Bioneer rääkis Ene Lillega öko-spast Harmoonikum, miks enda keha eest hoolitsemine oluline on.

Miks looduskosmeetikat ja head kehahooldust vaja on?

Looduses on olemas kõik, mida inimese organism vajab. Kehale kõige sobivamal moel. Inimese ainevahetus ja hormonaalsed reaktsioonid on kujunenud aastatuhandete jooksul elades kooskõlas looduse ja selle rütmidega.

Kaasajal on loodusega koos elamise oskus kadumas. Inimene ei oska enam olla looduse osa, ta tahab loodust valitseda ja kontrollida. Alles üsna viimastel kümnenditel on mõistuse hääl taas kostma hakanud. Kuna ikka veel valitsev materialistlik maailmas vajab olemasolu tõestuseks ainult mõõdetavaid suurusi, on esoteerilisi ja numbrites väljendamatuid teadmisi peetud ebateaduseks. Nüüd on õpitud mõõtma ka varem usul ja tervel talupojamõistusel põhinevaid tarkusi – taimete energeetikat, biovälju, rakusiseseid kvantfüüsikalisi näitajaid, “õnneliku” (“püha”) ja “õnnetu” vee klastrite kuju. On jõutud järeldusele, et tõeline tarkus on looduse imepärast elujõulisus- ja kooseksisteerimisvõime mõistmises, mitte selle eraldatud lõikude kirjeldamine.

Meie kehale ei sobi sünteetilised kemikaalid – ei toiduvärvid, mis tekitavad nii allergiaid kui raskemaid tervisehädasid ega ka toksilised  säilitusained, mis on kahjulikud nii süües kui ka nahale määrides.

Nahk on inimese suurim organ. Kõik nahale määritu imendub vereringesse ja käivitab hulga kehasiseseid protsesse. Kui imendub naturaalne eeterlik õli (näiteks apelsin, roos, lavendel), vallanduvad kehas õnnehormoonid. Toksiinid osalevad samuti rakusiseses ainevahetuses ning kui kogus on väike, ei ole surm silmapilkne. Pikaajalisel kasutamisel osad mürgid ladestuvad, teised süvendavad rakkude negatiivset käitumismustrit. Tulemuseks on erinevad tervisehäired.

Väga oluline tervise ja elurõõmu säilimisel on meeleolu ning suhtumine ümbritsevasse.

Kuidas Teil tekkis idee teha öko-spa?

Teadmine, et pealekantav kreem on väga kasulik ja täiesti ohutu, tugevdab selle head toimet. Samas kartused ja kahtlused võimendavad toksiinide halba toimet. Kõik algab ja lõpeb mõtlemisega. 

Teadmised tavakosmeetikas leiduvatest ohtudest on mind juba mõnda aega ettevaatlikuks teinud (toetub kunagi TPI-s omandatud keemiaalasel kirjaoskusel). Legendaarse kosmeetiku Inna Tarmaku kliendina kogesin, missuguse väe oskas ta enda kokku segatud kosmeetikumidele anda. Hiljem, purgikosmeetiku juures ikka palusin, et tee midagi värske avokaado või munaga – ei olnud võimalik. Arvasin, et ega mina vist ole ainuke, kes kemikaalivaba hooldust tahaks. Niisiis küpses plaan luua terviseklubi, kus saab ilule ja tervisele läheneda elegantselt – kontseptsioon, tööstiil, elufilosoofia ja interjöör siduda harmoonilises täiuses. Harmoonikumi loomisel pidasin oluliseks vältida rongijaamamiljööd ja konveiermeetodit.  

Mis on Harmoonikumis teisiti kui teistes spa-kohtades?

Meie spa-protseduurid on segu erinevatest massaažidest, kehahooldustest ja kümblustest, toetamaks protseduuri eesmärki. Kosmeetiku juures saab näo- ja kombihoolitsusi (käte- ja jalgadehooldused). Kõik nahale kantavad segud kemikaalivabad ja värskelt kokku segatud.

Protseduurid kannavad ökopuhtust lõpuni – ka meie rätikud, millega tehakse kuumi kompresse, kaetakse massaažides ja kuivatatakse keha peale vanniprotseduure, on pestud ökopesupulbriga. 

Oluline reegel on meil veel – klienti ei jäeta liiga kauaks üksi. Kui mask  on näol, saab teha kerge käte- või jalgadehellituse. Kehamaskile annab lisaväärtuse näo või jalatallamassaaž. 

Milline koht on Harmoonikum?

Harmoonikumi ooteruum on Teetuba, kus saab enne protseduuri mõnusasti aega parajaks teha. Perenaine pakub tulijale tassi ürditeed (Harmoonikumi segu), mis aitab pingeid maandada ja toksiine neutraliseerida, valmistades nii ihu ja hinge ette tervistavaks iluprotseduuriks. Teed võib nautida kamina ees tugitoolis või laua taga koos ökoküpsetisega, tee võib lausa protseduurile kaasa võtta (näiteks jalgade hoolitsusse).

Protseduuritubade interjööris on kasutatud palju looduslikke materjale, laelampe katab käsitsi maalitud siid, Harmoonikumi geobioloogilised näitajad on väga head – asub ta ju sajanditevanuses karjakastellis, mis ehitati ajal, mil ehitise asukoht valiti spetsiaalselt veesoontevabasse positiivse maaenergeetikata paika.

Millest Te oma kosmeetikume valmistate?

Meie protseduurides kasutatavad ained on ostetud erinevatest ökotaludest ja ökokaupadega kauplejatelt. Muidugi kasutame maksimaalselt Eesti oma loodusest pärinevat – ravimtaimi, mett, mesilasvaha, astepaju-, lina- ja sinepiõli, jogurtit, kohupiima, jahu ja helbeid. Lisaks kasutame laia valikut naturaalseid aroomiõlisid, kakaovõid, palmirasva, erinevaid väga kasulikke õlisid, mida meie oma loodus ei paku.

Te valmistate kohapeal kõik kosmeetikumid. Kas see tähendab, et protseduurid on Teie juures aeganõudvamad?

Välja töötatud protseduuride puhul on ette teada, mis segu on vaja valmistada. Mõne vanniprotseduuri ettevalmistamine algab paar tundi varem, sest näiteks kaeratõmmis peab sellise aja seisma, et kõik kasulik tõmmisesse eralduks. Väikestes kogustes on meil ette valmistatud ka õlisegusid, vannisoolasid, maskide kuivkomponente.

Näohoolduste korral teeb kosmeetik enne kindlaks, mis kliendile sobib ning nii kaua, kui aromaatne mähis nahka ette valmistab, segab kosmeetik sobiva koorija ja maski. Silmakreem ja paar erinevat näokreemi on meil alati külmkappi valmistatud. Säilitusaineteta kreem (emulgeeritud õli-ürditõmmise segu) säilib külmikus kenasti 2-4 nädalat. Säilimisaega pikendavad nisuiduõli ja mesilasvaha lisamine.  

Kas oskate ka Bioneeri lugejale mõne lihtsa koduse kosmeetikanipi soovitada?

Naha seisukorda mõjutab nii seestpoolt kui välispidiselt manustatav. Täisväärtuslik ja tasakaalustatud toitumine on oluline, samuti on oluline stressiga toimetuleku oskus. Juba meie vanaemade ajast on teada tõhus nahahooldusnipp – kuivharjamine. See on parim moodus naha trimmimiseks. Naturaalsete harjastega harjaga südame suunas hõõrumine paneb lümfi liikuma ja parandab nahaalust verevarustust ning ainevahetust, samuti eemaldab surnud rakud. Pärast harjamist mõjub hästi vannikümblus. Vannis pääsevad toimeained kõige paremini iga naharakkudeuni. Korralikuks puhastuseks ja veresoonte tugevdamiseks on hea tõrvaseebivann. Lõõgastuseks võib vannivette lisada melissi-, basiiliku-, pune-, kaselehe- või kummelitõmmist, lavendli- ja bergamotiõli. Virgutuseks sobib aedsalvei, piparmünt, rosmariin, kadaka- ja sidruniõli. Liigse vee ja toksiinide väljutamiseks annab hea tulemuse meresoolavann greibiõliga, võib lisada saialille ja tüümiani. Tervise tugevdamiseks sobivat tõmmisesse angervaks, kibuvits ja astelpaju.

Nahka pinguldavad kaerahelbed, maasikad ja vaarikad ja saialill, raudrohi, rabarber, tomat, jogurt, õunaäädikas. Piimavann toidab ja lisab rasu.

Iidsetest aegadest tuntud äädikavanni retsept: 2 liitrit keeva õunaäädikat valada ürtidele (roosiõied, sidrunmeliss, saialill, varemerohi – 1 tass igat). Sellest tõmmisest jätkub mitmeks korraks. Peale seda vanni pole vaja enam ennast loputada.

Kui vannivõtmiseks aega pole, võib keha peale puhastamist korralikult sisse kreemitada. Kõige eksklusiivsema kreemi saate teha ise (või paluda sõbrannat, kui tal rohkem aega ja parem käsi).

Suurepärase toimega toitekreemi retsept:

·        1 sl saialilleõisi, kummelit ja peterselli
·        150 ml keeva vett
·        50 ml oliiviõli
·        1 tl mett
·        1 sl mesilasvaha
·        paar tilka geraaniumi ja/või apelsiniõli

Keev vesi kallata saialilledele. Lasta 10 minutit tõmmata. Kurnata ja segada sisse mesi.

Vesivannil soojendada oliiviõli ja vaha. Kui vaha on sulanud, lisada peenikese joana saialilletõmmis. Vispeldada, kuni emulgeerub. Tõsta külma veega vanni ja vispeldada veel kuni kreem muutub paksuks. Lõpuks segada sisse aroomiõli. See kreem sobib nii näole kui kogu kehale.

Enne kreemitamist on väga oluline näonaha puhastamine Seep on sagedaseks kasutamiseks liiga karm, parem on kerge koorija või näopiim. Hommikul piisab ka kergest niisutamisest nt. lavendliveega.

Lihtsa puhastuspiima retsept: 

·        2 sl roosiõielehti (keemiliselt töödeldud lillepoe roose kasutada ei tohi!)
·        1 sl saialilleõisi
·        1 sl kummeliõisi

Valada kuivatatud õitele värske täispiim (suure rasvasisaldusega) ja panna suletud nõus külmikusse. Järgmisel päeval kurnata. Puhastuspiim säilib külmikus 7 päeva

Puhastada vatiga nägu, kuni vatt määrdub. Lõpus loputada veega ja kanda näole öökreem. Sobib ka veekindla meigi eemaldamiseks.

Lihtne näovesi:

·        100 ml keedetud vett
·        1 tl õunaäädikat

Sega vedelikud pudelisse. Säilib toatemperatuuril. 

Mõnusa koorija-maski retsept, mis hea näole, kätele, jalgadele ja kogu kehale:

·        1 tl mett
·        1 sl rasvast kohupiima
·        1 tl kohvipaksu (juba kasutatud, kuumas vees pehmenenud)

Ained segada. Kanda näole ja kätele masseerivate liigutustega. Jätta mõjuma 10 minutiks. Loputada maha sooja veega.

Suve saabudes ei tohiks sünteetiliste päevituskreemidega üle pingutada – neis on kahjulikke ühendeid tunduvalt rohkem, kui tavakreemides, kuna nad peavad kuumas rannakotis säilima. Päikest peaks võtma mõõdukalt, kõige paremini kaitseb päikese eest kerge riietus, kübar või vari. Kui tahetakse ühtlast kuldset jumet, võiks ennast määrida kakaovõitükiga, see kaitseb nahka ka põletuse eest. Ultraviolettkiirguse eest kaitseb looduslikest vahenditest kõige tõhusamalt seesamiõli. Päikesekaitset pakuvad avokaadoõli, naistepuna ja porgandiseemneõli. Musta tee tõmmis on samuti hea päikesekaitse.

Te korraldate ka mahekosmeetika õpitubasid. Mida seal õpetatakse?

Harmoonikumi mahekosmeetika õpitoas saab kreemikeedunipid kiiresti selgeks, saab teada, mida ja millega on hea kokku segada, missugused ained võiksid just sulle sobida. Ja kõige tähtsam – õpetatakse võlusõnad, ilma milleta kreemitegu vaevalt et õnnestuda võiks. 

Te pakute hästi mitmeid erinevaid massaažiprotseduure. Miks on massaaž hea?

Massaaži kasulikkus peitub eelkõige närvisüsteemi stimuleerimises – paituse tulemusena lülitub organism “võitle ja põgene” seisundist “ela ja kasva” seisundisse. Kogu rakusisene ainevahetus hakkab tootma heaoluhormoone, mis omakorda suunavad organismi taastumise ja uuenemise seisundisse.

Kui massaaži saadab veel sulnis aroom ja lõõgastav muusika, on tervisele tehtud suur teene. Haigusprotsessid, mis võisid kehas olla alanud, peatuvad, keha terveneb.

Kuidas peaks inimene teadma, millist massaaži eelistada? Kas on mingi nipp, kuidas teada, milline massaaž sobivaim on? Kas peaks ükshaaval kõiki massaaže proovima?

Tähtis on lasta ennast positiivsetel emotsioonidel vallata. Massaažiliike on väga palju, kuid klassikaline massaaž on see, mida on tegelikult kõigil inimestel väga vaja, ka lastele ja noorukitele.

Massaaž ole muidugi lihtsalt paitamine, stimuleeritakse kogu keha sügavamaid lihaseid ja organeid. Vale tempo, tugevus ja suund võib teha kasu asemel kahju. Iga pereema võiks teada elementaarset ABC-d, sest lapsed, rääkimata abikaasadest, on kergest kodumassaažist suures vaimustuses. Minu omad küll!

Koduse paiteraapia õpitoad on ka Harmoonikumi koolitusprogrammis (armumassaaž, kodused massaažinipid). Liiga palju töötavad emad võiksid kindlasti oma lapsed massaaži saata, kui endal aega napib neid paitada ja nende selga piisavalt hõõruda. Kerge massaaž toetab tohutult nii füüsilist kui vaimset arengut. 

Massaažiliike on väga palju, sobiva saab leida , kui inimene oma soovide ja ootustega küsib meie asjatundjatelt lihtsalt nõu.

Kui sageli massaaži teha võiks?

Massaaži võiks võtta kuuri korral paari päeva tagant, üldise enesetunde ja toonus hoidmiseks vähemalt korra kuus.

Milline protseduur Teile endale kõige enam meeldib?

Mina olen vaimustuses kiirest ja tõhusast protseduurist “Tiivasirutus”. Protseduur algab põhjaliku aromaatse massaažiga. Kogu keha saab korralikult masseeritud, olgu siis arvutikanged õlad-käed või kontsahellad sääred. Ja muidugi saab taas õige vormi toolikahjustustega tagumik. Et massaaži tulemus oleks täiuslik, kantakse lõpetuseks kehale jogurtimähis. Kuni ökopuhas aine annab nahale endast kõik ja keha massaažijärgselt lõõgastub, tehakse mõnus näomassaaž. Protseduuri saadab kerge klassikaline muusika.  

Te pakute tervislikku söömisvõimalust  Harmoonikumi Teetoas. Mis teeb Teie söögikoha eriliseks?

Harmoonikumi Teetuba sai loodud eelkõige oma pere maiustamisvajaduse rahuldamiseks. Kuna poest pole praktiliselt võimalik osta küpsist, mis ei kubiseks mürgistest kemikaalidest ja torti, mille sinakas rasvavaht oma transsrasvadega ei ole isegi maitsev, rääkimata kahjulikkusest. Harmoonikumi küpsetised on tehtud nii, nagu tegid meie vanaemad – kanamunadest, piimast, täisterajahust, võist. Kasutame palju ka kohupiima (ikka täispiimast tehtut) ja külmutatud marju. Et tulemuseks oleks puhas ja elegantne maitsetebukett. Üks suurimaid naudinguid on inimese jaoks söömine, see oleks enese vastu suur kuritegu, kui ennast selles naudingus piirata. Paradoksaalne on, et täisväärtuslikud toiduained annavad täiuslikuma maitseelamuse ja  sellist toitu kulub küllastustunde saavutamiseks vähem. Organism tänab meid, et anname talle, mida ta vajab. Kui inimene tarvitab sageli kemikaalidega toitu (poolfabrikaadid, kondiitripulbrid), kaotab maitsmismeel eristusvõime. Nälgimine on kehale suurim stress, oskus kuulata oma keha vajadusi on paljudel aga tarvis taas selgeks õppida.

Harmoonikumis pakutakse peale kookide-küpsiste ka päevasuppe. Supi kasulikkust on vist liigne selgitada, kuid tõeliselt maitsva supi tegemine on kunst, mis ei pruugi väheste oskuste juures ja kiirustades õnnestuda. Meie sibulapirukas on juba hea kuulsuse võitnud. Muidugi on menüüs ka toiduained, mida isa toidutegemisel kasutame – mahetalu piim ja jogurt. Karaski teeme mahedast odrajahust. Küpsetame koha peal maherukkijahust juuretisega kergitatud taluleiba.

Kellel huvi suurem, saab leivategemise selgeks õppida ja oma juuretisekarbi  ehk “leivapoja” meie leivakoolitusel. Harmoonikumi supikeedukursusel saab õppida hea supi nippe, eriti vajalikud on meie beebigurmeetunnid, et ka lapsed saaksid osa värskest ja maitsvast toidust. Millegipärast peetakse meil lapsi sageli kosmonautideks ja toidetakse purgitoitudega. See võib olla üks paljudest haiguste vallandumise põhjustest.

Meie toidud on tasakaalus pH-ga, kalduvad aluselise kehareaktsiooni poole, mis on organismile kõige kasulikum. Taimetoitu on meie menüüs iga päev.

Harmoonikumi tselluliidiprogrammi raames mõõdetakse organismi pH ja antakse individuaalset toitumisnõu. pH-toitumist selgitatakse ka Harmoonikumi tervisliku toidu loengutes. Hea enesetunne saab alguse õigest, ainult sinu kehale sobivast toitumisest ja positiivsest mõtlemisest. Lõpuks on siiski hakatud aru saama, et dieet ei ole hea ja püsiva vormi saavutamise lahendus. Meie toitumisloengud seletavad lahti organismi funktsioneerimise põhiprintsiibid, mõtete ja toidu mõju organismi seisundile, määrame toidulisandid, mida peaks kindlasti vältima ja selgitame, missugused toiduained ja mille pärast meile hästi sobivad. Õpetame normaalset kehaomast toitumist.

Vaadake lisa: http://www.harmoonikum.ee