Järjejutu eelmises osas “Pangakonto ja perearst” sain 7. augustil maakonnakeskuses perearstil käidud ning MTÜ pangakonto avatud. Miks neid kumbagi vallakeskuses teha ei saa, sedagi võite lugeda eelmisest osast.
- Elust maal töötuna
- Katrin Selbak, www.pilvekatrin.wordpress.com
- 27. november 2014
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Edasi läks kõik väga kiiresti. Oleksin ju võinud MTÜ-ga leppida ja ärimõtted sinnapaika jätta, aga miskipärast just nüüd leidsin endas motivatsiooni asuda Töötukassa poolt esimesel katsel liiga riskantseks kuulutatud äriplaani täiendama.
Vastavalt koolitaja soovitusele tegin äriplaanis muudetud kohad punaseks. Püüdsin äriplaani juurde kirjutada just ja ainult Töötukassa vastuses puuduvatena välja toodud peatükid ja põhjendused ning muus osas kogu teksti võimalikult vähe muuta, et mitte kogemata mingeid täiendavaid vastuolusid sisse kirjutada.
Samal 7. augusti õhtul kell pool kümme saatsin koolitajale e-postiga täiendatud äriplaani. Reedel 8. augustil käisin Bioneeri akrediteeritud ajakirjanikuna Viru Folgil ning jagasin folgimuljeid teisipäeval 12. augustil ilmunud järjejutu 37. osas “Perega folkimise eripärad”. Augustikuus sattusin korra ka ühte suuremasse linna ning sain tehtud LHV panga kontod nii endale kui MTÜ-le.
18. augustil käisin järjekordselt Töötukassas. Kinnitasin, et äriplaan on täiendamisel ning uurisin, kas eelmisel korral jutuks olnud äriplaani uuesti esitamine kolmekümne päeva jooksul tähendab tööpäevi või nädalapäevi ja kus see nõue üldse kirjas on. Juhtumikorraldaja esimese hooga vastust arvutist ei leidnud ning lubas vastuse mulle e-postile saata.
Paari tunni pärast juhtumikorraldaja helistas ja ütles, et kolmekümne päeva jooksul uuesti esitamise nõue on soovituslik ning see ei ole kuskil seaduses ega ka Töötukassa kodulehel kirjas. Hingasin kergendatult, loobusin tähtaja pärast muretsemisest ning olin jätkuvalt motiveeritud äriplaani uuesti esitama niipea kui võimalik.
Vahepeal oli juba kevadest saadik tasapisi tiksunud veel üks põnev mõte, mida oma tohutu vaba ajaga peale hakata. Nimelt olin märtsikuus kolmekuise tite kõrvalt sattunud ootamatult haigestunud abikaasa asemel pooleteisepäevasele Jeesuse tähendamissõnade koolitusele.
Koolituse eredaimad mälestused on küll lakkamatust võitlusest piimapaisuga, kuid lisaks sellele jõudsin toona tõdemuseni, et tegelikult ei ole ma elus kunagi süstemaatiliselt teoloogiat õppinud. Ja ühtäkki tundus, et minu mitmeaastase kristlase-elu, põnevate kristlike juhtimiskoolituste ning tohutu hulga rohkem või vähem karismaatiliste autorite kirjutiste lugemise kõrvale kuluks hästi ära üks ports pisut akadeemilisemat ja süstemaatilisemat vana head teoloogiat.
Uurisin koolitusel juhuslikult just minu kõrval istunud usuteadusliku kõrgkooli rektorilt natuke õppekorralduse kohta, lugesin koju jõudes läbi kooli kodulehe ning jätsin mõtte tiksuma. Kunagi keset tihedat äriplaneerimist ja MTÜ asutamist helistas mulle seesama rektor küsimusega, kas ma siis tulen sügisest neile õppima.
Olin selleks ajaks jõudnud arusaamisele, et eeloleval talvel sobiks mulle väga hästi lapsehoolduspuhkava abikaasa kõrvalt kolm päeva kuus koolis käia ning vanemahüvitisest jaksaks ehk isegi hädapärast õppemaksu maksta. Kahjuks aga oli mu äritegevus jätkuvalt käivitamata ning puudus igasugune ettekujutus, millest me hakkame elama pärast vanemahüvitise lõppemist.
Seega, kui hiljemalt jaanipäevaks ei teki meile vähemalt vanemahüvitise suurust igakuist sissetulekut kas siis äritegevusest või kodulähedaselt palgatöölt, siis on pärast tite pooleteiseaastaseks saamist põhimõtteliselt kaks varianti - kas läheb abikaasa tagasi vahetustega tööle maakonnakeskusesse, kust nädala sees koju pigem ei jõua ja seega mina ei saa tite kõrvalt kolmeks päevaks kooli ära minna, või siis abikaasa ei lähe tööle tagasi ja mul säilib küll liikumisvõimalus, kuid meil ei ole enam õieti raha esmasteks vajadusteks, õppemaksust rääkimata.
Niisiis vastasin härra rektorile, et ebakindla majandusliku olukorra tõttu kahjuks hetkel siiski ei julge õpinguid alustada teadmata, mis järgmisel aastal edasi saab. Seepeale pakkus rektor võimalust asuda õppima tasuta vabakuulajana. Õppetöös osaleksin võrdselt teistega, õppemaksu maksma ei peaks, õpingud võin igal ajal katkestada ning samas võin ka alati otsustada päriselt õppima asuda koos kõigi kaasnevate õiguste ja kohustustega.
Vaatasin lakke ja mõtlesin: Jumal, kas see siis tõesti on Sinu tahtmine? Arutasin abikaasaga ja leidsime üheskoos, et arvestades olukorda oleks vabakuulamine suurepärane võimalus kooli ja õppetööga tutvuda ning jõuda kindlale veendumusele, kas ma soodsamate olude saabudes seal päriselt õppida tahan.
Kooli sisseastumise dokumentide esitamise tähtaeg oli 25. august. Esmaspäeval, 18. augustil, olin Töötukassas lisaks äriplaani uuesti esitamise tähtaja täpsustamisele saanud infot juhiabi tööpakkumisest rongiga ligipääsetevas naaberlinnas. Samal õhtul saatsin järjest ära avaldused kõrgkooli vabakuulajaks ning juhiabina tööle asumiseks. Mõeldes, et küll Jumal teab, kuhu ma pean minema ja kuhu mitte või kuidas vajadusel kooli ja tööd ühendada.
Päeva lõpetuseks lugesin veel hilisõhtul MTÜ asutamise järel saabunud e-kirja, kus soovitati mul võtta oma unistuste ja suurte ideede ellu viimiseks Elioni Ärilahendus alustavale ettevõttele, millega Elion võtab pooleks aastaks osa minu kuludest enda kanda. Nimetatud ärilahendus sisaldas internetti, lauatelefoni, kodulehe majutust ja nutiTV-d kodukontorisse ning pidi väidetavalt olema alustavale ettevõttele kuus kuud täiesti tasuta.
Elioni analoogse internetti, telefoni ja telekanaleid sisaldava kodulahenduse klient olen olnud kõik oma maaelu aastad ning igakuiselt Elionile selle eest ligi kakskümmend eurot kuutasu maksnud. Lugesin nüüd pakkumist niipidi ja naapidi ning sain aru, et tänu kodusele aadressile MTÜ asutamisele võin nüüd oma kodulahenduse pakutud ärilahenduse vastu vahetada ning olemasoleva tehnikaga järgmise kuue kuu jooksul seni raha eest tarbitud teenuseid tasuta nautida. Ja kokkuhoitud raha saan kasvõi kooliskäimiseks kasutada...
Arvestades, et MTÜ asutamise ainus kulu oli kahekümne euro ringis riigilõivu, siis kõlas päris kasumlikult. Vajutasin nuppu “Küsi pakkumist” ning saatsin MTÜ andmed ära. Pakkumise küsimise lehel olid paari reaga kirjas ka täpsemad tingimused - kampaania kehtib 2014. aasta lõpuni kõigile Äriregistris viimase kuue kuu jooksul registreeritud ettevõtetele, aga mitte füüsilisest isikust ettevõtjatele ning pärast kuuekuulise tasuta perioodi läbisaamist hakkavad teenustele kehtima Elioni hinnakirjajärgsed hinnad.
Siis Jeesuse vennad ütlesid talle:
"Lahku siit ja mine Juudamaale,
et ka sinu jüngrid näeksid su tegusid, mida sa teed,
sest keegi ei tee midagi salajas, kui ta ise tahab olla üldsusele tuntud.
Kui sa teed selliseid asju, siis avalda ennast maailmale!"
Johannese 7:3-4
Järjejutu leiate kogu pikkuses Bioneeri rubriigist "Elust maal, töötuna".
- Elust maal, töötuna. Osa 1.
- Elust maal, töötuna. Osa 2. Hüvitise küsimine.
- Elust maal, töötuna. Osa 3. Mis edasi?
- Elust maal, töötuna. Osa 4. Imelised ajastused.
- Elust maal, töötuna. Osa 5. Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 6. Ettevõtluskoolituse infopäev.
- Elust maal, töötuna. Osa 7. Esimesed kandideerimised.
- Elust maal, töötuna. Osa 8. Esimesel töövestlusel.
- Elust maal, töötuna. Osa 9. Töötukassasse hilinemine.
- Elust maal, töötuna. Osa 10. Teist korda Töötukassas.
- Elust maal, töötuna. Osa 11. Töötuskindlustusstaaž
- Elust maal, töötuna. Osa 12. Kontaktisik ja maksunõu.
- Elust maal, töötuna. Osa 13. Töötukassa pakkumised.
- Elust maal, töötuna. Osa 14. Tulud ja kulud.
- Elust maal, töötuna. Osa 15. Kandideerimise keerdkäigud.
- Elust maal, töötuna. Osa 16. Motivatsioonikiri.
- Elust maal, töötuna. Osa 17. Magister, müüja või hoopis … ?
- Elust maal, töötuna. Osa 18. Kraadid ja diskrimineerimine
- Elust maal, töötuna. Osa 19. Vanemahüvitisest
- Elust maal, töötuna. Osa 20. Õigusbüroo ja prokuratuur
- Elust maal, töötuna. Osa 21. Eksamilogistika
- Elust maal, töötuna. Osa 22. Eksamile
- Elust maal, töötuna. Osa 23. Kirjalik eksam
- Elust maal, töötuna. Osa 24. Veel töötuskindlustusest
- Elust maal, töötuna. Osa 25. Luhtumine ja õnnestumine
- Elust maal, töötuna. Osa 26. Nõuded ja seadused
- Elust maal, töötuna. Osa 27. Septembris Töötukassas
- Elust maal, töötuna. Osa 28. Eksamitulemus
- Elust maal, töötuna. Osa 29. Heidekudumid
- Elust maal, töötuna. Osa 30. Palgauuring ja ettevõtlusnõustamine
- Elust maal, töötuna. Osa 31. Isapuhkus ja ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 32. Mida osta ettevõtlustoetuse eest?
- Elust maal, töötuna. Osa 33. Lugejakiri ja mid(E)st
- Elust maal, töötuna. Osa 34. Abikaasa ravikindlustus
- Elust maal, töötuna. Osa 35. Tõlkijaks või kudujaks?
- Elust maal, töötuna. Osa 36. Töömess ja ettevõtluskoolitus
- Elust maal, töötuna. Osa 37. Perega folkimise eripärad
- Elust maal, töötuna. Osa 38. Ettevõtjaks või palgatööliseks?
- Elust maal, töötuna. Osa 39. Äriplaani vastus
- Elust maal, töötuna. Osa 40. Äriühing või MTÜ?
- Elust maal, töötuna. Osa 41. Mittetulundusühingu asutamine
- Elust maal, töötuna. Osa 42. Pangakonto ja perearst
- Elust maal, töötuna. Osa 43. Hakkaks hoopis õppima?
- Elust maal, töötuna. Osa 44. Viimane
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta