Eelmisel aastal registreeris Seesam kindlustus kodukindlustuslepingute alusel üle 40 tulekahju, paljud neist põhjustatud elektriseadmetest või – juhtmestikust. Kokku oli kahjusumma 1,4 miljonit eurot.
- Tarbimine ja tervis
- 17. august 2016
- https://pixabay.com/photos/home-office-notebook-home-couch-569153/
Erinevad elektriseadmed on kodudes igapäevasteks abilisteks – nii ei näe inimene ohtu näiteks lahtises pistikus, aastaid vanades juhtmetes ega ka vilkuvas laelambis.
“Seesam on 2016. aasta esimeses pooles hüvitanud 35 korral tulekahjust tekkinud kahju, osad neist sellised, kus majad praktiliselt nullist ülesehitamist vajasid või ulatuslikke kahjustusi said. Kahjude kogusumma on 469 000 eurot,” sõnas Seesami kahjukäsitlusosakonna juht Ly Jõhvik.
Katkised kaitsmed tulekahjust ei päästa
Tagamaks kõigi kodus olevate elektriseadmete normaalne seisukord, tuleb neid aeg-ajalt hooldada. Kindlustusspetsialisti sõnul on põhilisteks lühise tekitajateks katkised, ülekoormatud või vanad juhtmed, oma aja ära elanud kodumasinad ja logisevad pistikud. Kindlasti ei ole normaalne juhtmete soojenemine ja sädemete tekkimine ega ka ülekoormusest või mingi seadme veast tulenev automaatkaitsmete välja lülitumine. Kui automaatkaitse välja lülitub, siis tasub väga hoolega uurida, mis on selle põhjuseks.
Elektrilühise peamised põhjused on vead seadmete ja juhtmete ühendamisel, juhtmete vanus või mittevastavus elektritarbimisele. Probleem on just vanemates hoonetes, kus lisatakse elektriga töötavaid seadmeid, õhksoojuspumpasid jms. Suureks mureks on ka niiskus, mis põhjustab juhtmete ja kontaktide oksüdeerumist.
Üks viimaseid Seesamis registreeritud tulekahjusid sai alguse vannitoa laevalgustitest või nende juurde viivast juhtmestikust.
Vannitoas tuleks kasutada niiskuskindlaid elektriseadmeid ja –tarvikuid, mis on maandatud ja varustatud rikkevoolukaitsmega.
Elektritöid peab tegema asjatundja, kellel vastav väljaõpe, sama kehtib elektriga töötava seadme parandamisel. Samuti on asjakohane lasta asjatundjal hinnata hoone või korteri elektrisüsteemide olukorda. Kui on näha, et seadme juhtmel on vigastusi, mis on tingitud kodulooma närimisest, juhtme jäämisest mingi mööblieseme alla või ei toimi seade ise tavapäraselt, siis tuleb seadme kasutamine koheselt lõpetada. Kui juba kärsahais ninna hakkab, ei tohiks kindlasti seadme elektrijuhet puutuda, vaid esmalt kilbist vool välja lülitada ja alles siis olukorraga edasi tegeleda.
Kindlasti on oluline hoida silm peal ka elektritarbimisel - kui see oluliselt suureneb, aga kasutuses muutusi pole, siis tasub üle vaadata veeboiler. Katlakivi võib olla põhjuseks, miks boiler pidevalt voolu tarbib ning sealt edasi võib tekkida juba suurem kahju.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta