25. aprillil Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 26. aprillil Tallinna Kinomajas üles astuv Norra folkroki grupp Gangar leidis tee Eesti publiku südameisse 2022. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalil ning sellest ajast on bänd poolehoidjatega sidemeid tugevdanud nii kodu- kui välismaal.
- Bioneeri uudised
- 30. aprill 2024
- Foto: Gangar / Chris Caspersen
Neli aastat tagasi Oslos tegevust alustanud ansambel on oma värske ja omanäolise lähenemisega norra pärimusele ning muusikalistele juurtele muutunud üheks Norra muusika nõutuimaks ekspordiartikliks. Üle kogu Euroopa kontserte andev Gangar külastab Eestit pärast oma Austraalia turneed ning tutvustab siin oma 2023. aasta sügisel avaldatud esimest täispikka albumit “Stubb”.
“Meie bänd sündis 2020. aastal, kui plaanisime Oslos ühel tudengite folgifestivalil anda kontserdi, soovides pärimusmuusika oma tavakontekstist võimalikult kaugele viia. Otsustasime mängida folkrokki. Kontsert jäi küll Covidi tõttu ära, kuid jäime edasi tegutsema. Välismaa kuulajate jaoks teeb meid põnevaks asjaolu, et nad ei ole kuulnud norra Hardangeri viiulit ja meie meloodiad on teistsugused. Muidugi meeldiks meile väga, kui tänu meile hakkaks keegi norra pärimusmuusikast huvituma, aga lõpuks on meie eesmärk teha publikule hea pidu,” rääkis Gangari juhtfiguur Mattias Truell Thedens.
Gangari viis liiget rikastavad bändi helikeelt terve valiku stiilide ja oskustega, luues unikaalse ja mitmetahulise lähenemise traditsioonilisele muusikale. Nad on tuntud esmaklassilise live-bändina, kelle kontserdid on täis energiat, publikuga suhtlemist, tantsu ja meisterlikku pillimängu.
Ansambli koosseisus on: Mattias Truell Thedens – Hardangeri viiul, Oskar Goendvrind Lindeberget - saksofon, Richard Max - kitarr, Jonas Thrana Jensen - bass, Henrik Dullum - trummid.
Lisaks Gangarile saab Viljandis ja Tallinnas toimuvatel kontsertidel kuulda ja näha Noor Pärimusbänd 2023 konkursi võitjat, ansmablit Lõõm. Ainulaadse Eestis tegutseva keelpillikvinteti repertuaar koosneb džäss- ja pärimusmuusikast ning nende kahe sünteesist. Lõõm kompab keelpillide piire, jäljendades parmupilli ja perkussiooni ning luues seeläbi sümfoonilise ja bändiliku atmosfääri. Johan Aimla eksperimentaalsetesse seadetesse on põimitud vimkasid muusikasõpradele klassika-austajatest fanfaarifännideni. Lõõm on esinenud festivalidel TUJA 2023, Viljandi pärimusmuusika festival 2023 ja paljudes paikades üle Eesti ning andnud kontserdi ka Saksamaal.
Lõõma koosseisu kuuluvad: Johan Kristjan Aimla - viiul, Sandra Helena Valdma – viiul, Lisanna Kadarik – bassviiul, Kristin Klesment – vioola, Anton Hannes Karin – tšello.
Kontserdid 25. aprillil Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 26. aprillil Tallinna Kinomajas algavad kell 19.00.
Gangari tutvustav video Viljandi pärimusmuusika festivalilt 2022
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta