Seebikeetmist võib natuke võrrelda koogi küpsetamisega. Nagu hea koogi õnnestumiseks on vaja retseptist täpselt kinni pidada ning koguseid ja temperatuure jälgida, niisamuti tuleb seda teha hea seebi saamiseks.

Luksusliku seebi saab kui kasutada kõrgekvaliteetset, taimset toorainet. Kõrgeima ja puhtaima kvaliteediga on ökorasvad ja -õlid. Seebi valmistamiseks sobivad hästi nii kookospähkli kui palmirasv, lisaks oliiviõli ning linaseemne ja päevalilleõli. Nahka pehmendab suurepäraselt kakaovõi.

Aga kuidas ikkagi rasvadest saab seep?

Kui baasrasvad ja õlid on suurde potti välja kaalutud ning vaiksel tulel üles sulatatud, tuleb neile lisada seebikivi lahus. Õlide ja seebikivi segunemisel tekib keemiline reaktsioon, mille tulemuseks on seep. Algul on seep vedel ning selles faasis on sobiv sisse segada puhtaid eeterlikke õlisi ning lillede kroonlehti, ürte või jahvatatud vürtse. Kõike seda selleks, et muuta üks praktiline käsitsivalmistatud toode eriliseks ja ainulaadseks. Elamuseks.

Kunas saab käsitsivalmistatud seepi kasutama hakata?

Kui värske, vedel seebisegu on vormidesse valatud hakkab ta tahenema ning on piisavalt kõva vormist välja võtmiseks kaks päeva hiljem. Seejärel saab seebipätsid tükkideks lõigata ning kuivama jätta. Peale ühe kuu mõõdumist on seep lõplikult kuiv ning seda saab igapäevaseks pesemiseks kasutada – ta on tahke ning ei sula vees liiga kiirelt, ta on nahka pehmendav ning ta lõhn tekitab hea enesetunde.

Oma silmaga saate seda vana seebivalmistamise kunsti näha Saaremaal, Kuke külas.

GoodKaarma Talu, www.goodkaarma.com