Järjejutu eelmises viiendas osas külastasin elus esimest korda Töötukassat, sain töötuna arvele võetud ning töötuskindlustushüvitise taotluse esitatud. Lisaks lugesin töökuulutuste stendilt järgmisel päeval maakonnakeskuses toimuvast ettevõtluskoolituse infopäevast ning kuulsin konsultandilt peatselt CV Keskuse andmebaasi lisatavast juhiabi otsingust.
- Elust maal töötuna
- Katrin Selbak, www.pilvekatrin.wordpress.com
- 5. juuli 2013
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Koolituste kohta üldiselt ütles Töötukassa konsultant, et neid on võimalik saada küll, aga vajadus peaks olema väga põhjendatud. Näiteks võiksin mingis valdkonnas koolituse taotlemisel ette näidata vähemalt kolm selle valdkonna tööpakkumist minule sobivas piirkonnas. Seega matsin heaga maha mõtte töötuse ajal niisama ajaviiteks midagi toredat õppida...
Stendil nähtud ettevõtluskoolituse infopäeva kohta sain konsultandilt teada, et see kestab paar tundi ning lõpus saavad kõik kohalolijad täita ankeedi, kus tutvustada ennast ja oma äriideed. Ankeetide alusel valitakse välja kümmekond osalejat tasuta ettevõtluskoolitusele, mille läbimisel saab taotleda Töötukassalt ettevõtluse alustamise toetust.
Tunnistasin, et olen mõelnud ka võimalusele oma oskusi ise ettevõtte kaudu müüa. Konsultant arvas, et kui mu plaan veel väga kindel ei ole, siis ehk ei tasu ikka seekord kandideerida, sest võib olla võtaksin siis koha ära mõnelt teiselt, kel plaanid selgemad ja vajadus kindlam. Samas võin soovi korral loomulikult infopäevale minna ja koolituskohale kandideerida.
Konsultant pakkus ka võimaluse panna infopäevale minek kirja minu parasjagu koostatavasse individuaalsesse tööotsimiskavasse, kuid sellisel juhul oleksin kindlasti kohustatud minema ning minemata jätmise korral mõjuvatest põhjustest aru andma. Jätsime seekord kirja panemata.
Tõsiasi, et keegi oli vastava infopäeva täiesti juhuslikult just minu töötuna arvele saamisele järgnevale päevale korraldanud, tundus siiski taas liiga imelise ajastusena, et seda sinnapaika jätta. Õhtul sai infopäevale mineku mõte kodus ka lastega läbi räägitud ning kõigile sobis, et emme teist päeva järjest pooleks päevaks ära kaob.
Järgmisel hommikul aga ilmnesid ühel lapsel mõningad haigusnähud. Ei midagi hullu, aga piisavad, et infopäevale sõidu mõte maha matta ning vaikselt Taevaisa tänada, et kirjalik minemiskohustus võtmata jäi. Nagu sarnastel puhkudel varemgi juhtunud, jäi peale minu sisemise loobumisotsuse tegemist haige laps kenasti magama ning ärkas paari tunni pärast hulga tervemana.
Taas kord imeliselt tervenenud lapse üle rõõmustades juhtusin kella vaatama ning avastasin, et sobiv buss on küll juba läinud, aga teoreetiliselt ma ju jõuaksin veel häälega maakonnakeskusesse infopäevale ka. Kiired läbirääkimised tervenenud lapse ja vanema vennaga ning juba ma olingi maanteel, käsi püsti.
Vastu kõiki ootusi võttis seekord auto peale saamine tohutult aega ning poole tunni möödudes mõistsin, et infopäeva alguseks kohale jõudmine ei ole enam väga realistlik. Otsustasin, et infopäevale võib ka hilineda, kuna oluliste ankeetide täitmine pidi ju alles lõpus olema. Samuti leppisin mõttega, et kui ikka peale ei saa, siis ju ma ei peagi sinna infopäevale minema ning võin rahus koju tagasi jalutada.
Ja nagu ikka - peatselt pärast mu sisemise loobumisvalmiduseni jõudmist peatuski minu juures üks hiiglasuur metsaveorekka. Leppisin mõttes tõsiasjaga, et niikuinii keerab see suur masin enne linna ära, minul tuleb paar kilomeetrit linna sisse jalutada ning seega veel paarkümmend minutit rohkem infopäevale hilineda.
Rekkajuht tundis sõbralikku huvi, kuhu ja mis asjus sõidan. Tunnistasin, et lähen selleks kellaks sinna üritusele, kuhu hilinemise mõttega olen juba leppinud. Juht arvas seepeale lahkelt, et ta võib ju ka teistpidi ümber linna sõita, mis minu jalutamismaad ja hilinemislisa vähemalt poole võrra vähendaks. Hakkasin tasapisi uskuma, et äkki ikka oligi ette nähtud, et ma sinna infopäevale saama pean.
Kokkuvõttes hilinesin infopäevale tubli veerandtunni ja keegi ei pahandanud. Suures ruumis oli mitukümmend kuulajat - ja tõesti mitu- mitte paarkümmend. Sain pool tundi koolituse tutvustust kuulata ning siis jagatigi laiali ankeedid, mille alusel lubati kümmekond koolitujat välja valida. Mõtlesin, et kui igale koolituskohale on neli-viis kandidaati, siis küllap neist parimad välja valitakse ning võin julgelt valijate hooleks usaldada otsuse, kas ettevõtluskoolitust on vaja eelkõige minul või kellelgi teisel.
Panin võimalikult siiralt ja ausalt kirja enda ettevõtlust toetavad ja takistavad omadused, planeeritava tegevusvaldkonna ja võimalikud kliendid. Tegin ka sisemise otsuse, et kui valituks osutun, siis tuleb koolitus tõesti tublilt läbi käia kõigist kaunitest suveilmadest hoolimata. Ja kui ei valita, siis saan jätkuvalt rõõmustada vaba suve üle.
Kolmapäeval oli Bioneeris ilmunud mu töötuse teemalise järjejutu esimene osa, neljapäeval võtsin end Töötukassas töötuna arvele ja juba reedel täitsin ankeedi ettevõtluskoolitusele saamiseks. Koolitusele saamisest lubati teada anda hiljemalt järgmiseks kolmapäevaks ning ainult neile, kes koolitusele saavad.
Nädalavahetusel puhkasin nagu tööinimesed kunagi ning esmaspäeval 13. mail vaatasin huvi pärast, kas leian CV Keskusest selle naabervalla juhiabi töökuulutuse, millest Töötukassa konsultant ka rääkinud oli. Leidsin, kandideerisin ning juba järgmisel päeval helistati ja kutsuti vestlusele. Mis edasi sai ja kas ma lõpuks ettevõtluse ja töökoha vahel valima pidin, sellest kirjutan järgmistes osades.
Järjejutu leiate kogu pikkuses Bioneeri rubriigist "Elust maal, töötuna".
- Elust maal, töötuna. Osa 1.
- Elust maal, töötuna. Osa 2. Hüvitise küsimine.
- Elust maal, töötuna. Osa 3. Mis edasi?
- Elust maal, töötuna. Osa 4. Imelised ajastused.
- Elust maal, töötuna. Osa 5. Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 6. Ettevõtluskoolituse infopäev.
- Elust maal, töötuna. Osa 7. Esimesed kandideerimised.
- Elust maal, töötuna. Osa 8. Esimesel töövestlusel.
- Elust maal, töötuna. Osa 9. Töötukassasse hilinemine.
- Elust maal, töötuna. Osa 10. Teist korda Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 11. Töötuskindlustusstaaž
- Elust maal, töötuna. Osa 12. Kontaktisik ja maksunõu.
- Elust maal, töötuna. Osa 13. Töötukassa pakkumised.
- Elust maal, töötuna. Osa 14. Tulud ja kulud.
- Elust maal, töötuna. Osa 15. Kandideerimise keerdkäigud.
- Elust maal, töötuna. Osa 16. Motivatsioonikiri.
- Elust maal, töötuna. Osa 17. Magister, müüja või hoopis … ?
- Elust maal, töötuna. Osa 18. Kraadid ja diskrimineerimine
- Elust maal, töötuna. Osa 19. Vanemahüvitisest
- Elust maal, töötuna. Osa 20. Õigusbüroo ja prokuratuur
- Elust maal, töötuna. Osa 21. Eksamilogistika
- Elust maal, töötuna. Osa 22. Eksamile
- Elust maal, töötuna. Osa 23. Kirjalik eksam
- Elust maal, töötuna. Osa 24. Veel töötuskindlustusest
- Elust maal, töötuna. Osa 25. Luhtumine ja õnnestumine
- Elust maal, töötuna. Osa 26. Nõuded ja seadused
- Elust maal, töötuna. Osa 27. Septembris Töötukassas
- Elust maal, töötuna. Osa 28. Eksamitulemus
- Elust maal, töötuna. Osa 29. Heidekudumid
- Elust maal, töötuna. Osa 30. Palgauuring ja ettevõtlusnõustamine
- Elust maal, töötuna. Osa 31. Isapuhkus ja ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 32. Mida osta ettevõtlustoetuse eest?
- Elust maal, töötuna. Osa 33. Lugejakiri ja mid(E)st
- Elust maal, töötuna. Osa 34. Abikaasa ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 35. Tõlkijaks või kudujaks?
- Elust maal, töötuna. Osa 36. Töömess ja ettevõtluskoolitus
- Elust maal, töötuna. Osa 37. Perega folkimise eripärad
- Elust maal, töötuna. Osa 38. Ettevõtjaks või palgatööliseks?
- Elust maal, töötuna. Osa 39. Äriplaani vastus
- Elust maal, töötuna. Osa 40. Äriühing või MTÜ?
- Elust maal, töötuna. Osa 41. Mittetulundusühingu asutamine
- Elust maal, töötuna. Osa 42. Pangakonto ja perearst
- Elust maal, töötuna. Osa 43. Hakkaks hoopis õppima?
- Elust maal, töötuna. Osa 44. Viimane
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta