väga heaks näitajaks, maismaatuulikutest rääkimata. Teadaolevalt ei ole ükski teine tuulik Eestis veel sellise kasutegurini jõudnud,” ütles Sõnajalg.
Üle 45% kasuteguriga maismaatuulikud suudavad kasumlikult elektrit toota ilma taastuvenergia toetuseta.
Sõnajala sõnul on Salme tuulepargis hea võrrelda eri tehnoloogial põhinevaid tuulikuid, kuna ettevõte opereerib seal lisaks Eleoni prototüüp-tuulikule ka Enerconi ja Vestase elektrituulikuid.
“Eleoni prototüüp-tuulik tootis 1MW võimsusühiku kohta 3972 MWh, mis on võrreldes teiste samas pargis olevate Enerconi ja Vestase tuulikutega 1,95 korda parem näitaja ehk Eleoni tuulik oli mullu koguni 95% tootlikum - mis annab meile taaskord kinnitust, et Eleoni tuulikutehnoloogia suudab edukalt konkureerida globaalsete tuulikutootjatega.”
Salme tuulepargis olevatest Enerconi ja Vestase mudelitest on ka uuemaid versioone, kuid ka nendest on Eleoni tuulik keskmiselt 30% suurema tootlikkusega. Seda just tänu maailmas patenteeritud tehnoloogiale, mis võimaldab ehitada võrreldes teiste tuulikutootjatega oluliselt kergemaid, kõrgemaid ja suuremate labadega tuulikuid.
Eleoni tuuliku generaatori suurem efektiivsus tuleneb erilisest gondli patenteeritud lahendusest, kus otseveoga püsimagnet-generaator on nn ujuvalt kinnitatud seda ümbritseva torukujulise raami sisse ainult ühest kohast: massikeskmest, millest ühel pool on tiivik ja teisel pool generaator. Tuule turbolentsusest tulenevad koormused mõjuvad otse raamile ja tornile ega koorma generaatori tugikonstruktsiooni ja seetõttu on staatori-rootori õhupilu on väiksem, muutes generaatori oluliselt efektiivsemaks. Ühtlasi võimaldab see oluliselt suurendada tiiviku diameetrit ilma generaatori konstruktsioone suurendamata. Mida suurem tiiviku diameeter, seda suurem on ka tuuliku täisvõimsusel töötatud aja osakaal ehk efektiivsus. Efektiivsuse suurendamine viib omakorda tuulikus toodetud elektri omahinna alla.
Eleoni tuuliku töökindlus ulatus eelmisel aastal 99,62 protsendini, mis ületab samuti teiste maailmas toodetavate tuulikute keskmiseid näitajaid. Konkureerivate seeriatuulikute töökindluse nõutav määr on tavapäraselt 95%. Prototüüpide puhul peetakse heaks tulemuseks juba 70% töökindlust.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta