Meie põhjanaabrite pealinnas asuva Uspenski katedraali tühja pommivarjendisse rajatud 2MW-ne serveripark hakkab sooja andma viiesajale Helsingi kodule, kirjutab The Guardian. Kütmiseks kasutab Soome IT-firma Academica serverite jahutamisel soojenenud vett. Kui soojus on kütteks ära kasutatud, juhitakse vesi taas servereid jahutama.

Serverite jahutamine on kõige kulukam ja energiamahukam osa serveripargi töös hoidmisest ja Academica kavatseb selle probleemi lahendamiseks serveritest eraldunud soojust ära kasutada. Ettevõtte müügijuht Pietari Päivänen ütles, et sarnaseid süsteeme on varem rajatud parklate soojendamiseks, kuid serveripargi jahutuse ühendamine linna keskküttesüsteemiga on esmakordne.

Koostöös Helsingin Energiaga disainitud lahendus ammutab vett Soome lahest ning selleks otstarbeks rajati eraldi maaalune torustik, mis eemaldab soola ning transpordib vee katedraalini. Academica loodab projektiga säästa aastas üle 160 000 Euro. „See serveripark vähendab reaalselt meie kulusid,“ ütles Päivänen. „Inimesed uskusid veel mõned aastad tagasi, et roheline olemine tähendab suuremaid kulutusi. Enam see nii ei ole“

IT-ettevõte alustab varsti ka teise sarnase süsteemi ehitamist, mis peaks tulema praegusest kümme korda võimsam.

Allikas:
The Guardian: Helsinki data centre installed in cathedral bomb shelter to heat 500 homes