Eesti keskkonnaagentuuri kutsel viibib Tallinnas Euroopa keskkonnaagentuuri tegevdirektor Hans Bruyninckx, PhD, kes tõdes hommikul peetud avalikul loengul, et keskkonnakrahhi vältimiseks tuleb muudatustega alustada täna.
- Bioneeri uudised
- 11. september 2015
„Fundamentaalsete muudatustega tuleb alustada otsekohe, leides esiteks ühisosa erinevate eluvaldkondade vahel ning luues seejärel toimiva ahela hea keskkonnakäitumise juurutamiseks,“ oli Euroopa keskkonnaagentuuri juhi sõnum Eestile. Hea elu meie maakera võimaluste piires on lähitulevikus võimalik vaid siis, kui suudame oma mõttemaailma kapitaalselt muuta ning vastavalt oma rollile ühiskonnas seda teisteni viia.
Loengul rõhutas Bruyninckx ka suurt üksikisiku vastutust keskkonnamõjule. Sageli käsitletakse autot kui staatuse sümbolit, mistõttu ei arvestata seda valides kaasnevat mõju keskkonnale. Paljud meist sooritavad igapäevaselt kergemaid keskkonnakuritegusid, tehes vaid kilomeeter-paari pikkuseid sõite selle asemel, et see vahemaa jalgsi läbida.
Oleme teinud küll edusamme ning tänavapildis on üha rohkem näha ka elektriautosid, kuid see pole vähendanud autode tootmisele ning importimisele kulutatud ressursse. Autovabale kuule paslikult kutsus Hans Bruyninckx kuulajaskonda üles taasavastama jalgratast kui inimkonna suurimat leiutist transpordivahendite seas.
Mõttemallide kapitaalse ümberlülitamise esimeseks sammuks on arusaamine, et tulevik ei pea olema mineviku jätkamine. „Internet on pöördeliselt muutnud inimeste sotsiaalset käitumist ning sarnast revolutsiooni on vaja ka keskkonnakäitumises,“ lausus Bruyninckx. Oleme jõudnud sinnamaale, et inimesed võtavad elus juhtuvaid halbu sündmusi paratamatusena ning lepivad nendega selmet süsteemi muuta. „Põhimõtteliste muudatustega alustamiseks ei ole enam aega isegi kahe põlvkonna jagu, vaid meie ja meie laste heaolu nimel peame pöördkäigu tegema kohe,“ lõpetas Euroopa keskkonnaagentuuri juht Hans Bruyninckx.
Keskkonnaagentuuri kutsel Eesti visiidil viibiv Hans Bruyninckx kohtus täna ka keskkonnaminister Marko Pomerantsiga ning Keskkonnaagentuuri esindajatega. Kohtumistel arutati teiste teemade seas ka seda, kuidas tagada keskkonnavaldkonna suuremat integreeritust teiste valdkondadega Eesti EL eesistumise perioodil.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta